IT-alan työ ei ole ihmistä varten

Anonyymi-ap

Todennäköisesti tämänkin kirjoituksen lukee myös muutama "hyväpalkkaisista" IT-alan töistä unelmoiva alanvaihtaja. Mikä lepoisissa IT-alan työtehtävissä muka voi olla niin ikävää, etteikö niitä jaksaisi suurella innolla paiskia vaikka seitsemänkymppiseksi? Eihän siinä tarvitse kuin istua tietokoneen ääressä ja näpytellä näppäimistöä.

Pohjimmiltaan ongelma on juuri siinä, että ihmistä ei ole tarkoitettu kyhjöttämään paikallaan yksin, tuijottamassa tietokoneen ruutua, tekemässä monotonisia tehtäviä. Kyse ei ole pelkästään siitä, mitä IT-alan työ on, vaan mitä se EI ole.

Keskimääräisiin IT-alan työtehtäviin ei kuulu:

* Kevyttä liikkumista, joka ylläpitää sekä aerobista kuntoa että mielenterveyttä.

* Kehon ja mielen käyttämistä harmonisesti yhdessä, niin että jälkeenpäin olo on rauhallinen ja henkisesti läsnäoleva.

* Katseen lepuuttamista horisontissa ja kauniissa maisemissa.

* Auringonpaistetta ja raitista ilmaa.

* Kiireettömiä ja mukavia kohtaamisia kiinnostavien ja empaattisten ihmisten kanssa.

* Merkityksellisten tavoitteiden saavuttamista.

IT-alan työ rappeuttaa siis samalla tavalla kuin liian yksipuolinen ruokavalio; Vaikka yksittäiset tietokoneen äärellä vietetyt työskentelysessiot eivät vielä sinänsä olisi erityisen haitallisia, ne vievät pidemmän päälle elämässä liikaa tilaa kaikilta niiltä mukavilta virikkeiltä, joita ihminen luonnostaan tarvitsisi voidakseen hyvin.

"Seura tekee kaltaisekseen", sanotaan. Kun ihminen viettää suurimman osan ajastaan tietokoneen kanssa, hänestä tulee vuosien saatossa eräänlainen teollisuusrobotti. Tietokoneen kaltainen, tunne-elämältään vajavainen. Työuran jälkeen muutos takaisin normaaliksi tuntevaksi ihmiseksi voi olla hidasta tai jopa mahdotonta, sillä aivojen plastisuus vähenee iän myötä. Monet viettävät loppuelämänsä mielenterveyskuntoutujana.

Seuraavat sukupolvet tulevat hyvin todennäköisesti aikanaan hämmästelemään pöyristyneinä 2000-luvun alun IT-työläisen oloja, aivan samalla tavalla kuin me näemme vaikkapa 1800-luvun tehdastyöläisten olot nykymittapuulla epäinhimillisinä ja ihmisarvoa loukkaavina.

4

283

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      haluan vain rahaa

    • Anonyymi

      Jos IT-ala olisi tuollainen, minähän soveltuisin sinne. Mutta sehän ei ole

      Nykyään siellä pitää osata muutakin kuin näpyttää konetta.

      • Anonyymi

        Tämä. Vaaditaan pepsodenttihymyä aamusta iltaan ja nuorekasta hipahtavaa olemusta. Se osaako koodata on toissijaista.


    • Anonyymi

      "Kun ihminen viettää suurimman osan ajastaan tietokoneen kanssa"

      Ei tuo kosketa pelkästään IT-alan työläistä. Nykyään on paljon muitakin aloja, joissa työ tehdään tietokoneen kanssa. Ehkä joskus 20-30 vuotta sitten IT-ala saattoi olla ainoa tai melkein ainoa työ, jossa pääsääntöisesti ajasta kului tietokoneen edessä istuessa, mutta nyt on levinnyt yhä useammalle alalle. Koneen edessä 8h päivässä (tai enemmän) istuessa joutuu silmät, selkä, p3rse ja muukin kroppa koville. On tärkeää pitää taukoja, olla muulla tavalla tekemisissä muiden ihmisten kanssa, urheilla (paljon), ulkoilla (paljon), hankkia harrastuksia, jotka ovat hyvä vastapaino istumatyölle, ei harrastaa tietokonepelejä, jne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      84
      1656
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      269
      1561
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      271
      1298
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      1272
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      887
    6. 66
      854
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      65
      853
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      41
      836
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      831
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      44
      791
    Aihe