Hukassa surun ja rakkauden välissä

Anonyymi-ap

Hypätään suoraan asiaan. Tässä tarinani:

Olen aivan murskana. Siitä on hieman yli kolme kuukautta (tiedän että on lyhyt aika mutta enivei) kun päädyimme eroon elämäni rakkauden kanssa. Ehdimme olla melkein 2 vuotta yhdessä. Hän jätti minut väittäen haluavansa olla vapaa, vaikkakin miltei heti eron jälkeen aloitti suhteen ja muutti yhteen uuden miespuolisen ystävänsä kanssa. Selvisi minullekkin, että heidän juttunsa oli alkanut jo meidän suhteen aikana.

Eron syyksi hän ilmoitti myöhemmin sen ettei ollut kiinnostunut minusta enää. Ilmoitti kuitenkin eron jälkeen haluavansa olla ystävä kaikesta huolimatta. Tämä ei toteutunut, sillä hänen muuton yhteydessä hän muuttui kylmäksi, ilmoittaen ettei halua olla tekemisissä. Osasin omalla tavallaan odottaa tuota, mutta silti olen hämmentynyt.

Olen hukassa. Vaikka erosta ei olekkaan pitkä aika, tunteeni ovat sekaisin. Olen edelleen umpirakastunut, mutta samaan aikaan pettynyt ja surullinen. Järkeni sanoo että on mentävä eteenpäin, sillä minua on satutettu. Olisin kuitenkin samaan aikaan valmis puhumaan asiat halki ja ehkä jopa antamaan anteeksi. Toista ei voi kuitenkaan muuttaa, vaikka haluaisi.

Olen yrittänyt puskea eteenpäin, mutta en voi tunteilleni mitään. Olen hankkinut sisältöä päiviini lenkkeilemällä, soittamalla kitaraa ja olemalla ystävieni kanssa, mutta hän valtaa mieleni hyvin usein. Pienetkin asiat muistuttavat hänestä. Se vetovoima, se kaipuu, niitä on vaikea kuvailla. Kumppaneita on tullut ja mennyt, mutta tämän kohdalla, uskon että olen rakastunut aidosti. Se tekee asioista vielä kivuliaampia. Mutta toisaalta aitoa rakkautta on myös se että osaisi päästää irti.

Eromme oli hyvin mystinen, sillä kaikki loppui kuin seinään. Olin huomannut pientä etääntymymistä häneltä, mutta ajattelin sen johtuvan hänen masennuksesta. Kuitenkin päivä koitti ja hän ilmoitti haluavansa erota. Palautin oitis hänen tavaransa, ja pidimme keskustelun lyhyenä. Jatkoimme yhteydenpitoa kuitenkin viestittelemällä. Melko pian hän ilmoitti muuttanensa uuden miehensä luokse sanoen ettei halua olla tekemisissä. Se musersi.

Hänen uusi "laastarisuhteensa" sattuu minuun, vaikka se ei ole minun elämääni. En tiedä, miten vakavaa heidän juttunsa oli parisuhteemme aikana, mutta väliäkö sillä. Olemme minimoineet kontaktimme vain välttämättömiin. Hänellä on kuitenkin vielä halussaan tavaroitani, joita ei syystä tai toisesta palauttanut. Tuntuu että hän pakenisi jotain, mutta spekulointi ja jossittelu ei ainakaan helpota tilannetta.

Meillä oli kaikki paremmin kuin hyvin, emmekä kiirehtineet mihinkään. Kunnioitimme ja kohtelimme toisiamme ja rajojamme hyvin. Olen yrittänyt hyväksyä ajatusta, että hän ei vain ollut ehkä enää kiinnostunut minusta, vaikka se ei ole todellakan helppoa. Hän jatkuvasti poistaa estoni sosiaalisista medioista ja tekee sen taas uudestaan. Tämä on hämmentänyt minua entistä enemmän. Stalkkaako hän minua ja miksi?

Olen nyt viimeisen kuukauden aikana päässyt pahimmasta shokista yli. Ajatukseni ovat nyt jokseenkin selkeämpiä ja olen pystynyt kaikesta huolimatta nauttimaan pienistäkin asioista. Silti, pyörin edelleen kahden tunteen välissä. Toinen puoli sanoo että minua satutettiin ja hänet pitäisi unohtaa. Toinen puoli taas rakastaa naista kovasti. En haluaisi ketään muuta kuin hänet. Hänen kanssaan opin kasvamaan ihmisenä ja älyämään miltä rakkaus tuntuu. Haluaisin ottaa häneen yhteyttä, mutta sekään ei tässä vaiheessa olisi oikea ratkaisu. Parempi
vaan antaa aikaa.

Olen siis tiivistettynä hukassa itseni ja tunteideni kanssa. Toivon että hän tulisi takaisin jonain päivänä, mutta ajatus siitä on myös syönyt minua sisältä. Mitä minä teen?

Kiitos lukemisesta. Pahoittelut jos teksti vaikutti sekavalta. Haluaisiko porukka jakaa omia kokemuksiaan tai vaikka neuvoja tilanteeseeni?Arvostaisin asiallisia vastauksia.

Kiitos etukäteen!

3

380

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikö ihminen pyritä yleensä jättämään pehmeästi. Ei ole sun vika. Johtuu musta. Ollaan ystäviä. Lässynlää.

      Ne on kohteliaisuus sanoja. Teot kertoo oleellisen. Ei halua olla kanssasi. Uusi mies.

      Miksi kuvittelet uutta miestä laastariksi? Jättäjä ei laastaria tarvi.

    • Anonyymi

      Ylianalysoit ja tulkitset. Se on tavallista ja inhimillistä, mutta ihan oman itsesi takia siitä kannattaisi pyrkiä eroon. On ihan ookoo, että tulee hetkiä kun musertaa ja hän valtaa ajatuksesi, mutta siihen ei saisi jäädä kiinni. Sanot tehneesi omia asioita ja keskittyneesi muuhun, mutta kuulostaa siltä ettei se ole koko totuus... Ja se on ainut ratkaisu, siihen asti että oikeasti ajatukset irtaantuvat. Aina selkeää selitystä ei saa, eikä sitä voi vaatia. Silloin sitä ei kannata jäädä odottamaankaan vaan hyväksyä repaleinenkin todellisuus.

    • Anonyymi

      kuin minun tarina ,paitsi,että olen nainen ja meillä on vielä jonkinlainen yhteys
      päivä kerrallaan kohtalon toveri päivä kerrallaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      11
      833
    2. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      43
      804
    3. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      62
      768
    4. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      750
    5. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      42
      743
    6. 51
      647
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      60
      597
    8. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      587
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      67
      566
    10. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      28
      508
    11. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      104
      507
    12. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      495
    13. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      18
      487
    14. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      44
      475
    15. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      32
      469
    16. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      437
    17. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      58
      431
    18. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      17
      420
    19. Mitä sulle

      Kuuluu?
      Ikävä
      24
      419
    20. Jos kohtaisimme niin

      Olisitko ilkeä ja kostonhaluinen?
      Ikävä
      43
      407
    Aihe