Epson FastFoto-FF680W skannerin käyttö

Anonyymi-ap

Kyseinen skanneri lienee ainut, missä skannaus on todella nopeaa. Tarkoitan, että skannerin ohjelma osaa itse rajata ja asettaa kuvan suoraan ja tekee myös korjauksia.

Rajausta ja suoraan asettamista en tiedä muissa laitteissa, onko? Laadun korjauksia ilmeisesti on. Rajauksella tarkoitan, että pieni valokuva tai postikortti rajautuu automaattisesti ilman hiirellä näpertelyä.

Mutta miten nopea laite on sellaisessa käytössä, että haluan osan kuvista yhteen kansioon ja osan toiseen? Siis jos skannatessa tulee kuva isän puolen suvusta, se laitetaan sinne ja äidin puolen suvun kuvat toiseen kansioon, yms. Onko jollain kokemusta käyttöliittymästä tällaisessa käytössä. Jos joka kerta pitää yhdistää tietsikkaan tai kovin hankalasti tietsikalta tai skannerista vaihtaa skannauskansiota, niin on ikävää ja hidasta.

Muita käyttökokemuksia tästä laitteesta?

4

611

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En tykkää.
      Tuota haluaamasi ominaisuutta ei varmasti löydy, vaan sinun pitää aina valita mihin kansioon talletetaan.
      Asian ei pitäisi olla ongelma jälkeenpäinkään lajitella.

      Laite haluaa olla internetissä ja automaattisesti tallettaa pilveen, mistä en tykkää.
      Kuvat täytyy sieltä sitten onkia takaisin varmuuskopioitavaksi. Jollekin irtomedialle.
      Pilveen ei koskaan voi luottaa ja kun haluat katsella kuvia täytyy olla netissä. Myös kuvien laiton käyttö netissä on mahdollinen.

      Laitteella ei voi skannata kovin pieniä kuvia. Postikortti lienee pienin, mutta kun monet wanhat kuvat on 4x5 cm niin ei käy.
      Erotuskyky on myös keskinkertainen, ei valokuva laatu, vaan dokumenttilaatua.

      Katsoin esitteen, mutta en huomannut millaisia värejä se käyttää.
      Aika kallis. Vähemmän automatisoidulla pärjää, jos ei skannaa työkseen.
      Minun maksoi vain 50 € ja on palvellut pian 10 vuotta. Skannaa, kopioi ja kirjoittaa. erotuskyky kaksinkertainen tuohon Epsoniin varrattuna.

      • Anonyymi

        Kiitos kommenteista. Kuvien pienin koko on 9x13 cm, joten pienet valokuvat eivät näköjään onnistu. Olet oikeassa.
        Olet ilmeisesti käyttänyt laitetta?
        Kun katsoin esittelyvideon, alkoi tuntua, että tämähän on tosi hieno. Mutta kävikö niin, että mikä vaikuttaa liian hyvältä, sitä ei ole olemassa.
        Esitteen mukaan on mahdollista tallentaa pilveen, ei niin että olisi pakko. Eikö laitteessa ole usb-liitäntä, johon laitetaan muistitikku ja tallennetaan sinne?
        Minulla on skanneri, jonka laatu varmasti riittää. Mutta on vaan aika työlästä joka ainut kuva esiskannata, rajata ja skannata. Odotteluakin tulee paljon, jos ja kun kuvia on paljon.


      • Anonyymi

        Windows kaatuu aina.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Windows kaatuu aina.

        Joo ei sillä kannata skannailla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      71
      1767
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      26
      1277
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1162
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      944
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      198
      852
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    7. 77
      672
    8. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      207
      654
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      618
    10. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      581
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      538
    12. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      59
      525
    13. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    14. Minä vuonna olet syntynyt?

      😊
      Ikävä
      36
      494
    15. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      24
      469
    16. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    17. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    18. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    19. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe