Nyt kun sateliittivalvonta on tulossa herää kysymys käytetäänkö siinä tekoälyä? Sillä pystyttäisiin saamaan aikaan tehokasta valvontaa viljelijäparan mieliksi.
Satelliitti valvonta
45
1964
Vastaukset
- Anonyymi
Cititörsien viinakauppa -reissut on kuulemma tarkastelussa.
- Anonyymi
Onkohan kaikilla älypuhelin ja osaavat käyttää sitä ?
- Anonyymi
Ei ole eikä tule
- Anonyymi
Kännykkäni on aivan älytöön.
- Anonyymi
Toivottavasti älykännykät ei katoa tiloilta.
- Anonyymi
Satelliitivalvonta on paikallaan myös Helsingin-seudun ilmansaasteiden tarkkailussa.
- Anonyymi
Saadaanko myös Helsingin huumereitit tarkasteluun?
- Anonyymi
Myös saastelautat meres on tarkas kontrollis.
- Anonyymi
Saakohan KELAn tuella älykännyköitä helsingissä?
- Anonyymi
Satelliitilla ainakin voisi seurata paskansiirtoa mereen helsingissä.
- Anonyymi
On sulla melkonen paskafetissi jos tollasta pitää seurata. Kyllä se paska alimman tason löytää seuraamattakin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On sulla melkonen paskafetissi jos tollasta pitää seurata. Kyllä se paska alimman tason löytää seuraamattakin.
Paska siirto mereen on laitonta. Oletko sellaisesta kuullut?
- Anonyymi
Muutakin tekemistä on kuin kännykän räplääminen .
- Anonyymi
Satelliittivalvonta toimii hesassa hyvin. Taas jäi rattijuoppo kiinni!
HS. - Anonyymi
Hamppu peltoo ei avaruussatiainen viä erota, onkse huume vai kuituhamppua. Pitää käyrä paikan päällä kahtomasa.
- Anonyymi
Onkohan missään kerrottu miten tämä järjestelmä käytännössä toimii ?
- Anonyymi
https://www.maaseutukuriiri.fi/hanketarinat/satelliittivalvonta-tulee/
Tuollaisen löysin. Onhan peltojen p.a.t digitaalisoitu satelliittikuvista jo aikaa sitten.
- Anonyymi
Eihän tuossa kerrota muuta kuin että satelliittivalvonta tulee minkä kaikki jo tietävät. Miten käytännössä valvonta toteutetaan sitä ei kerrota . Manuaalisestiko niitä plarataan ? Mitä kaikkea seurataan ? Seurataanko tasapuolisesti kaikkia tiloja ettei komission tarvi puuttua asiaan taas ? Pidetään näköjään pimennossa tarkoituksella.
- Anonyymi
Ruokavirasto puhuu algoritmeista. Algoritmi on automatisoitu ohje. Tekoäly kostuu algoritmeistä . Vähän tarkemmin pitäisi selvittää mistä on kyse ja onko ihminen mukana prosessissa ?
- Anonyymi
Tekoälyssä saatu data on struturoimatonta.
- Anonyymi
Orwellin isoveli valvoo yhtiskunta on toteutumassa. Kun menet asioillesi metsään tai pellolle satelliitti seuraa sinua. Eikö tämä ole jo vastoin yksityisyyden suojaa ?
- Anonyymi
Väitetään ettei satelliittikuva tunnista ihmistä. Yleensä useimmiten on viljelijä joka siellä omalla pellollansa liikkuu. Helppo päätellä kuka siellä menee.
- Anonyymi
Peltoja ja metsiä seurataan sateliiteilla. Vankilassakin on jatkuva kameravalvonta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Peltoja ja metsiä seurataan sateliiteilla. Vankilassakin on jatkuva kameravalvonta.
Se on elinkautinen tuomio jos näihin hommiin rupee.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se on elinkautinen tuomio jos näihin hommiin rupee.
Armahdusta ei voi saada.
- Anonyymi
Valkoiset paalit pellolla keväällä näkyy hyvin .
- Anonyymi
Aamulehti vähän avasi tätä. Kyllä siellä tekoäly luuraa. On se hyvä että edes jostain saa tietoa ja kerrotaan totuus.
- Anonyymi
Pitäisi lailla kieltää tekoälyn käyttö ihmisten valvonnassa. Sieltä on helppo huudella jostain verhon takaa.
- Anonyymi
Jos satelliitti tuottaa käyttökelpoista dataa niin ei sen analysoimiseen mitään tekoälyä tarvita, ihan perinteiset ohjelmointimetodit pystyy noin simppelin homman hoitamaan. Avain on siinä että saadaan sitä dataa.
- Anonyymi
Minkä takia tekoäly sitten on käytössä ?
- Anonyymi
Tekoälyn käytöstä on tulossa lakiesitys. Saas nähdä mihin se johtaa ?
- Anonyymi
Ensi kesänä aletaan tarkentaa satelliitti seurantaa. Pahalta näyttää tulevaisuus. Kuinka pitkälle seurannassa tullaan menemään pitkässä juoksussa ? Pikkuhiljaa hivutetaan.
- Anonyymi
Pelkäätkö, että jäät kiinni tukiaiskusetuksesta?
- Anonyymi
tukipummin vötkylät on ainut ammattiryhmä jota pitää valvoa satelliiteilla,
muuten se sotkee ja kusettaa... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
tukipummin vötkylät on ainut ammattiryhmä jota pitää valvoa satelliiteilla,
muuten se sotkee ja kusettaa...Monen promillen virheet tuki ilmotuksissa ei kovasti tue mielipirettäs.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Monen promillen virheet tuki ilmotuksissa ei kovasti tue mielipirettäs.
Ainoa tapa pitää "virheet" kurissa on valvonta.
- Anonyymi
En. Joutuu todennäköisesti selittämään jotain järjetöntä kysymystä ihan turhaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
tukipummin vötkylät on ainut ammattiryhmä jota pitää valvoa satelliiteilla,
muuten se sotkee ja kusettaa...sotkee ja kusettaa se siltikin...
- Anonyymi
Autoihin voidaan nyt myös asentaa satelliitti seurantalaitteet kuten suunniteltiin. Voidaan myös samalla seurata ettei ajeta ylinopeutta.
- Anonyymi
Nythän uusien autojen reittejä, nopeutta ja toimintaa ei valvo kuin amerikkalaiset suuryritykset (Tesla, Androidin kautta Alphabet jne). Ja kiinalaisten sähköautojen osalta tiedot menevät tietenkin Kiinan Kommunistipuolueen valvomalle yritykselle.
- Anonyymi
No nehän on vuosikaudet ollut seurannassa.Ei vaan kerrota rahvaalle.
- Anonyymi
Turhia kyselyitä tullut satelliittikuvista. Turhaa työtä.
- Anonyymi
Metsät ja pellot on nyt satelliitti seurannassa. Kannattaa miettiä mitä tekee ettei joudu vaikeuksiin.
- Anonyymi
26000 turhaa satelliittikuva lähetetty talvella. Kannattaa heti mennä kuvaamaan hanget ja lähettää ne vipuun selitykseksi talviaikaisesta lumipeitteestä. Kyllä ne kehtaa ja kehtaahan ne.
- Anonyymi
5 päivän välein tila kuvataan satelliitilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1303817Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso83119Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai322844Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani122662Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1322413- 411868
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es611205"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For821129Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t361099Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 781099