Minulla on voimavirtalaturi 16 A sähköautolle. Kummastelen seuraavaa seikkaa. Tähän saakka laturissa on näkynyt montako kilowattituntia se lataa. Tähän saakka se on ollut 8,6 KWH. Toissapäivänä latausteho putosi yllättäen 2,1 KWH. Ja on jatkunut samana. Olen tarkistanut sulakkeet. Mistä tämä voi johtua?
Sähköverkon "Lataustehon putoaminen"?
Anonyymi-ap
9174
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Luulis tuon nyt osaavan ilmoittaa jos vaiheita puuttuu, mutta miten olet sulakkeet tarkastanut? -tulpat vai automaatit?
Tulpat. Kaikkiin tulppiin tulee kyllä virta ja sulakkeet ehjät.
Liian monta kertaa kuullut tuon kun joku sulake kuitenkin palanut...
-Miten todettu / mitattu?
-Se nasta jonka pitäisi ponnahtaa pois tulppasulakkeesta on erittäin epäluotettava. osoittamaan sulakkeen palaminen eli siihen ei ole minkäänlaista luottamista
-Kolmivaiheryhmästä pitää aina mitata jännitteet vaiheiden väliltä -ei vaiheiden ja nollan/maan väliltä että voi täysin varmistaa ettei kuitenkin joku vaihe puutu -eli kolme mittausta joiden kaikkien tuloksen oltava luokkaa 400V.
Autossa voi olla lataustehon rajoitus päällä AC-latauksessa. Osassa sähköautoja on lataustehon ohjelmallinen rajoitusmahdollisuus sisäänrakennettuna, ominaisuutena. Sen voi itse saada vahingossa päälle tai sitten joku muu saa sen epähuomiossa päälle tai päivitys softassa on rajoittanut lataustehoa vaikka 3x6 A virralle 3x16 sijaan. Näitä on tullut vastaan.
Kirjoitat latausteho, mutta merkitset kuitenkin kWh.
Kumpaa oiken tarkoitat tehoa vai ladatua energiaa, kumpi on vähentynyt?
Jos sinulla 3-vaihetta käyttävä latausasema, niin sille kerrotaan laitteen sisäisillä DIP-kytkimillä tms. tavalla, kuinka paljon se saa maksimissaan ottaa virtaa kaikista 3 vaiheesta. 16A sulakkeilla asetuksen pitäisi olla 16A (max 11kW). Latausasema kertoo tämän maksimin auton sisäiselle laturille.
Auton sisäinen laturi voi kuitenkin ottaa tuota vähemmän latausvirtaa, mutta on kyllä aika onneton, jos se ei pysty täyttä 16A käyttämään => 2 vaiheella 7,4kW; 3 vaiheella 11kW.
Ai niin, latausasemassa voi olla myös kuormanhallinta, jolloin se pienentää latausvirtaa, jos talon muu sähkön kulutus on suurta (esim. sähkökiuas päällä). Tämä siksi, ettei pääsulakkeet laukeaisi.
Tuo johtuu siitä että sähköautosi akku vetelee viimeisiään. Vie sähkökinneri romuttamolle ja osta tilalle oikea auto.
Mitä täältä kyseiset kun olet niin viisas
Kysy äidiltä