Onko kukaan

ostanut tai rakentanut asuntoa siinä asuakseen.
Muut täällä ostavat, vuokraavat, myyvät, odottavat ja tekevät hirmu tilejä, onneksi kaikki tuntuvan pärjäävän aika hyvin.

Minä rakensin perheelleni talon ihan vaan asuakseni siinä.
Onkohan se nyt aivan järkevää?
12972
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

On se ihan järkevää.

Äänestä
  • Yhdyn mielipiteeseesi.

    Äänestä

Itsekin erehdyin ostamaan oman asumistarkoituksessa pari vuotta sitten.

Jos olisin älynnyt myydä heti ostamisen jälkeen, ostaa takaisin kolmen kuukauden päästä, myydä eilen ja ostaa viikko sitten uudestaan niin olisin jo multibiljardööri!

Äänestä

Myy kaikki omaisuutesi ja jää odottamaan Kaikkinäkevän Suuren Rommaus Kuplanpojan toista tulemista, sillä näin on tällä palstalla kirjoitettu.
Aamen ja plottis.

Äänestä

Asunnon ostaminen on aina hyvä vaihtoehto!

Äänestä
  • Olen Iskän kanssa samaa mieltä.

    Äänestä

Hmmmm, mitähän mieltä minä olisin... pitää vähän miettiä ...

Äänestä
  • rane on reilu miäs.

    Äänestä

Voiko niinkin tehdä. Eipä ole tullut mieleen.

Äänestä

Ostin 1993 ja myin törkeällä kuplahinnalla viime syksynä. Syksyllä rommaukssen jälkeen uuden osto ja sitten mersua valkkaamaan.

Äänestä

Minä mietin ihan samaa. On vaan niin vaikeaa päättää, ostanko vai myynkö ensin, odotinko jo, vai vuokraanko myöhemmin, välitänkö vai enkö välitä, hilaanko hinnat ylös vai alas, rakennanko vai puranko vai jopa remontoiko, pidänkö vai luovutanko, tarjoanko vai hylkäänkö, sekä omistanko vai lainaanko. Tällä hetkellä tuntuu siltä, että kallistun, mutta toisaalta voi käydä niinkin että kuntokartoitan ja kuplin...

Tätähän se on, asua pitäisi kuitenkin. Hienoa, että olet "valaistunut", täytyy kai edelleen hakea suuntaan täältä kaikentietävältä asunnot palstalta ;)

Äänestä

Ostin itselleni talon asumiseen, harrastamiseen, rempan opetteluun, mieleiseksi tekemiseen jne. Ei myynnissä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


palstalla kävijä kirjoitti:

ostanut tai rakentanut asuntoa siinä asuakseen.
Muut täällä ostavat, vuokraavat, myyvät, odottavat ja tekevät hirmu tilejä, onneksi kaikki tuntuvan pärjäävän aika hyvin.

Minä rakensin perheelleni talon ihan vaan asuakseni siinä.
Onkohan se nyt aivan järkevää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu