Sain vuosi sitten Oticon kojeet bluetoohtilla ja olin hyvin tyytyväinen. Nyt aika pienellä ajalla kuulo heikentynyt huomattavasti, harrastuspiireissä huomaan sen kun on normaali huonetta isompi tila etten meinaa saada puheesta selvää, eli äänen kuulen ihan kunnolla mutta sisältö puuroutuu.
Te joilla on esim oticon kojeet millä kuuluvuus alueella kuulette parhaiten, itse olen huomannut että ’miellyttävä’ on hyvä ja joudun säätämään sen kyllä tosi isolle.
Kuulo vaan heikkenee
5
400
Vastaukset
- Anonyymi
Itse olen huomannut, nyt kun olen kuukauden verran käyttänyt kuulokojeita molemmissa korvissani, että jos otan jostain syystä kojeet pois vähäksi aikaa, niin huomaan, että kuuleminen on haastavampaa, kuin ennen kojeita. Itse luulen, että kyse ei todellisuudessa ole kuulon huononemisesta, vaan siitä, että korvat ovat vaan tottuneet niin hyvin kuulolaitteeseen ja se ero mikä on ilman korvalaitteita on vaan niin suuri, että aivot luulevat, että kuulo on huonontunut, vaikka tosiasiassa kuulo on pysynyt samana.
Vai tarkoititko, että kuulolaitteet kytkettynä päälle, kuulet huonommin, kuin ennen?
Niitä kojeitahan voi mennä säädättämään ilmatteeksi omaan terveydenhuoltoon, jos ne tarvivat "virittämistä". Itse pyysin, että oikean korvan laitetta säädettäisiin vähän pienemmälle, koska terävät korkeat äänet sattui korvaan, esim. lasten kirkaisu.
Toki kaikki riippu varmaan siitä, että mistä kuulonalenema johtuu, että onko se tullut tapaturmaisesti vai onko kyse enemmän iän tuomasta kuulonalenemasta. Minun kohdalla on kyse tapaturmasta. - Anonyymi
Joo, ihan saman olen huomannut kun ottaa kojeet pois tuntuu ettei kuule mitään hetkeen.
Mulla on myös kojeiden kanssa vaikeuksia kuulla esim jos telkkarissa äänitys ei ole hyvä on tosi vaikeaa saada sanoista selvää. Uutiset on helppo kuulla.
Pitää mennä tarkistuttamaan kuulo. Aika hurja skenaario että kuulo voi mennä jopa niin etten kuule omaa ääntäni, no en tiedä sanottiinko se ihan vakavissaan. Mulla on perinnöllinen vika kuulossa.- Anonyymi
Siis tietenkin on niin, että kun ottaa kuulokojeet korvista pois, ne eivät enää auta kuulemista ja silloin tuntuu, ettei kuule ainakaan hyvin.
Kun laittaa kuulokojeet takaisin korviin, alkaa taas kuulla paremmin kuin ilman kojeita. Jos näin ei käy, on syytä tarkistuttaa ja huollattaa kojeet. Se tehdään ilmaiseksi, jos kojeet on saatu ilmaiseksi. Samalla tai eri ajalla voidaan tarkistaa kuulo ja säätää kojeet muuttuneen kuulon mukaan.
Viiden vuoden välein saa uudet kuulokjeet maksutta. Kannattaa käyttää hyväksi, sillä kojeet paranevat koko ajan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siis tietenkin on niin, että kun ottaa kuulokojeet korvista pois, ne eivät enää auta kuulemista ja silloin tuntuu, ettei kuule ainakaan hyvin.
Kun laittaa kuulokojeet takaisin korviin, alkaa taas kuulla paremmin kuin ilman kojeita. Jos näin ei käy, on syytä tarkistuttaa ja huollattaa kojeet. Se tehdään ilmaiseksi, jos kojeet on saatu ilmaiseksi. Samalla tai eri ajalla voidaan tarkistaa kuulo ja säätää kojeet muuttuneen kuulon mukaan.
Viiden vuoden välein saa uudet kuulokjeet maksutta. Kannattaa käyttää hyväksi, sillä kojeet paranevat koko ajan.Tässä viestissä tuli se tärkein pointti: "kojeet", eli siis molemmissa korvissa kuulokojeet. Yhdellä kuulokojeella ääni puuroutuu kun ei pysty erittelemään äänen tulosuuntaa.
- Anonyymi
Edellä siis keskusteltiin siitä kun on pitänyt kojeita ja kun ottaa ne pois tuntuu ettei kuule mitään kun korva/aivot ovat tottuneet kojeiden apuun, mutta kun aikaa kuluu hieman korva ikäänkuin palautuu kuulemaan paremmin ilman kohdetta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi422998Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj872896SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1602812Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2012095- 1121978
Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä151963Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi501579Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li371564Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3701421- 871061