Lisääntyminen

Anonyymi-ap

Hei! N. 6kk vanhat kotiloni munivat juuri ensimmäiset munansa. Kun ostin kotilot, niiden myyjä sanoi etten voisi kasvattaa munista poikasia koska kyseessä on eri väriset kotilot. Värien tarkkoja nimiä en muista mutta toinen kellertävän vaalea ja toinen tumman ruskea, molemmat kuitenkin käsittääkseni nimenomaan akaattikotiloita. Tietääkö joku pitääkö tämä oikeasti paikkaansa? Kyllähän esim. eri rotuisia koiriakin voi risteyttää. Jos olen saanut väärää informaatiota pitäisin mieluusti seuraavasta munasatsista pari, nämä murskasin jo varmuuden vuoksi. Kiitos jo valmiiksi vastanneille!

3

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On se totta siinä mielessä, ettei noita sekasikiöitä saa pistää kiertoon. Eli niiden ei saa päästä enää itse lisääntymään, jotta värit pysyvät puhtaana. Eri väriset fulicat eivät ole eri "rotua" vaan saman lajin eri värimuotoja. Ongelma on siinä, että usein esim. jadatzit (vaalea kuori ja valkoinen jalka) ovat pienempiä kuin villiväriset (tumma kuori ja tumma jalka), jolloin näiden sekottaminen keskenään ei tee mitään hyvää ainakaan villivärisille. Osaamattomissa käsissä värimuotojen sekoittaminen on erittäin huono idea, joten se kannattaa jättää niille, jotka todellakin tietävät mitä tekevät.

      Ei siis ole oikein laittaa sekoitettuja eteenpäin, mutta jos itsellesi jonkun haluat ehdottomasti jättää, niin pidät kotilot sitten koko niiden eliniän ja pidät huolen, ettei niitä muille mene edes lemmikeiksi. Sinulla tosin on tässä sellainen ongelma, että saadaksesi pari kotiloa joudut antamaan ainakin parinkymmenen munan kuoriutua, jotta voit karsia niistä runtit pois ja säästää vain ne pari parasta. Eli et voi kasvattaa sekasikiöitä ja sitten vielä pitää runtteja väkisin hengissä, vaan joudut tekemään karsinnan oikein. Henkilökohtaisesti olen sitä mieltä, että helpompaa olisi vain ostaa pari kotiloa lisää asialliselta kasvattajalta, joka on runtit karsinut.

      • Anonyymi

        Okei kiitos paljon!!! Selvensit hyvin asian. En sitten todellakaan pidä omia munia jos näin tarkkaa ja julmaa hommaa😅.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Okei kiitos paljon!!! Selvensit hyvin asian. En sitten todellakaan pidä omia munia jos näin tarkkaa ja julmaa hommaa😅.

        Julmempaa se on pitää väkisin hengissä niitä runtteja, jotka luonnossa menehtyisivät ennen lisääntymisikää. Jos sen vastuun elävistä eläimistä ottaa, että niitä kasvattaa, niin se täytyy tehdä eettisesti. Kotiloiden kohdalla se tarkoittaa sitä, että huonot lähtökohdat pitkälle iälle saaneet runtit karsitaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      113
      5253
    2. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      67
      5054
    3. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      90
      4114
    4. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      75
      3600
    5. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      60
      3198
    6. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2791
    7. Kerro kolme huonoa ja

      kolme hyvää asiaa kaivatustasi? Än yy tee nyt
      Ikävä
      15
      2297
    8. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      52
      1914
    9. Rakastatko mua

      Vielä?
      Ikävä
      40
      1780
    10. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      37
      1628
    Aihe