12 V ladattava pölynimuri

Anonyymi-ap

Meillä on mökillä aurinkopaneeleilla toimiva 12 V sähköjärjestelmä. Haluaisin ostaa sinne pölynimurin, jonka akkuja voisi ladata suoraan 12 V järjestelmästä ilman invertteriä. Onko tällaisia imureita olemassa?

6

651

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mene gigantiin vaikka ja kysy. Kuin iso mökki teillä on? Katso ilta päivä lehtien sivuja. Paljon sivousvinkkejä ilman että tarvitaisin ede 1 asunossa imuria saatikka kesämökillä.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Hikokilla on imuri joka toimii 18 voltin multivolt akulla. Laturin saa kytkettyä 12 v tupakansytytin töpseliin.

    • Anonyymi

      12 volttinen varsi-imuri on rimpula. Hanki vaan kerralla se invertteri ja tehokas varsi-imuri. Meillä on kotona Hooverin Free 500 Lite (21,6 voltin) ja mökillä Electrolux, jonka mallia en muista. Mökillä on aurinkosähö. 600w panelit ja 500 Ah akusto. Mökillä kaikki laitteet ladataan invertterin kautta.
      On meillä myös sellainen verkkovirralla toimiva imuri. Sillä imuroidaan auto.

      • Anonyymi

        Meillä on tallissa Ryobin varsi-imuri. Kolho ja huono. Hyvä puoli on se, että sama akku käy myös porakoneeseen. Sisällä on Elekroluksi ja se kyllä riittää ihan hyvin kun ei koko huushollia imuroida kerralla. Neliöitä on noin 150. Aika hintavahan tuo Luksi oli, muistelen, että päälle kolmensadan. Yleensä tuolla imuroidaan pari huonetta kerrallaan. Ladataan akku ja seuraavana päivänä imuroidaan loput. Sillä tavalla ei siivoaminen tunnu kovin ikävältä hommalta. Kotoa vietiin entinen johdollinen imuri mökille. Kun se sippaa niin sitten ei enää hankita johdollista imuria lainkaan mihinkään. Akkuvehkeet on kivoja ja helppoja liikutella kun ei ole sitä johtoa sotkeutumassa.


      • Anonyymi

        Työkalu-imuri ei olekaan mikään varsi/rikkaimuri vaan oikea imuri joka toimii akulla. Halvoilla rikkaimureilla ei teekään mitään kun roskat ja pöly varisee imurista ulos kun käännät suulakkeen alas. Se on lelu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      37
      7252
    2. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      53
      3642
    3. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      46
      3514
    4. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      60
      3241
    5. 42
      2859
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      34
      2779
    7. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      48
      2546
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      27
      2445
    9. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      181
      1745
    10. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      47
      1521
    Aihe