Voiko kerrostalon asukas asentaa tuloilmaventtiilinsuodattimen?

Anonyymi-ap

5

876

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos se entisen tuloilmaventtiilin paikalle sopii, niin kyllä voi. Uusia reikiä reikiä ei seiniin kuitenkaan saa ilman lupaa tehdä.

    • Anonyymi

      Noita linkkaamiasi suodattimia voi asentaa vain koneellisella poistolla (huippuimuri) tai painovoimaisella ilmanvaihdolla varustettuun asuntoon/taloon. Jos siis sille sopiva korvausilmaventtiili/putki löytyy asunnosta.

      Ei missään tapauksessa koneelliseen tulo/poisto-ilmanvaihtoon, missä niille ei ole mitään tarvettakaan, koska IV-koneessa on jo suodatin tuloilmalle. IV-kone voi olla kerrostalossa joko asuntokohtainen tai keskitetty/yhteinen.

      InsinööriX

      • Anonyymi

        Totta joo, sekoitin asioita. Nuohan menisivätkin ulosmenevän ilman venttiiliin, heh.

        Tuntuisi kuitenkin, että olisi tarpeen tehostaa suodatusta.


      • Miksi ei "missään tapauksessa"?

        Ilmanvaihtokoneen suodattimien, kennon, puhaltimen, kanaviston ja kanavistossa olevan äänenvaimentimen jokaisessa kohdassa on mahdollisuus sisääntulevan tuloilman likaantua jollain tavoin.

        Falskaavat suodattimet ovat mahdollisia, niitä on esim.Valloxin surullisenkuuluisassa 101 MC/MV sarjassa ainakin tuhansia ympäri Suomea. Valmistaja ei ole virallisesti tiedottanut asiasta vaan korjasivat hissukseen ongelman tuotannossa ja toimittavat korjauspaketin jos sitä osaa itse pyytää. Tokihan Suomessa on vähintäänkin tuhansia vialliasia malleja käytössä tälläkin hetkellä joissa pääsee hyönteisetkin suodattimien ohi.

        Kennoa ei kiinteistöhuolto putsaa vaan se jää asukkaan itse puhdistettavaksi.

        Jos sä kysyt keskiverto kerrostaloasujalta oletko putsannut IV-koneen kennon niin yleisin vastaus lienee:"mikä ihmeen kenno ja mitä se tekee?"

        Kanaviin voi kulkeutua epäpuhtauksia jo rakennusvaiheessa. Jos olet joskus mennyt rakennustyömaan ohi niin siinä kasassa ilmanvaihtoputkia joka lojuu säiden armoilla on todennäköisemmin osassa putkista on lähtenyt sininen suojatulppa irti. Sinne voi tehdä vaikka lintu pesän ja ketään ei tietenkään kiinnosta, tulpat ovat ja pysyvät auki jopa kuukausia kunnes ne vihdoin asennetaan paikalleen. Menin tälläisen YIT:n työmaan ohi ydinkeskustassa jonne rakennettiin kaupungin kalleimpia unelma-asuntoja.

        Putkiston äänenvaimentimesta voi irrota villapölyä. Tämä on vielä 2000-luvun alkupuolen taloissa ollut ongelmana. 90-luvulla koneellinen tuloilma oli niin harvinaista herkkua kerrostaloissa että niitä en käsittele tässä, sen sijaan toimistotilojen sisäilmaongelmien syynä 90-luvun taloissa on todennäköisesti vaimenninmateriaalista irtoavat kuidut, ne aiheuttavat esim.silmien kutinaa ja ärsyttävät hengitysteitä. Ei ihme että näissä työskentelevät epäilevät herkästi homeongelmaa.

        Huoneessa oleviin tuloilmaventtiilien putkiin asennettava suodatin siis suodattaa näiden kaikkien mahdollisten ilmanpilaajien hiukkaset pois ja parantaa vielä yleensäkin suodatuksen tasoa. IV-koneiden F7 suodatinluokka suodattaa 0,3-1μm hiukkasista 50-70% kun taas paras Filtrete-kangas eli GSU-60 suodattaa 70-95%.

        Tokihan nämä lisäsuodattimet aiheuttavat painehäviötä lisäten siten hieman asunnon alipainetta. Jos viimeisen päälle asian haluaisi hoitaa niin ilmanvaihto pitäisi suodattimien asennuksen jälkeen säätää erikseen mittarilla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Totta joo, sekoitin asioita. Nuohan menisivätkin ulosmenevän ilman venttiiliin, heh.

        Tuntuisi kuitenkin, että olisi tarpeen tehostaa suodatusta.

        "Nuohan menisivätkin ulosmenevän ilman venttiiliin, heh."

        Miksi tuloilmasuodattimet menisivät poistoilmaventtiiliin?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      23
      1305
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      60
      1153
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      911
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      105
      884
    5. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      21
      767
    6. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      243
      713
    7. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      120
      695
    8. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      210
      679
    9. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      62
      668
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      100
      606
    11. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      282
      554
    12. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      104
      518
    13. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      8
      497
    14. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      73
      481
    15. 34
      455
    16. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      39
      454
    17. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      47
      440
    18. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      45
      423
    19. Aika on tuonut järkeä

      Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,
      Järki ja tunteet
      42
      423
    20. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      23
      417
    Aihe