IT-alan työ ei ole ihmistä varten

Anonyymi-ap

Todennäköisesti tämänkin kirjoituksen lukee myös muutama "hyväpalkkaisista" IT-alan töistä unelmoiva alanvaihtaja. Mikä lepoisissa IT-alan työtehtävissä muka voi olla niin ikävää, etteikö niitä jaksaisi suurella innolla paiskia vaikka seitsemänkymppiseksi? Eihän siinä tarvitse kuin istua tietokoneen ääressä ja näpytellä näppäimistöä.

Pohjimmiltaan ongelma on juuri siinä, että ihmistä ei ole tarkoitettu kyhjöttämään paikallaan yksin, tuijottamassa tietokoneen ruutua, tekemässä monotonisia tehtäviä. Kyse ei ole pelkästään siitä, mitä IT-alan työ on, vaan mitä se EI ole.

Keskimääräisiin IT-alan työtehtäviin ei kuulu:

* Kevyttä liikkumista, joka ylläpitää sekä aerobista kuntoa että mielenterveyttä.

* Kehon ja mielen käyttämistä harmonisesti yhdessä, niin että jälkeenpäin olo on rauhallinen ja henkisesti läsnäoleva.

* Katseen lepuuttamista horisontissa ja kauniissa maisemissa.

* Auringonpaistetta ja raitista ilmaa.

* Kiireettömiä ja mukavia kohtaamisia kiinnostavien ja empaattisten ihmisten kanssa.

* Merkityksellisten tavoitteiden saavuttamista.

IT-alan työ rappeuttaa siis samalla tavalla kuin liian yksipuolinen ruokavalio; Vaikka yksittäiset tietokoneen äärellä vietetyt työskentelysessiot eivät vielä sinänsä olisi erityisen haitallisia, ne vievät pidemmän päälle elämässä liikaa tilaa kaikilta niiltä mukavilta virikkeiltä, joita ihminen luonnostaan tarvitsisi voidakseen hyvin.

"Seura tekee kaltaisekseen", sanotaan. Kun ihminen viettää suurimman osan ajastaan tietokoneen kanssa, hänestä tulee vuosien saatossa eräänlainen teollisuusrobotti. Tietokoneen kaltainen, tunne-elämältään vajavainen. Työuran jälkeen muutos takaisin normaaliksi tuntevaksi ihmiseksi voi olla hidasta tai jopa mahdotonta, sillä aivojen plastisuus vähenee iän myötä. Monet viettävät loppuelämänsä mielenterveyskuntoutujana.

Seuraavat sukupolvet tulevat hyvin todennäköisesti aikanaan hämmästelemään pöyristyneinä 2000-luvun alun IT-työläisen oloja, aivan samalla tavalla kuin me näemme vaikkapa 1800-luvun tehdastyöläisten olot nykymittapuulla epäinhimillisinä ja ihmisarvoa loukkaavina.

6

762

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      haluan vain rahaa

    • Anonyymi

      Jos IT-ala olisi tuollainen, minähän soveltuisin sinne. Mutta sehän ei ole

      Nykyään siellä pitää osata muutakin kuin näpyttää konetta.

      • Anonyymi

        Tämä. Vaaditaan pepsodenttihymyä aamusta iltaan ja nuorekasta hipahtavaa olemusta. Se osaako koodata on toissijaista.


    • Anonyymi

      "Kun ihminen viettää suurimman osan ajastaan tietokoneen kanssa"

      Ei tuo kosketa pelkästään IT-alan työläistä. Nykyään on paljon muitakin aloja, joissa työ tehdään tietokoneen kanssa. Ehkä joskus 20-30 vuotta sitten IT-ala saattoi olla ainoa tai melkein ainoa työ, jossa pääsääntöisesti ajasta kului tietokoneen edessä istuessa, mutta nyt on levinnyt yhä useammalle alalle. Koneen edessä 8h päivässä (tai enemmän) istuessa joutuu silmät, selkä, p3rse ja muukin kroppa koville. On tärkeää pitää taukoja, olla muulla tavalla tekemisissä muiden ihmisten kanssa, urheilla (paljon), ulkoilla (paljon), hankkia harrastuksia, jotka ovat hyvä vastapaino istumatyölle, ei harrastaa tietokonepelejä, jne.

    • Anonyymi

      Alottajalla ei ilmeisesti ole mitään vastuuta omasta terveydestä. Luuletko että itse Jumala antaa terveyden ilman että sinun tarvii tehdä yhtään mitään?

      Olen nököttänyt 20 vuotta koneiden edessä ja harrastan liikuntaa, kuntonyrkkeilyä, kävelyä metsässä ja salilla käyntiä.

    • Anonyymi

      Tutkimusten mukaan liikkuminen esim 7 tuntia viikossa ei kompensoi sitä että istuu 40 tuntia viikossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      665
    2. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      86
      638
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      31
      580
    4. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      16
      578
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      37
      523
    6. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      49
      511
    7. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      502
    8. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      62
      495
    9. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      491
    10. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      68
      479
    Aihe