Olen pannut merkille notta täälläpäin ei monikaan kävele tai pyöräile, vaan kaikki ajavat autolla. Parkkipaikalta sitten laahustetaan ja känkätään markettiin aitoon zombityyliin.
Jotenka Hyrynsalmi sopisi jonkun zombileffan kuvauspaikaksi, avustajia riittää eikä tarvitse muuta maskeerausta kuin vähän ketsuppia suupieliin ja rinnuksille kun vaatetuskin on useimmilla tyyliin sopiva.
Hyrynsalmi - autoilevien zombiraahautujien kylä
23
2108
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvä idea. Eikun toteutetaan.
- Anonyymi
Et voi tietää kenenkään sairauksia. Jos on liikuntarajoitteinen kävelyt ja pyöräilyt on tehty.
Kannattaa miettiä mitä kirjoittelee ja arvostelee muita.- Anonyymi
Luultavasti kuitenkin työssäkäyjistä tehnyt havainnon.
Ei kovin moni liikuntarajoitteinen autokaan voi ajaa. Joku harva voi.
Yleiskuvaltaan totuus on ettei Hyrynsalmella kovin moni kaupassa käy kävellen taikka pyöräillen koska ovat menneet siitä mistä aita on matalin. Se taas ruokkii entisestään väsymistä ja zombityyli on taattu.
Haastan kaikki Hyrynsalmelaiset edes kerran viikossa käymään kylällä asioimassa joko kävellen tai pyöräillen. Kokeilkaa. Kaukaa tulleetkin voi osallistua niin että jättää auton luvatulle parkkipaikoille ja liikkuu kylällä paikasta paikkaan kävellen esim. jättää s markettiin parkkiin auton ja käy kylällä vaikka Heikuran liikkeessä kävellen tai K-marketissa. Ruokatunnitkin voi kävellä.Niiden ei tarvii keillä on koiran käyttöä.Miehet kans, ikään ja kokoon katsomatta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Luultavasti kuitenkin työssäkäyjistä tehnyt havainnon.
Ei kovin moni liikuntarajoitteinen autokaan voi ajaa. Joku harva voi.
Yleiskuvaltaan totuus on ettei Hyrynsalmella kovin moni kaupassa käy kävellen taikka pyöräillen koska ovat menneet siitä mistä aita on matalin. Se taas ruokkii entisestään väsymistä ja zombityyli on taattu.
Haastan kaikki Hyrynsalmelaiset edes kerran viikossa käymään kylällä asioimassa joko kävellen tai pyöräillen. Kokeilkaa. Kaukaa tulleetkin voi osallistua niin että jättää auton luvatulle parkkipaikoille ja liikkuu kylällä paikasta paikkaan kävellen esim. jättää s markettiin parkkiin auton ja käy kylällä vaikka Heikuran liikkeessä kävellen tai K-marketissa. Ruokatunnitkin voi kävellä.Niiden ei tarvii keillä on koiran käyttöä.Miehet kans, ikään ja kokoon katsomatta.Etkö ole tietoinen miten Hyrynsalmi sijoittui kesän pyöräilykisassa.
Että kyllä täällä pyöräillään.. Turha on ohjeita
antaa. Asia on vain niin, että se pyöräilee joka pystyy.
Ketä se haittaa jos autolla käy kaupassa.
Sairasta ajattelua on tuommonen.
Jos ei muuta ole niin, mene pyörällä kauppaan,
Jos se sinua helpottaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Etkö ole tietoinen miten Hyrynsalmi sijoittui kesän pyöräilykisassa.
Että kyllä täällä pyöräillään.. Turha on ohjeita
antaa. Asia on vain niin, että se pyöräilee joka pystyy.
Ketä se haittaa jos autolla käy kaupassa.
Sairasta ajattelua on tuommonen.
Jos ei muuta ole niin, mene pyörällä kauppaan,
Jos se sinua helpottaa.Oliko huono päivä? Eihän tuo lisäporukka pahaa tekisi?😲
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oliko huono päivä? Eihän tuo lisäporukka pahaa tekisi?😲
Eihän täällä ole kohta ketään, vanhat kuolee ja
Nuoret muuttaa pois. Ei ole töitä.
Mitä tarkoitat lisä porukalla. 🤔
- Anonyymi
Voin tehdä käsikirjoituksen. Joka alkaa on aikainen toukokuun aamupäivä eläin aktivistit saapuvat vanhaan ulkorakennukseen he murtavat lukon ja avaavat vajan oven he huomaavat pieniä boxeja jossa pidetään frettejä, freteissä on vain jotain outoa he ravaavat boxeissa levottomasti ja ääntelevät raivon valassa punaisin verisin silmin. Eräs aktivisgi murtaa boxin lukon ja silloin fretti hyökkää suoraan kurkkuun kiini aktivisti huutaa apua mutta myöhään puremasta on tullut tartunta hän alkaa kouria vimmakaasti ja suusta hän oksentaa verta silmät muuttuvat punaisiksi ja hän alkaa ääntelee oudosti, sitten hän hyökkää kohti toista aktivistia ja sen jälkeen toista he muuttuvat muutamissa kymmenissä sekunneissa zombeiksi jokainen lähtee raivon vallassa liikkelle ja puree kaikkea mikä tulee vastaan hyrhnsalmen taajamassa. Toivo onnia että olisit tuolloin lähtenyt autolla liikeeelle etkä kävellen 🧟♀️🧟♀️🧟♀️🧟♀️🧟♀️🧟♀️🧟♀️🧟♀️🧟♀️
- Anonyymi
Miksi täällä kirjoittelet käsikirjoituksia?
Ja mollaat ihmisiä.
Aika erikoista. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi täällä kirjoittelet käsikirjoituksia?
Ja mollaat ihmisiä.
Aika erikoista.Enemmän nuo kirjoitukset vaikuttaa mielipuolen päiväkirjalta.
- Anonyymi
Yleensä jos oksentaa niin tavara tulee suusta.
- Anonyymi
Mikähän se sinnuu on purassu kun oot noin sekasi, liekkö huumefretti iskennä hampaansa sinnuun.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Enemmän nuo kirjoitukset vaikuttaa mielipuolen päiväkirjalta.
Parhaat taiteijat on pikkusen "hulluja".
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Parhaat taiteijat on pikkusen "hulluja".
Kaikki hullut eivät oo taiteilijoita.
- Anonyymi
Hyryllä on niin pitkät matkat kaikkialle.
Ainoa käveltävä matka on S-Marketista apteekkiin tai alkoon. Muut matkat ajetaan autolla. - Anonyymi
joopa joo
- Anonyymi
Kauppaan voi mennä autolla kävellen tai polkupyörällä! Mutta jos pitää mennä kauppaa vaikappa Suomussalmelle tai kajaaniin niin kyllä mä silloin valitsisin auton.
- Anonyymi
Hyryn pojat ajaa humalassa viikon loppu
- Anonyymi
Hyryn pojat ajaa autolla humalassa
- Anonyymi
Olethan ilmoittanut virkavallalle?
- Anonyymi
joo, oulun poliisille, tietenkin
- Anonyymi
Hyvä
- Anonyymi
Mitä se teille kuuluu miten siellä kaupassa käydään
- Anonyymi
Tämähän on ollut tyyli hyryllä jo vuosikymmenet. Pentuna jos ei ollut pyörää, vaan käveli, oli se merkki muitakin suuremmasta köyhyydestä tai siitä, ettei talossa ollut miestä pitämään edes pyörää kunnossa. Teininä jos ei ollut mopoa, niin se oli taas muitakin armottomampaa köyhyyttä, homoutta tai kädettömyyttä. Sama homma sitten autojen kanssa. Kainuun katajainen metsäläiskansa on autojensa ja helpon elämän taannuttamaa laiskaa ja vetämätöntä b-luokan porukkaa. Varsinaisia nuttuskehveleitä jo monessa polvessa.
Iso-Arska
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163417Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003360