Väsynyt opettaja

Anonyymi-ap

Olen väsynyt työhöni, vaikka olen uusi alalla. En haluaisi luovuttaa ja harkitsen työnohjausta. Koulutusarvona on minulle tärkeä ja nautin siitä, että oppilaat oppivat uutta ja saavat hyviä arvosanoja. Olen myös mukava opettaja, koska koetan olla tasapuolinen ja empaattinen.

Huonot puolet ovat sitten puutteellinen ryhmäkuri. En vaan pysty käsittämään häiriköiden sielunelämää tai pysty rauhoittamaan heitä, koska itse olin koulussa kiltti. Pelkäsin ja ahdistuin opettajista, joilla oli hyvä kuri ja tämä vaikutti motivaatiooni opiskella. Tulen tietysti hyvin toimeen herkkien oppilaiden kanssa, koska "ymmärrämme" toisiamme. Haluaisin kuitenkin oppia lisää hyvästä ja toimivasta ryhmäkurista.

Vanhemmat varmaan järkyttyisi, jos tietäisivät kuinka yksin vaikean aineen opettaja voi olla ja se kuinka pahimmillaan yksi lapsi vaikuttaa noin parinkymmenen muun oppilaan oppimiseen. Minä nimittäin olen työhöni väsynyt lähinnä häirikköjen takia enkä pysty antamaan huomiotani niin paljon hiljaisille oppilaille.

Osaan opettamani aineet hyvin ja suurin osa tunneistani on kuulemma kiinnostavia. Yritän juuri siihen panostaa, että kaikki oppivat tärkeimmät asiat ja motivaatio säilyy läpi lukuvuoden. Tämän takia annan läksyjä ja muita tehtäviä harkiten. Olen huomannut, että oppilaat pysyvät virkeämpinä kun tietoa ei ole niin paljoa.

Kiitos, jos jaksoit lukea viestini.

3

459

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ei koulu eikä se yksittäinen 20 oppilaan luokka ole sulatusuuni jossa kaikista tehdään samaan juttuun uskovia opetuslapsia. Inkluusio ei onnistu. Siellä opettajanhuoneen kammarissa varmastikin keskustelette yhdessä miten pärjätä kouluhäiriköiden kanssa. Ne samat häiriköt todennäköisesti ovat jokaisen opettajan kauhulistalla. Itselläsi voi jo olla oppilaiden antamia lempinimiä ja myös niitä pilkkanimiä. Et niistä kenties tiedä mitään. Se hyvä puoli että koululuokat ja vuosikurssit ovat useinkin eri puusta veistettyjä. Se miten hyvä luokan toverihenki syntyy on mysteeri. Se ettet ylikuormita oppilaita läksyillä on hyvä asia. Tiedät varmasti sen totuuden että ne parhaat ja oppimisesta innostuneet tekevät duunia itsensäisesti paljon enemmän kuin annat läksyjä. Ovat itseohjautuvia kuten sanotaan. Tavikset tekevät tasan tarkkaan annetut tehtävät eivätkä enempää. Sitten ovat ne luokan muutamat kauhut. Heille on aivan sama annatko kotitehtäviä vai et. Heitä et saa puolellesi koskaan. He joutuvat itse määrittämään mitä elämältänsä haluavat.
      Nille herkille ja ujoille (jotka ovat särkyvää lasia) sanot off-line että saa lukea ja itseopiskella ihan vapaasti enemmän kuin vain annetut läksyt. Joillakin herkillä voi olla jopa sellainen kuvitelma että ei ole lupa lukea etupeltoon.
      Oppilaiden luokkakuva on tärkeä. Pidät sen kuvan kotonasi esillä. Ajattelet heitä kaikkia hyvinä ihmisinä ja yksilöinä. Se mentaalikuva kuljettaa eteenpäin. Hyväksy sekin ettet itse ole täydellinen.

    • Anonyymi

      Se tahtoopi olla työn kuormitus kasvanut sietämättömälle tasolle koska säästöjen nimessä henkilöstöä vähennetty niin raakasti entiseen verrattuna. Minun työpaikalla oli ennen henkilöstöä 43 ja nyt 7. Eli 7 henkilön täytyy tehdä 43 ihmisen työt. Itse olen juuri ottamassa lopputilin koska työmäärä on yksinkertaisesti mahdoton tehtävä ja se palkkaraha ei ole enää sen arvoista että kannattaisi koko elämä uhrata työn alttarille. Saa nähdä kuinka hulluksi tämä vielä menee.

      • Anonyymi

        jos bisnes on kutistunut eli vähemmän liikevaihtoa niin silloin porukkaakin tarvitaan vähemmän. Onko ollut YT:teet kun porukka on noin harventunut pieneksi. Vai onko porukka lähtenyt muihin rahakkaampiin hommiin. Mikä on syynä. Se perussyy nykytilanteseen. Säästö ei ole se syy. Siihen en usko että 7 tekee saman työn kuin 43 aikaisemmin. Tai aikaisemmin on ollut tolkuttomasti liikaa vähätöisiä tossunkuluttajia. Jotain on bisneksessä totaalisesti muuttunut että 7:mälläkin työntekijällä firma pärjää. Puhut lopputilin ottamisesta. Eikös parempi olisi katsella muita hommia. Kuulutko kenties niihin jotka on samassa firmassa roikkuneet vuosikymmeniä. Julkinen työnantaja vai yksityinen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      94
      934
    2. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      54
      878
    3. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      61
      798
    4. Miehen ja naisen ystävyys

      Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa
      Ikävä
      141
      718
    5. Pidätkö itseäsi varattuna

      Kaivatullesi?
      Ikävä
      65
      665
    6. 78
      521
    7. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      39
      498
    8. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      40
      486
    9. Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta

      ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto
      Pyhäjärvi
      86
      477
    10. Olit kyllä niin

      Tunnekylmä lopussa että ei ole paluuta enää niihin rakkaudentunteisiin joita joskus koki
      Ikävä
      44
      467
    Aihe