Viljan kasvattaja saa leivän loppuhinnasta vuoden työn tuloksena noin neljä prosenttia
Päivittäistavarakauppa ottaa parissa päivässä limpun myynnistä yli kolmenkymmenen prosentin myyntikatteen.
Päivittäistavarakauppa ottaa parissa päivässä limpun myynnistä yli kolmenkymmenen prosentin myyntikatteen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Läpinäkyvyyden pitäisi lisääntyä eli sen, miten tuotteiden hinnat muodostuvat.
Eivät ne mitään valtionsalaisuuksia voi olla.
No ei ole valtiosalaisuuksia, mutta liikesalaisuuksia yksityiskohdiltaan kylläkin.
Raaka-ainekulut viljan osalta leivässä lienee n 4%, jota avaaja toi esiin. Muitakin raaka-aineita leivän tuottamisessa on. Kuljetuskustannukset, jalostuskustannukset eri vaiheissa, varastointi ja vähittäiskaupankulut vaihtelevat eri toimijoiden mukaan ja syynä itse kunkin toiminnan tehokkuus jne.
Alkutuottajillakin on eroa siinä kuinka kustannustehokkaasti kykenevät tuottamaan raaka-aineensa eli viljaa ja tietysti kuinka onnistuvat myymään sitä teollisuudelle.
Päivittäistavarakauppiaat kiittaa Putinia sodan aloittamisesta. Sodan ansiosta heidän tulotasonsa on noussut hurjasti, aivan samoin kuin polttoainemyyjillä.
Kauppojen tulokset on päätähuimaavia. Alkutuotannolta puuttuva miljardi löytyi kaupan tuloksesta. Karhisen raportti.
Mistä se sinne on ajautunut?
Leippää..leippää.. sanottiin Tuntemattomassa sotilaassa.
Raaka-aineen osuus valmiista tuotteesta on yleensä aika pieni osa. Uusi auto maksaa jotain muuta, kuin teräksen kilohinta. Moottoriöljy maksaa jotain muuta, kuin raaka-öljy. Talo maksaa jotain muuta, kuin mitä kasa hiekkaa ja mänty pystykaupalla.
Tämän takia tuote kannattaa myydä mahdollisimman jalostettuna eteenpäin.
Näinpä. Minä saa kuusitukista tällä hetkellä jotain n 70€/ motti parhaimillaan. Talomyyjät myyvät puutaloja hintaan 250.000 - 400.000€. En kylläkään osaa nyt sanoa paljonko tarvitaan tukkipuuta yhden tavallisen puutalon rakentamiseksi ja mikä on puun osuus tuossa myyntihinnassa. Epäilen lisäksi, että talonmyyjän katteet eivät ole ihan pieniä.
Paljonko sun tuotantokulut on kuusitukista? Jotain 60 vuotta vanha metsä?
Tehdäänkö puutalot kuusitukista?
Tehdään, ja uusi talo valmistuu kerran 80 - jopa 100 vuodessa...
Tarkoitatko että tilapäisten pitäisi muiden töiden lisäksi alkaa myymään jalostettuja tuotteitaan. 50 lehmää tuottaa jo sen
Verran kovan työn ettei aikaa löydy esim.lehmien teurastuksen josta jatkojalostamalla saa naudan jauhelihaa. Tai jalostaa jugurttia tai jäätelöä. Luvat maksaa niin paljon ettei jokaisella oo kiinnostusta tähän. Atria ja Valio eivät ole halukkaita saamaan kilpailijoita ...tekevät kaikkensa ettei tilalliset aloita heidän bisneksiään.
No jos puu kasvaa n 6% vuosivauhtia. Sille on tuon ajan varattu tila metsässä. Kyllä sillekin hinta kuuluu laskea. Se on aikanaan istutettu, tehty useita perkauksia ja raivauksia, jotta se kasvaisi laatutukiksi, joissa se on selvinnyt jatkoon. Hetikään kaikki istutetut eivät selviudy, ne kuolevat tai kitukasvuisina raivattu pois. Myrsky, hirvituhot, hyönteistuhot, jne koittelevat osaa taimista Silti niistäkin on maksettu sama hinta aikanaan. Hukka on siis melkoinen satsauksiin nähden.
Kaikki tukin kasvuaikana tehty työ ja kustannukset koituvat poikkeuksetta seuraavan sukupolven hyödyksi. Toisin sanoen saat kultakin metsän palstaltasi vain kerran tuloa. Työtä ja kustannuksia on tullut joka vuosi. Vakuutukset, metsäsutotiet, jne.
Ja lopulta hakkuutyö ja verot päälle. Ja sitten taas uudi kierto seuraavalle sukupolvelle.
Kustannukset ovat melkoiset ja tuloa saat yhden kerran itsellesi.
Samaa tietysti voi kysyä jyvän tuottajaltakin. Paljonko on jyvän tuotantokulut siemenestä alkaen siihen asti, kun se on myyty elintarviketeollisuudelle?
Jotain on vinossa jos alkutuottaja saa vehnäleipäkilosta vain 40 senttiä
Elintarvikekaupan myyntikatteita voisi laskea selvästi, kuten saksalainen Lidl on jo tehnyt.
Niin voisi, mutta voi hyvin arvata etteivät vapaaehtoisesti laske hintojaan, kun kerran ovat saaneet ne keinotekoisesti ylös... he kun ovat päässeet rahapatojen ääreen, saavutetuista eivät helpolla luovu! Ja he tietävät, että ihmisten pitää syödä joka päivä.
Juuri luin jostain että joillakin , kyseisessä tapauksessa K-kauppiailla, jättiomaisuus, suurimmat jopa 22 miljoonaa.
Kauppiaat rikastuvat maataloustukiaisten siivellä, hassua miten talonpoikais on tuettava että kauppias rikastuu. Tuet pois ja kovat hinnat tuotteille , näinhän se menee kun olemme nähneet miten ruoka tekee kauppansa vaikka maksaa.
Ei kansalaiset halua kalliimpaa ruokaa. Oletko mielenvikainen??
Jos kerran leivän raaka-ainekulu on 4%, niin paljonkohan se nousisi, jos tuki otettaisiin pois?
Ja ostajahan on elintarviketeollisuus, ei kauppa
Tänä vuonna ei kysytty maksatteko ruuan kallistumisesta. Kaupalta katetta alemmas, hintoja siirretään tuottajalle , tällä tyylillä voidaan pitää ruuan hinta nykytasolla ja jättää Eu tuet pois ettei tarvitse nimitellä tuottajaa tukijulliksi. Kansa näyttää hyväksyvän kuitenkin ruuan hinnan nousun kun kyse on ulkoa tulevista kustannustekijöistä, Ukrainan sodan aiheuttamasta energian hinnan noususta. Muulloin ruoka ei saa nousta , ellei itse viljele omalla palstallaan.olen huomannut että kaikkea muuta rahalla haluttaisiin ostaa , ruoka on niin arkipäiväinen asia josta ei saa tulla laskua et saamme kuluttaa hysteerisesti kaikkeen muuhun kivaan..autot, oma asunto, muoti, matkat ovat avoin piikki kukkarolle. Munnon pakko saada. Uutta!
Cititörsien kerskakulutus on saatava kuriin.
Uskotko, että jos kaupan kate laskee, niin hyöty tulisi raaka-ainetuottajalle? Yli elintarviketeollisuuden, logistiikan, verottajan.
Kun Suomessa elintarviketeollisuudesta ja kaupastakin noin puolet on alkutuottajien järjestöjen hallinnassa, niin miksi alkutuottajat eivät käytä valtaansa parantaakseen alkutuotannon asemaa.
Ja hyvä kysymys on, ketä alkutuottajat lopultakin syyttävät omasta väitetystä ahdingostaan, kun syyttävät kauppaa. Omia itse valitsemiaan edustajia kaupan hallinnossa? Vai muuta kauppaa kuin ’omaansa’? Ei kai kukaan luule, että nk alkutuottajista riippumaton kauppa oma-aloitteisesti alkaa toimimaan toisin kuin alkutuottajien ’oma’ kauppa.
Ja alkutuottajathan myyvät tuotteensa elintarviketeollisuudelle. Ei kaupalle. Kovasti kritiikkiä ei alkutuottajilta tule elintarviketeollisuudella siitä, että eivät mitä ilmeisimmin maksa riittävästi alkutuottajille.
Ja mikä hupaisinta, jotkut syyttävät alkutuotannon väitetyistä ongelmista jopa kaupan asiakkaita, jotka ostavat ruokaansa vähittäiskaupoissa.
Monta asiaa, joka ei oikein nyt ole kohdallaan tässä alkutuotannon väittämässä ahdinkonsa syystä.
Ehkäpä tuo syyttely on sijaistoimintaa, joka syntyy siitä, kun itse ei osata/haluta tehdä mitään asioiden parantamiseksi. On vähän kuin Venäjä, joka syyttää länsimaita ja erityisesti USAa kaikista omista ja itse aiheuttamistaan ongelmista ja itse on omasta mielestään puhdas kuin pulmunen.
Hyvinkin voi olla. Esim K-ryhmä kovasti vastusti lainsäädännön väliintuloa hinnoittelussaan. Ihan tulee tosissaan mieleen vanha Neuvostoliitto. Nykyinen ryöväys on ihan hyvä, kaupan kannalta.
Kaupan osaamattomuus on silmiinpistävää. Ei haluta oppia uutta.
Eikös kauppa pärjää ihan hyvin. Homma on siis hyvin hallussa ja osaaminen myös.
Eiköhän osaamattomuus ole ennemminkin siellä, missä ongelmat ovat…
Näinhän se Venäjä kertoo jotta ongelmat Ukrainassa....
Eihän Ukrainassa nyt kummoisiakaan ongelmia ollut ennenkuin Venäjä sinne hyökkäsi peittääkseen omia valtavia ongelmiaan….
osaamattomuus on ennemminkin siellä, missä ongelmat ovat…
Venäjän hyökkäysjoukot Ukrainassa on se ongelma ja syynä siihen on Putinin hallinnon osaamattomuus ja kyvyttömyys pärjätä ilman väkivaltakoneistoa ja hyökkäyssotaa…
Loppuiko osaamisesi tässä asiassa, kun pitää siirtää keskustelu Venäjän hyökkäyssotaan?
Totta. Putin on vähän kuin täällä kitisevät tukijullit. Syy on aina jonkun muun. Putinille USA ja länsi, tukijullille kauppa ja kuluttajat.