Nuohouskäytäntö

Anonyymi-ap

Onko Kyyjärvellä vapaa nuohouskäytäntä?
Onko Piirihuohosjärjestelmä? Onko Kunnan valtuutama?
Onko Kunnassa oma kunnan työntekijä nuohoojana?
Kesänviettomökkejä 253,suurin osa "sähkölämmiteisiä" joissa on jonkilainen
savupiippu. Minkälainen käytäntä näissä vakuutetuissa mökeissä nuohouksen osalta?Nyky Suomessa saa nuohooja valita asiakaansa sekä asiakas nuohoojansa.
Mistä asiakas tietää onko nuohooja Kunnan hyväksymä vai Pelastuslaitoksen?
Onko Kyyjärven kunnassa perusasiat kunnossa?
Suomessa on näitä kaksireikäisiä savupiipuja/(Savureikä/Poistoilmareikä)
Hajaasutus-alueilla sähkölämöllä olevia /Kesämökkejä.Menekö molemmista hormeista sama maksu ,vai riitääkö jos itse nuohoaa näreellä,toisen?

26

1697

    Vastaukset 26

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vapaa on.itse voinee nuohota vaikka joka viikko
      Kunta on ulkoistanut,nuohoojat

      • Anonyymi

        Kun sanotaan, että on nuohottava mökillä joka kolmas vuosi niin se tarkoittaa kolmea "vapaata" vuotta nuohouksien väliin.
        Nuohous voidaan tehdä myös alakautta. Ei tarvita tikkaita ja tellinkejä nuohoojalle katolle.

        Mökkisähkön hintaa yritetään kammeta alas. Osallistu! https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/11121


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kun sanotaan, että on nuohottava mökillä joka kolmas vuosi niin se tarkoittaa kolmea "vapaata" vuotta nuohouksien väliin.
        Nuohous voidaan tehdä myös alakautta. Ei tarvita tikkaita ja tellinkejä nuohoojalle katolle.

        Mökkisähkön hintaa yritetään kammeta alas. Osallistu! https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/11121

        Itsenäinen kunta ei kaipaa.Valtiovallan päätöksiä tehdessään aluellaan Nuohousta koskevia päätöksiä.Laki Nuohouksesta haisee Vakuutusyhtiöiden kaapaukselta.
        Kunnan perushuoltoon kuuluisi Nuohous ja kuntalaisenuoren työlliostäminen alalle.
        Tämä kolme vapaata vuotta.lasketaanko siihen nuohousvuosi mukaan?Alkaako nuohous vapaavuosi vuoden alusta vai nuohous päivänmäärästä. (Nämä kolme vuotuista reissua
        mökillä tai kesälomakuukaus mökillä kesällä,sähkölämmiteisissä mökeissä tai puulämmiteisissä syrjäkylillä tuskin vaarantavat kansalaisten elämää).Päin vastoin mökkiläiset tuovat kuntaan tuloja ja nuohous omavastuun kasvaessa tulot vain lisääntyvät.
        Nyt suurin osa mökkiläisistä jättää ilmoituksella käyttämättä puulämmiteisen mökkinsä,
        kylmillä kausilla,vältäen näin nuohouksen. Osa mökeistä jopa autiutuu.


    • Anonyymi

      Kertokaa nyt onko Kyyjärvellä "Kunnan työntekijä" nuohooja joka kuuluu ,
      Piirinuohooja piiriin. Joissakin Kunnissa tämä vielä toimii,niissä joissa on oma
      palokunta,sekä Kunnan palkaamat työntekijät.
      Oletan että Keskustalais voitoinen valtuusto on ulkoistanut kaikki .(Virkamiesten(Naisten palkatkin) ulkopuolisille.Ukoistaminen on edennyt niin pitkälle että viljelijätkin ovat loppuneet.(Kyllä perusasiat pitää Kunnan pitää omissa käsissän).
      Ps: Ilmastopiipujen putsaukset tekee muut kuin nuohooja.

    • Anonyymi

      Piirinuohous loppui jo vuonna 2019!kunta tai kaupunki saati pelastuslaitos ei saa enää järjestää nuohousta omana palvelunaan,uusi laki sen kieltää.Eli ollaan vapassa kilpailussa,jossa asiakas voi valita mieleisensä nuohousyrityksen,ja myöskin nuohooja valitsee mieleisensä kohteen.Kyllä tätä on toitotettu uutisissa,koitas vaik googlettaa kyseisestä asiasta.

      • Anonyymi

        Kiitos! Hyvä oli varmistaa,pienen kunnan tilanne.
        Oletan että Kunta on ulkoistanut kaiken toiminnan ulkopuolisille.
        Googlesta huomasin että Palolaitos olisi vielä Kunnassa,taitaa olla kaupunkin pelastuslaitoksen
        ylläpitämä. Kunta joka toimisi itsenäisesti.ja palkaisi työntekijöitä peruasioiden hoitoon
        ympäri vuotisesti sekä työllistäisi nuoria kesätyontekijöiksi.
        Eikö tällainen ulkoistaminen rassa kunnan asukkaita,asukkaiden maksamat veroeurot katoaa
        ulkopuolisille,joista hyötyy naapurikunnat,ostovoiman kasvaessa.??????


    • Anonyymi

      Mistä asiakas tietää onko Kunnan hyväksymä vai Pelastuslaitoksen?
      Kyllä Lainlaatija siitä on pitänyt huolen,että nuohousvastuu kuuluu kinnteistön omistajalle.Vaan eipä anna nuohousta kiinteistön omistajalle ei edes kesämökkejen
      kohdalla.Pitää Suomalaista ihmistä täysin holhouksen alla.!
      Porukalla kaikki Kansanopistoon/Nuohouskurssille,ei tuo kaksinen ole jos ei ole korkeapaikankammoa. Tulityökortin ylläpitäminen viideksi vuodeksi,täyttä rahastusta.
      Ihminen on kyllä näissä kotitöissä täysin holhottava.(Jospa näin holhotaisiin myös ilman kysymättä vanhuksia.Saataisko tähänkin laki,asetuksia ja lakeja muutelaan
      hallituskausittain.)

      • Anonyymi

        Onko sinulla alle 10vuotta sitten hankittu nuohoojan ammattitutkinto?

        Minulla on, eikä se noin helppoa ollut muistaakseni. Viikosta toiseen istuttiin luennoilla jonka jälkeen tenttiä tentin perään. Kaksi vuotta kesti opinnot.

        Onneksi nykyään saa valita asiakkaat, kitisijä tinkaajat pois ja työtä arvostavat tilalle. Olen päässyt sesongissa syksyisin jopa 3000€/kk tuloihin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko sinulla alle 10vuotta sitten hankittu nuohoojan ammattitutkinto?

        Minulla on, eikä se noin helppoa ollut muistaakseni. Viikosta toiseen istuttiin luennoilla jonka jälkeen tenttiä tentin perään. Kaksi vuotta kesti opinnot.

        Onneksi nykyään saa valita asiakkaat, kitisijä tinkaajat pois ja työtä arvostavat tilalle. Olen päässyt sesongissa syksyisin jopa 3000€/kk tuloihin.

        "Onneksi nykyään saa valita asiakkaat, kitisijä tinkaajat pois ja työtä arvostavat tilalle. "
        Olethan kertonut valituillesi ettei nuohooja tarvitse tikkaita katolle eikä mitään kulkuratoja tai työtasoja piipun ympärille. Nuohouksen voi tehdä alakautta, tarkista pelastuslaitokselta.
        https://pelastustoimi.fi/pelastuslaitokset


    • Anonyymi

      -90 luvun lamavuosina alettiin Kurssikeskuksien kautta kouluttaa kiinteistöhoitajia.
      Koulutukseen kuului,erillaisten tulipesien nuohoukset ja savu mittaukset. Koulutus kesti 2-3 vuotta,Lisäksi siihen voitiin lisätä Laitoshoitajien koulutus.Koulutuksesta maksettiin koulutustuki.Tätä koulutushaaraa käyttivät monet Maaseudeulla asuvat
      viljelijä kausiluonteisesti tulojensa lisäämiseksi.Ei luulisi maaseudeulla olevan ,Nuohoojista pulaa,kun ovat kurssituksen aikana joutuneet tutustumaan jopa putkikeskuslämmiteisten kattiloiden putsaamiseen osa/osalta,sekä savupiipujen
      alussuojien korjauksiin sekä putkittamisiin.Suomessa ovat jotkut tahot saattaneet nämä nuohouksetkin "EDUNVALVOJAIN" valvontaan.Luulisi 2-3 vuoden Kiinteistöhoito koulutus riitävän kaksireikäisen savupiipun nuohoukseen sekä LIV reiän harjaukseen.

      • Anonyymi

        Vuosia sitten Valtiojakeli työvoimapulassa Rekkakortteja ja Pikku e kortteja sekä alensi
        autokortin ikärajaa. Luulisi nyt näitä työpaikkoja lisääntyvän kylille edes Nuohoojina.
        Näyttää näitä kouluttautuneita ilman Nuohoojakoulutustakin alalle löytyvän. Ei toimi
        valitut edustajamme,saavat ilmeisemmin löysää euroja joiltakin tahoilta,kun pikku kylistä puuttuu paikalliset Nuohoojat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vuosia sitten Valtiojakeli työvoimapulassa Rekkakortteja ja Pikku e kortteja sekä alensi
        autokortin ikärajaa. Luulisi nyt näitä työpaikkoja lisääntyvän kylille edes Nuohoojina.
        Näyttää näitä kouluttautuneita ilman Nuohoojakoulutustakin alalle löytyvän. Ei toimi
        valitut edustajamme,saavat ilmeisemmin löysää euroja joiltakin tahoilta,kun pikku kylistä puuttuu paikalliset Nuohoojat.

        Nuohousasioista voi kysellä oman paikkaseudun pelastuslaitokselta https://www.pelastuslaitokset.fi/yhteystiedot
        Kesämökin nuohous joka kolmas vuosi ja tarkoittaa kolmea nuohoamatonta vuotta nuohousten välissä.


    • Anonyymi

      Onpas kunnassa tiukat vaatimukset nuhoojaksi,ei edes kunnassa haluta veroeuroja.
      Kelpaisko Rakennusalan tunteva tutkinnon suorittanut,insinööriä nuohoomaan.
      kylien savupiipuja.Ilmastopäästötkö tässä rassaa,Onko Wattenfaal päästetty euroittamaan,eläkeläisiltä eurot,Elenian siirtomaksuin nuohouksien kautta,
      viemään kunnalta vero-työllisyys tuloja. Pienet on Suomen savut,verrattuna sotiin.
      Montako savupiippua alueelta löytyy nuohottavaksi?Vai onko kaikki jo ,lämmitämässä
      Wattenvaalin kassaan ja hakemassa toimeen tuloja/kotitalousvähennyksiä valtion tyhjästä kassasta.Voisko tämä Kyyjärven vedenpinnan nousu vaikuttaa myös Wattenfaalin kassa virtaan?

    • Anonyymi

      Valtava jööti oli tukkinut piipun.

    • Anonyymi

      Kyllä joitain kyyjärveläisiä neitejä ja rouvia käyn nuohoamassa silloin tällöin

    • Anonyymi

      Paras tapa nuohota on laittaa mökkinsä Sähkölämmölle.Ilmoitaa paikalliselle palolaitokselle muutoksesta.Saunan voi lämmitää sähköllä . Ulos voi rakentaa Kesäkeittiön joka toimii myös talvella. Nuohoojat voivat minun puolesta mennä
      Nuohomaan Suomen Hallitusta. Nyky sähkölaitteet ovat turvallisia.ja niitä voi myös itse huoltaa,ei tarvita Suomalais hallituksilta nuohous lakeja.
      Tuulovoima tykkää!

      • Anonyymi

        Kiinteistöverot nousee 40%.Ei tarvita Nuohoojia,Vakuutusyhtiöiden juoksupojat saavat kaikki lopputilin. (80 Tuulimyllyä antaa hyvän syyn poistaa nuohoojat,ja samalla mahdollisuuden
        jokaisen nuohota Tulisijansa ihan laillisesti)Näin sitä tehdään nytkin kolmekertaa vuodessa,ainoastaan neljäs kerta vuodessa on maksullinen. Palovakuutuksetkin irtisanotaan
        vakuutusyhtiöiden itsemäärämis perusteella.(Syyksi sanotaan:Vakuutus ei saa olla molempien nimissä)?????????????????


    • Anonyymi

      Minulla on sähkölämmitys ja 4 tulipesää, kaikki käytössä ja erittäin hyvä asia et jokavuosi nuohotaan .Näkyy olevan tuhkaa ym imuri täynnä aina. n . 70 eur, en pidä edes paljona, hyvin puhistaa, jopa kahvit tarjoan lopuksi ! Oikea käytäntö on tää. Jokainen tietenkin taaplaa tyylillään ja ajattelee omalla koneistollaan asiat itselleen , hyvä näin . Joku näyttäs käyttävän "vessanakin " savupiippua , tuntuisi et helpompiakin tapoja kyseiseen asiaan on ?? Nojoo se on jonkinlainen väläys sekin.

      • Anonyymi

        Tarkista Nuohoojan henkilöllisyys.Minäkin tarkistin,ei tule enää meille leikkimään nuohoojaa.
        Edullinen 4 tulipesän nuohooja teillä päin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tarkista Nuohoojan henkilöllisyys.Minäkin tarkistin,ei tule enää meille leikkimään nuohoojaa.
        Edullinen 4 tulipesän nuohooja teillä päin.

        Äläs nyt,Tohtori Nuohooja saa tehdä 300 euron edestä verotonta.
        Tohtoriksi lukenut saa kyllä nuohoojankin ammatia harjoitaa.
        Yli Vuoden toiminut/kinnteistökouluttautunut saa toimia kyllä nuohoojana.


    • Anonyymi

      Juu,sieltä ostetaan,mistä halvemmalla saadaan, vasta yli 30 v nuohonnut, et aika virallinen on. Jotkut maksaa paljon enemmän ,mut voi valita ja kilpailuttaa,kuin sähkönkin. Joka haluaa.

      • Anonyymi

        Juu -70 vuotta nuohonnut,ilman minkäänlaista lupaa. Halvaksi on tullut.
        Mitä hallitus keksiikään seuraavaksi?Varmasti liitää nuohousmaksut verotukseen,aivan kuin TV-luvatkin.Sähköä on turhakilpailuttaa,sähkö kilpailuttaa itse itsensä,kuluttaja alkaa saamaan
        euroja takaisin kulutuksestaan.Toki voi valita maksaako 30 sentiä/kwh vai ottaako palautus eurot takaisin.


    • Anonyymi

      on se4 hyvä,kun on senverran köyhä,ettei tartte tv maksua maksaa, jotain hyvää köyhyydeskin.

      • Anonyymi

        Herrat nostaa kyllä sen verran köyhänkin eläkettä,että saavat veroista tämänkin asian hoidettu.


    • Anonyymi

      Saas nähä, niinköhän ! Tilanne sama .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      12
      1128
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      1006
    3. 56
      995
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      959
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      54
      873
    6. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      85
      842
    7. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      80
      826
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      165
      793
    9. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      731
    10. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      66
      717
    11. Teini kuolema

      Jatketaan uudestaan kun poistettu eka aloitus.
      Kajaani
      25
      704
    12. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      33
      618
    13. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      606
    14. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      588
    15. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      55
      549
    16. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      524
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      80
      523
    18. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      507
    19. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      31
      473
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      266
      449
    Aihe