Kristinuskoa on muualla

Olen vuosien pohdinnan tuloksena tullut siihen tulokseen, että vanhoillislestadiolaisuus ei edusta varsinaisesti kristinuskoa, joka levisi maailmaan (joka puolelle maailmaa, Aasia, Lähi-itä, Pohjois-Afrikka yms) heti Jeesuksen ristinkuoleman jälkeen.

Vanhoillislestadiolaisuus on joukko enemmän tai vähemmän omituisia opinkappaleita, ja liike julistaa itseään, ei Jeesusta Kristusta.
12179
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Mikä suuntaus mielestäsi parhaiten edustaa sitä Nasaretin lahkoa?

Äänestä

Amen

Äänestä

Asia on päivänselvää, lestadiolaisuus ei ole kristinuskoa. Siinä olet oikeassa aloittaja.


2Kor. 4:5 Sillä me emme julista itseämme, vaan Kristusta Jeesusta, että hän on Herra ja me teidän palvelijanne Jeesuksen tähden.

Rinnakkaisviitteet (KR 1933/-38)
Ap.t. 2:36 Varmasti tietäköön siis koko Israelin huone, että Jumala on hänet Herraksi ja Kristukseksi tehnyt, tämän Jeesuksen, jonka te ristiinnaulitsitte."

Äänestä

Haista vittu! Vanhoillislestadiolaisuus juuri on sitä aitoa kristinuskoa, jos mikä!

Äänestä
  • Se nimenomaan perustuu vittuun. On pakko pitää aina naiset paksuna, että jäisi edes muutama itkemään puheiden aikana.

    Äänestä

Täsmäillään tällaisena kuten vanhoillislestadiolaisuus on nyt, se ei ole ollut olemassa kristinuskon historiassa.

Vanhoillislestadiolaisuus ei perustu Raamattuun niin paljon kun se perustuu perinteeseen ja kirkolliseen kristinuskoon. Kirkossa absoluutiolla on ollut vahva asema ihan alkuajoista asti. Voidaan sanoa että vanhoillislestadiolaisuus on kirkollista herätyskristillisyyttä, ei Raamatullista herätyskristillisyyttä.

1Äänestä
  • Olet rehellinen, Siunausta.

    Äänestä

  • pinnasänky kirjoitti:

    Olet rehellinen, Siunausta.

    Pirullinen ukko vielä on siunaavinaan.

    Äänestä

Tämä usko on alkuperäistä kristinuskoa, vuosituhantista Jeesuksen ajan uskoa ja vanhempaakin. Luterilaisuuskin on sen rinnalla toissijaista, Luther itse oli kyllä tässä uskossa. Pitää muistaa, että alkuperäisen uskon historiaan mahtuu monenlaisia vaiheita, nyt eletään tätä vaihetta.

Äänestä
  • Kerrotko missä se tulee esille, ja ennen kaikkiaan se, että uskonne Kristukseen on vanhempaa, mitä Israelilla?
    Mitkä on Kristuksen eri vaiheet? Kerro, helpoittasi hieman.

    Äänestä

  • Minkä uskon?

    Äänestä

Uuden Testamentin läpi rinnan Jeesus-evankeliumin kanssa kulkee sanoma rakkauden merkityksestä. Jumala on rakkaus. Lisäksi Raamattu kertoo, että on olemassa muita lammaslaumoja kuin tämä ja lopussa lampaat kokoontuvat yhteen Hyvän Paimenen luo.

Voi olla, että kristinusko ei ole ainoa pelastava usko, vaan esimerkiksi Budhalaisuudesta, Hindulaisuudesta ja Sintolaisuudesta voi pelastua. Muhametin uskosta tuskin lainkaan. Uskonnot tulee arvottaa niiden suhteessa lähimmäisenrakkauteen ja miten uskovainen toteuttaa lähimmäisenrakkauttaan.

Vanhoillislestadiolaisuus ei tee mitään diakoniatyötä oman piirinsä ulkopuolella. Voiko vanhoillislestadiolaisuudessa pelastua?

Moni kuoleman rajalta takaisin tullut puhuu ympäröivästä suuresta kaikkivoipaisesta rakkaudesta ja edesmenneiden läheisten ihmisten tapaamisesta.

Moni rajalta takaisin tullut on reformoitunut syvästi hengelliseksi vaan ei uskovaiseksi.

Amen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Olen vuosien pohdinnan tuloksena tullut siihen tulokseen, että vanhoillislestadiolaisuus ei edusta varsinaisesti kristinuskoa, joka levisi maailmaan (joka puolelle maailmaa, Aasia, Lähi-itä, Pohjois-Afrikka yms) heti Jeesuksen ristinkuoleman jälkeen.

Vanhoillislestadiolaisuus on joukko enemmän tai vähemmän omituisia opinkappaleita, ja liike julistaa itseään, ei Jeesusta Kristusta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu