Voiko kerrostalon asukas asentaa tuloilmaventtiilinsuodattimen?

Anonyymi-ap

5

743

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos se entisen tuloilmaventtiilin paikalle sopii, niin kyllä voi. Uusia reikiä reikiä ei seiniin kuitenkaan saa ilman lupaa tehdä.

    • Anonyymi

      Noita linkkaamiasi suodattimia voi asentaa vain koneellisella poistolla (huippuimuri) tai painovoimaisella ilmanvaihdolla varustettuun asuntoon/taloon. Jos siis sille sopiva korvausilmaventtiili/putki löytyy asunnosta.

      Ei missään tapauksessa koneelliseen tulo/poisto-ilmanvaihtoon, missä niille ei ole mitään tarvettakaan, koska IV-koneessa on jo suodatin tuloilmalle. IV-kone voi olla kerrostalossa joko asuntokohtainen tai keskitetty/yhteinen.

      InsinööriX

      • Anonyymi

        Totta joo, sekoitin asioita. Nuohan menisivätkin ulosmenevän ilman venttiiliin, heh.

        Tuntuisi kuitenkin, että olisi tarpeen tehostaa suodatusta.


      • Miksi ei "missään tapauksessa"?

        Ilmanvaihtokoneen suodattimien, kennon, puhaltimen, kanaviston ja kanavistossa olevan äänenvaimentimen jokaisessa kohdassa on mahdollisuus sisääntulevan tuloilman likaantua jollain tavoin.

        Falskaavat suodattimet ovat mahdollisia, niitä on esim.Valloxin surullisenkuuluisassa 101 MC/MV sarjassa ainakin tuhansia ympäri Suomea. Valmistaja ei ole virallisesti tiedottanut asiasta vaan korjasivat hissukseen ongelman tuotannossa ja toimittavat korjauspaketin jos sitä osaa itse pyytää. Tokihan Suomessa on vähintäänkin tuhansia vialliasia malleja käytössä tälläkin hetkellä joissa pääsee hyönteisetkin suodattimien ohi.

        Kennoa ei kiinteistöhuolto putsaa vaan se jää asukkaan itse puhdistettavaksi.

        Jos sä kysyt keskiverto kerrostaloasujalta oletko putsannut IV-koneen kennon niin yleisin vastaus lienee:"mikä ihmeen kenno ja mitä se tekee?"

        Kanaviin voi kulkeutua epäpuhtauksia jo rakennusvaiheessa. Jos olet joskus mennyt rakennustyömaan ohi niin siinä kasassa ilmanvaihtoputkia joka lojuu säiden armoilla on todennäköisemmin osassa putkista on lähtenyt sininen suojatulppa irti. Sinne voi tehdä vaikka lintu pesän ja ketään ei tietenkään kiinnosta, tulpat ovat ja pysyvät auki jopa kuukausia kunnes ne vihdoin asennetaan paikalleen. Menin tälläisen YIT:n työmaan ohi ydinkeskustassa jonne rakennettiin kaupungin kalleimpia unelma-asuntoja.

        Putkiston äänenvaimentimesta voi irrota villapölyä. Tämä on vielä 2000-luvun alkupuolen taloissa ollut ongelmana. 90-luvulla koneellinen tuloilma oli niin harvinaista herkkua kerrostaloissa että niitä en käsittele tässä, sen sijaan toimistotilojen sisäilmaongelmien syynä 90-luvun taloissa on todennäköisesti vaimenninmateriaalista irtoavat kuidut, ne aiheuttavat esim.silmien kutinaa ja ärsyttävät hengitysteitä. Ei ihme että näissä työskentelevät epäilevät herkästi homeongelmaa.

        Huoneessa oleviin tuloilmaventtiilien putkiin asennettava suodatin siis suodattaa näiden kaikkien mahdollisten ilmanpilaajien hiukkaset pois ja parantaa vielä yleensäkin suodatuksen tasoa. IV-koneiden F7 suodatinluokka suodattaa 0,3-1μm hiukkasista 50-70% kun taas paras Filtrete-kangas eli GSU-60 suodattaa 70-95%.

        Tokihan nämä lisäsuodattimet aiheuttavat painehäviötä lisäten siten hieman asunnon alipainetta. Jos viimeisen päälle asian haluaisi hoitaa niin ilmanvaihto pitäisi suodattimien asennuksen jälkeen säätää erikseen mittarilla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Totta joo, sekoitin asioita. Nuohan menisivätkin ulosmenevän ilman venttiiliin, heh.

        Tuntuisi kuitenkin, että olisi tarpeen tehostaa suodatusta.

        "Nuohan menisivätkin ulosmenevän ilman venttiiliin, heh."

        Miksi tuloilmasuodattimet menisivät poistoilmaventtiiliin?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      93
      8932
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      48
      4781
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4471
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      46
      2726
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      100
      1536
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      40
      1316
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1266
    8. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1192
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      39
      1170
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      168
      1120
    Aihe