Sähköverkon "Lataustehon putoaminen"?

Anonyymi-ap

Minulla on voimavirtalaturi 16 A sähköautolle. Kummastelen seuraavaa seikkaa. Tähän saakka laturissa on näkynyt montako kilowattituntia se lataa. Tähän saakka se on ollut 8,6 KWH. Toissapäivänä latausteho putosi yllättäen 2,1 KWH. Ja on jatkunut samana. Olen tarkistanut sulakkeet. Mistä tämä voi johtua?

9

172

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Luulis tuon nyt osaavan ilmoittaa jos vaiheita puuttuu, mutta miten olet sulakkeet tarkastanut? -tulpat vai automaatit?

      • Anonyymi

        Tulpat. Kaikkiin tulppiin tulee kyllä virta ja sulakkeet ehjät.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tulpat. Kaikkiin tulppiin tulee kyllä virta ja sulakkeet ehjät.

        Liian monta kertaa kuullut tuon kun joku sulake kuitenkin palanut...
        -Miten todettu / mitattu?
        -Se nasta jonka pitäisi ponnahtaa pois tulppasulakkeesta on erittäin epäluotettava. osoittamaan sulakkeen palaminen eli siihen ei ole minkäänlaista luottamista
        -Kolmivaiheryhmästä pitää aina mitata jännitteet vaiheiden väliltä -ei vaiheiden ja nollan/maan väliltä että voi täysin varmistaa ettei kuitenkin joku vaihe puutu -eli kolme mittausta joiden kaikkien tuloksen oltava luokkaa 400V.


    • Anonyymi

      Autossa voi olla lataustehon rajoitus päällä AC-latauksessa. Osassa sähköautoja on lataustehon ohjelmallinen rajoitusmahdollisuus sisäänrakennettuna, ominaisuutena. Sen voi itse saada vahingossa päälle tai sitten joku muu saa sen epähuomiossa päälle tai päivitys softassa on rajoittanut lataustehoa vaikka 3x6 A virralle 3x16 sijaan. Näitä on tullut vastaan.

    • Anonyymi

      Kirjoitat latausteho, mutta merkitset kuitenkin kWh.
      Kumpaa oiken tarkoitat tehoa vai ladatua energiaa, kumpi on vähentynyt?

    • Anonyymi

      Jos sinulla 3-vaihetta käyttävä latausasema, niin sille kerrotaan laitteen sisäisillä DIP-kytkimillä tms. tavalla, kuinka paljon se saa maksimissaan ottaa virtaa kaikista 3 vaiheesta. 16A sulakkeilla asetuksen pitäisi olla 16A (max 11kW). Latausasema kertoo tämän maksimin auton sisäiselle laturille.

      Auton sisäinen laturi voi kuitenkin ottaa tuota vähemmän latausvirtaa, mutta on kyllä aika onneton, jos se ei pysty täyttä 16A käyttämään => 2 vaiheella 7,4kW; 3 vaiheella 11kW.

    • Anonyymi

      Ai niin, latausasemassa voi olla myös kuormanhallinta, jolloin se pienentää latausvirtaa, jos talon muu sähkön kulutus on suurta (esim. sähkökiuas päällä). Tämä siksi, ettei pääsulakkeet laukeaisi.

    • Anonyymi

      Tuo johtuu siitä että sähköautosi akku vetelee viimeisiään. Vie sähkökinneri romuttamolle ja osta tilalle oikea auto.

    • Anonyymi

      Mitä täältä kyseiset kun olet niin viisas

      Kysy äidiltä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      373
      1707
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1256
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      133
      1245
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      150
      1152
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      25
      974
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      862
    7. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      59
      641
    8. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      170
      634
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      113
      554
    10. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      20
      533
    Aihe