Myin juuri ennen ulosoton alkua autoni, mutta rahat eivät ole tulleet tilille vaikka 3 vuorokautta on kulunut. Onko ulosotto voinut jo kieltää pankkia maksamasta, ja tuo auton myyntisumma olisi kokonaisuudessaan mennyt ulosottoon? Tänään on virallinen ulosmittauspäivä.
Ulosotto ja pankkikielto
6
218
Vastaukset
- Anonyymi
Sen verran vielä lisättäköön, et tässä on nyt tosi kurja homma jos näin on käynyt sillä tilillä rahaa 0€ ja tarkotus olisi ollut lyhentää loput perintään menevät lainat ja toki jättää elämiseen rahaa. Aika brutaalilta kuulostaa jos koko auton summa meni suoraan ulosottoon.
- Anonyymi
Ei, tilille pitää jättää aina suojaosuus joka on noin 1000€. Ostaja kusetti sua
- Anonyymi
Ja suojaosuus muutenkin huomioitava, mitenkäs se uo toimii tai tulee toimimaan sulla, lähteekö esim palkasta ja tuo olisi kokonaan erillistä tuloa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja suojaosuus muutenkin huomioitava, mitenkäs se uo toimii tai tulee toimimaan sulla, lähteekö esim palkasta ja tuo olisi kokonaan erillistä tuloa?
Tilillä kyllä lukee ulosotto jos ulosotto on sen vienyt eli rahan pitäisi käväistä tililläsi ja sitten ulosoton ulosmitata se summa tililtäsi. Aina lukee ulosotto ja käytännössä nolla euroa saldo.
Tiedoksi, että ulosotto on sen verran rikollinen, että ei todellakaan jätä mitään lakiin perustuvia suojaosuuksia ja yrittää viedä myös viimesijaiset toimeentulotuetkin, jotka tarkoitettu ruokaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tilillä kyllä lukee ulosotto jos ulosotto on sen vienyt eli rahan pitäisi käväistä tililläsi ja sitten ulosoton ulosmitata se summa tililtäsi. Aina lukee ulosotto ja käytännössä nolla euroa saldo.
Tiedoksi, että ulosotto on sen verran rikollinen, että ei todellakaan jätä mitään lakiin perustuvia suojaosuuksia ja yrittää viedä myös viimesijaiset toimeentulotuetkin, jotka tarkoitettu ruokaan.Höps, tilillä on aina lain määräämä suojaosuus joka on 1,5 kertainen normi suojaosuuteen verrattuna.
Jos vie kaikki niin valitusta kehiin
- Anonyymi
Ei kai vaan se auton ostaja ollut pukeutunut McLaren-takkiin ja mustiin kulmahousuihin ja ei kai se vaan tervehtinyt sanomalla "Hai sie"?
Silloin ei jäänyt meinaan autosta edes suojaosuutta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️921997Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu
Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia1671470YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä741259- 691090
Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2221052Hyvin. Ikävää nainen,
Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan871044Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.144962Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava236917Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin
Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.51896Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta
Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli88881