Kiveskiertymä vertaistukea (2022)

Viisi vuotta mulla todettiin kiveskiertymä, silloin Suomi24:sta selailin tietoa tästä, joten päätin kertoa oman kokemukseni. Jos joku samaisen ongelman kourissa päätyy tätä lukemaan.

Mikä se on?
Todella yleinen vaiva nuorilla pojilla.
Kuvittele että roikotat lyhyen narun päässä palloa. Kun pyöräytät palloa sivuttaissuunnassa, naru pyrkii oikaistumaan pyörähtämällä takaisinpäin. Kiveskiertymässä kives on pallo ja siemenjohdin tuo naru, jonka kiertyessä verta ei pääse kivekseen. Syntyy kipua ja melko lyhyessä ajassa kiveksen kuolio.

Kiveskiertymä tuli minulle yläasteella (noin 4 vuotta sitten). Huomasin sen illalla yhtäkkisenä kipuna toisessa kiveksessä, kipu säteili myös alavatsaan. Kävin vessassa katsomassa, niin kipuileva kives oli noussut ylös. Kives oli kosketusherkkä, eikä siihen voinut koskea ilman kipua.

Tietenkin menin googlaamaan nämä kivut, ja silmien eteen lävähti otsikot : ”näistä kivuista välittömästi lääkäriin, voi johtaa kiveksen kuolioon” jne. Sydän hakkasi kauheaa kyytiä, joten lähdettiin äidin kanssa päivystykseen.

Matkalla kipu helpotti hieman. Lääkärissä sitä pyöriteltiin ja kuvattiin hollain laitteella (ultraääni tms?) ja todettiin että kiertymä on.
Kiertymä oli lieventynyt matkalla, ei ollut niin tiukasti pyörähtänyt, joten kipukin lieventyi.

Nukutettiin ja leikkauksessa kiertymä oikaistiin. Jos olisi ollut tila kauemmin, kuolioon mennyt kives olisi jouduttu poistamaan. Ilmeisesti kiertymän uudistuminen ehkäistään leikkauksessa jollain tavalla, en muista miten. Kivespussiin laitettiin itsestään sulavat ompeleet, joten niitä ei tarvinnut käydä poistamassa.

Tiivistettynä: Kipua kiveksissä = heti päivystykseen

Voitte kertoa omia kokemuksia kommenteissa!

5

1291

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos tulee jotain kysyttävää, niin mieluusti vastailen!

      • Anonyymi

        Onko nyt jälkeen päin vaikuttanut mitenkään elämään, tuntuuko ne erillaiselle?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Onko nyt jälkeen päin vaikuttanut mitenkään elämään, tuntuuko ne erillaiselle?

        Ei vaikuta elämään millään lailla. Normaaliin malliin👍🏼


    • Anonyymi

      Hei, muistatko yhtään kuinka kauan kesti palautua leikkauksesta? T:12 päivää sitten samaisen leikkauksen käynyt ja edelleen on vaikea tehdä liikkua kunnolla

      • En yhtään muista kauanko meni, mutta pikkuhiljaa helpotti liikkuminen. Alkuun oli kyllä hankalaa, tsemppiä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      30
      3710
    2. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      49
      1618
    3. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      73
      1328
    4. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      75
      1181
    5. Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!

      Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei
      Kaste
      691
      1031
    6. Hitaille omat kassat

      Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille
      Maailman menoa
      171
      1030
    7. Kävisikö tällainen sopimus?

      Olisitko valmis juttelemaan jo ensi viikolla kahden kesken?
      Ikävä
      78
      862
    8. Olisit ollut niin

      Minunlaiseni. Ehkä se on helmpompi kun emme kohtaa. Kipeältä se tuntui ettet valinnut minua
      Ikävä
      38
      777
    9. Mitä yhteistä sinulla

      on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?
      Ikävä
      47
      735
    10. Mikä tekee kuuman

      Kaivatustasi?
      Ikävä
      39
      709
    Aihe