Mistä massapukeutuminen johtuu ?

Anonyymi-ap

Mikä siellä on takana että pukeudutaan samalla tavalla? Itselleni tulee ainakin sellainen olo, etten halua ostaa tuotetta, jos se on joka toisella.

14

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Varmaan sekin, että kaikissa kaupoissa on samanlaista kamaa. Jos jokin on muotia, sitä sitten saatavilla eikä mitään muuta. On vaan kaivettava esiin omista vanhoista varastoista ja yhdisteltävä yksilöllisesti.

    • Anonyymi

      Nuoruudessani haluttiin erottautua, olla persoonallisia. Nyt kaikki kulkevat kuin
      Mao-armeija, ei paljon yksilöllisyyttä ole. On se vähän outoa.

    • Anonyymi

      Mikä vaate on lähes kaikilla? En ole nähnyt samaa laukkua en samaa Sail and Ski tai villatakkia toppatakkia kenelläkään. Farkut ei samaa amerkkiä ne ostetu yli 10v sitten. Villapuserot konepestävät 20v sitten. En samaa paitaa en tunikaa.
      3 Marimekon raita tee paitaa 2000 luvulta ei kenelläkään. Ne ei ole niitä eniten osttetuja. Nykyisiä mm en pitäisi vaikka ilmaiseksi saisin.

    • Anonyymi

      Yhtä ja samaa H & M:ää.

    • Anonyymi

      Ainahan näitä muotivirtauksia on ollut, ja ei kai kaupasta nykyisin löydykään muuta kun sitä mikä on huudossa
      Itse en pidä syksyisen muodin väreistä enkä muutamista vaatteitakaan joten odottelen seuraavaa virtausta jos sattuis olla makuun .
      Onneksi noita vaatteita on kertynyt vuosien aikana että ei ole riippuvainen muodista ainakaan nyt. Muuten toisinaan kausina on aika mukaviakin vaatteita! Sitten ei minua ainakaan haittaa jos jollain on samanlaiset kuteet päällä kun minulla , koska he ovat vieraita ihmisiä joita näen esim katukuvassa

    • Anonyymi

      En ole työelämässä.En jää kotin makaamaan. pidän kiini päivä ulkoilu,ruokailu ja uni rytmi.Joten olen aamun virkku ja illan torkku.Koska uloilen paljon päivtäin läpivuoden aikojen yksin itäHelsingissä.Kuule ostan säänmukaiset kengät ja jalkineet. Lidi on sateen ja tuulen pitäviä housuja takkeja. Koska normaalipainoinen olen saan ne 70% poisto myynnistä.Usein siis ihan tummansinisiä tai mustia. Mutta toimi minulla.Elokuu ostin jo citymarket itis pitkän mustan toppatakin 40e. ei poistona vaan ihan likkeesen tuotu myyntiin eri värisiä. Mutta kun ulkoilen paljon ja istun huilimaan ,mustassa ei heti näy penkin liat jos en huomaa niitä? Tai Metrossa istuessani?.Jalkineet ostankin sitten sopivat Nike. NB. urheiluliikeet. Kuomat uudet on talveen jo. En voi sille mitään jos mutkin samoja vaateita jalkineita käyttää. Itse ostan mitä toimii minulle.

    • Anonyymi

      Onneks on vielä vanhoja duunikuteita arkikäyttöön :) niissä hyvät taskut, avaimet, meisselit , mittanauha ja taskulamppu kulkee mukana :)

      Victorinox

    • Anonyymi

      Yhteen aikaan Suomi oli talvella kuin Neuvostoliitto. Kaikilla musta toppatakki
      päällä, lyhyt tai pitkä. R*ssien takki vain oli pomppa.

      • Anonyymi

        Nykyisin nuoriso on -30 asteen pakkasessa kintut paljaana lenkkitossut jalassa sekä lyhytlahkeiset farkut päällä ja varmasti ilman pipoa sekä kintaita.Jotkut ajelee näissä asusteissa vielä mopedilla,kyl on kovaa porukkaa.Muistamme sen -50 60 luvun kun pimut pukeutu minihameisiin ja nailonsukkiin jotka paloivat pakkasella ihoon kiinni.Mielummin olen toppatakissa vaikka se olisi musta väriltään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nykyisin nuoriso on -30 asteen pakkasessa kintut paljaana lenkkitossut jalassa sekä lyhytlahkeiset farkut päällä ja varmasti ilman pipoa sekä kintaita.Jotkut ajelee näissä asusteissa vielä mopedilla,kyl on kovaa porukkaa.Muistamme sen -50 60 luvun kun pimut pukeutu minihameisiin ja nailonsukkiin jotka paloivat pakkasella ihoon kiinni.Mielummin olen toppatakissa vaikka se olisi musta väriltään.

        Höpöhöpö, mitään palanut koskaan mihinkään. Ja nailosukkiin ja mineihin pukeutua tosi harva ainakaan jos meinasi ulkona pakkasella olla. Näitä legendoja riittää!

        70-luvulla kaikki pukeutui numeroa pienempiin vaatteisiin ja oli avopäin. SO What?

        Toppatakkiin kyllä nuoretkin pukeutuu nykyään, se kun on muotia!


    • Anonyymi

      tuulipuku on hirvein vaatetus muualla kuin lenkkeillessä ja ulkoillessa.

    • Anonyymi

      Miten niin pukeudutaan samalla tavalla? Tarkennatko? Siis meillä kaikilla on päällysvaatteet(ko)?

      Muoti määrää paljon, mitä on tarjolla, ellei sitten itse tee uniikkeja vaatteita. Tarjolla olevista jokainen valitsee mieluisan, ihan sama minulle onko jollain samanlainen vaate päällä vai ei. MItä ihmeen merkitystä sillä on?

    • Anonyymi

      Tulee halvemmaksi teettää isoja eriä Kiinassa.

      • Anonyymi

        Tai ylipäätään Aasiassa. Toiset maksaa merkistä , toiset ei. Mutta molemmat tuotetaan Aasiassa, myös monet suomalaiset tuotteet tai joku vaihe suomalaisista tuotteista kuten Pentik tai Marimekko, jota tosiaan on joka toisella, ainakin sitä (inhokki) unikkoa tai Mariskooleja


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      68
      7594
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      125
      3012
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      153
      1854
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      66
      1696
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      122
      1522
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      172
      1472
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      132
      1192
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      78
      879
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      48
      822
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      784
    Aihe