Suojelun vääryys ei haittaa
Lastensuojelun tarkoitus on suojella lasta sinulta, ei auttaa, olettaen että meitä ei voi auttaa. Lastensuojeluilmoitus tarkoittaa sosiaalityöntekijälle, että joku ilmoittaa, ettet suojele lastasi. Jos kyseenalaistat sosiaalityöntekijän, myönnät sen, eli et suostu lopettamaan lapsesi pahoinpitelyä. Suoraan sanoen, komennuksen vastustus otetaan todisteena lapsen pahoinpitelystä, vaikka se eikä lastensuojeluilmoitus ole sitä. Koska viattoman lapsen suojelu on pyhä, lastensuojelijan ei tarvitse todistaa tarvettaan, huolien paikkaansapitävyyttä ei tarvitse tarkistaa (edes HAOssa), kaikki rajattomat pakkotoimenpiteet ovat perusteltuja ja mikä tahansa poikkeava on sama kuin pahoinpitely. Ikään kuin suojelun vääryys ei haittaa, kun sen haittoja verrataan viattoman lapsen suojeluun. Siksi pelkkä arvostelu johtaa huostaanottoon. Lapsen huostaanotto pelastaa lapsen sinun tahalliselta pahoinpitelyltäsi. Vieraannuttaminen ja lapsen totuttautuminen on sosiaalityöntekijän mukaan tarpeen silloin, kun vanhempi ei ymmärrä omaa sairauttaan eikä halua muuttaa käytöstään avohuollon aikana sosiaalityöntekijän seurannassa. Koska kaikki on epäonnistunut avohuollossa, huostaanotto tarkoittaa keskustelun loppua vanhemman kanssa ja siksi huostaanotot eivät ole tilapäisiä. Suhtautumalla vanhempiin näin sosiaalityöntekijä turvaa virkavallan määräyskyvyn.
Suojelun vääryys ei haittaa
2
124
Vastaukset 2
- Anonyymi
Teemu, olet tärvellyt imagosi ja uskottavuutesi tekemällä aiheesta liian monta erillistä ketjua. Sinun olisi kannattanut laittaa nämä yhteen ettei uusien ketjujen massapostitus saa sinua näyttämään hysteeriseltä tai maaniselta.
- Anonyymi
Teeme! Preeme!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi yritti murhata mopopojan
Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti7052890Mopomiitti!
Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss5661813Poliisi kiilasi mopoilijan
Ylellä leviää video jossa poliisi pysäyttää rajusti kiilamalla mopo pojan. Toivottavasti poliisi ottaa tuosta mallia myö3431452- 841414
- 58943
Käviskö tällainen suhde
Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E68835- 40758
- 40757
- 48714
- 46704
