Olen ihan pihalla tästä uudesta koirien mikrosirutus ja rekisteröintiasiasta. Tiedän kyllä, että koirat on sirutettava 2023 loppuun mennessä ja ilmoitettava rekisteriin.
Onko sitä rekisteriä vielä olemassa? Onko mitään uutisia tai mitään tietoa vielä tästä, jonka pitäisi olla käyttökunnossa jo parin kuukauden päästä?
Vaikuttaa epäluotettavalta että meidän on annettava tietoja itsestämme ja lemmikeistämme palveluun, josta kukaan ei tiedä mitään. Eikö sinne kuitenkin pidä nimi- ja osoitetiedot antaa?
Kuka voi katsella rekisterin tietoja?
Netistä en löydä vastauksia kysymyksiini..
Tuntuu hullulta ottaa parin kuukaiden päästä tämmönen käyttöön kun siitä ei kukaan tiedä mitään.. taisiki nyt tulla tehtyä hätiköityjä päätöksiä..
--Kaikoi
Onko sitä rekisteriä vielä olemassa? Onko mitään uutisia tai mitään tietoa vielä tästä, jonka pitäisi olla käyttökunnossa jo parin kuukauden päästä?
Vaikuttaa epäluotettavalta että meidän on annettava tietoja itsestämme ja lemmikeistämme palveluun, josta kukaan ei tiedä mitään. Eikö sinne kuitenkin pidä nimi- ja osoitetiedot antaa?
Kuka voi katsella rekisterin tietoja?
Netistä en löydä vastauksia kysymyksiini..
Tuntuu hullulta ottaa parin kuukaiden päästä tämmönen käyttöön kun siitä ei kukaan tiedä mitään.. taisiki nyt tulla tehtyä hätiköityjä päätöksiä..
--Kaikoi
Vastaukset 280
Vanhimmat
lopeta sosialisti koirien syöminen
Hyvä kun on keksitty maksu koiran omistajille. Maksu olis pitänyt olla 100 yhdestä koirasta koiria on aivan liikaa eivät osaa kouluttaa ja paskaa on joka paikass leikkipuistoon tuodaan koiria saa vihaisen vastauksen kun huomauttaa että ei ole koirien paikka. Kodit on likaisia ja kyläilyreissulla lasketaan sohvalle käytöstavat puuttuu kokonaan koiranomistajilta ei osata kouluttaa ym ym ym
Kauniit lumihanget on täynnä koiran kusia järkyn näköisiä paskat jätetään ei viitsitä siivota saisivat viedä paskat kotiinsa
Ikävää, että sinulla on tuollaisia kokemuksia koirista. Omat koirani jätökset siivoan, elleivät mene tekemään niitä pusikkoon. Ei kyllä asuta taajamassa. Omat koirani ovat siistej, vieläpä sellaista rotua mistä ei lähde karvan karvaa, muuta kuin trimmatessa. Tiedän taajama- alueilla sen ongelman, että kaikki ei viitsi siivota koiransa jätöksiä. Se on todella harmi ajatellen sitä, että kuitenkin suurin osa vastuullinen koiranomistaja huolehtii jätösten pois siivoamisen. Koira ei kuulu lasten leikkipaikkoihin. Itse en edes ota koiria mukaan jos vieraillaan jossain, ellei sitä isäntäväki erikseen pyydä.
1. Rekisteriä ei ole vielä olemassa vaan se tulee vasta 1.1.2023 ellei myöhästy.
2. Ruokaviraston sivulta saat ajankohtaiset tiedot.
3. Tietoja voivat katsoa vain viranomaiset, rekisteri ei ole julkinen.
Ei ole mikään pakko antaa tietoja, aina voi viedä rakin piikille. Toivottavasti tulee DNA-testikin pakolliseksi mahdollismman pian ja omistajat maksamaan rakkien paskoista. Lisöksi tietysti isot haittaverrot, myös rakkien omistajien osallistuttava ilmastotalkoisiin, ovathan rakit lihansyöjinä pahimpia ilmastotuholaisia.
Koiran ylläpito maksaa helposti satasen kuussa. Koiria on myös käytettävä lääkärissä, trimmaajalla ja niille on ostettava monenlaisia tarvikkeita.
Mikäli katsotaan pelkästään pakollisia kustannuksia ja palveluja, tuottaa koira enemmin yhteiskunnalle, kuin tuella elävä ihminen.
Koirista on myös paljon hyötyä ihmiselle, hyötyjä joilla on joillekin lähes mittaamaton arvo.
Dna pitäisi ottaa ihmisten paskoista. Käy katsomassa vaikka ihmisjätettä kaatopaikoilla. Koiran paska maatuu kahdessa viikossa. Ihmisen jätökset ja roskat saattavat olla vuosikausia likaamassa ympäristöä.
Lihansyönnistä todettakoon, että koiran ruoassa on lihaa tai lihan kaltaista kudosta n 4%. Jos ihminen pääsee samaan, niin ilmasto pelastuu.
Nyt sitten lähteitä seuraaville väittämille, kiitos!
1. "Koiran paska maatuu kahdessa viikossa."
Ei muuten maadu. Siihen voi mennä kuukausia riippuen vuodenajasta, koiran ravinnosta jne. Kaiken lisäksi giardia ja muut loiset jäävät jylläämään käytännössä loputtomana kierteenä, jollei ulosteita vaivauduta keräämään. Joten on ihan v***n sama miten kauan mikäkin ihmisen jälkeensä jättämä roska tai uloste ympäristöä likaavat, ne ulosteet tulee ehdottomasti kerätä.
2. "Lihansyönnistä todettakoon, että koiran ruoassa on lihaa tai lihan kaltaista kudosta n 4%."
Missä ruoassa on vain 4% eläinperäistä? Nyt taisit kusta omiin muroihisi höpisemällä puutaheinää siksi, että luetun ymmärtäminen ei pelaa.
Rakit aiheuttaa valtavat kulut yhteiskunnalle ja hyvin usein myös omistajansa, ovat työttömiä, juoppoja, narkkeja, rikollisia... Pelkästään rakkien aiheuttamat raatelut 80 000 ihmistä vuodessa + eläimet, lisäksi sairaudet, kuolemat, saastuttavat vesistöt...
Suomihan välttyisi kaikilta ilmastomaksuilta kun rakit hävitettäisiin, se vastaa 800 000 ison bensa-auton päästöjä. Paras ilmastotoimi on siis rakkien hävittäminen, ne ovat pelkkiä haittaelukoita.
Rakkien ruoista todettakoon, että ne ovat n. 90-100% lihaa, monet ostaa pelkästään sisäfilettä tai hakevat leikkeleitä leipäjonosta, oikeasti nälkää näkevät ihmiset jää ilman.
Olet jopa trolliksi harvinaisen sekaisin. Kannattaisiko vähän tutustua aiheeseen, josta paasaa suu vaahdossa?
Parhaimmissakin super premium koiranruoissa on häthätää 50% eläinperäistä. Sekään ei ole lihaslihaa, senkin imbesilli. Se on ylijäämää ja räipettä elukoista, jotka on teurastettu ihmisravinnoksi. Yhtään elikkoa ei ole vielä teurastettu eikä tulla teurastamaankaan koiria varten, ne vain siivotaan hyötykäyttöön koirille siltä osin kun ei ihmisille kelpaa. Se jos jokin on ekologista ja kaikin puolin järkevää.
Olet jopa rakkihulluksi harvinaisen sekaisin. Kannattaisiko vähän tutustua aiheeseen, josta paasaa suu vaahdossa?
Parhaimmissakin super premium koiranruoissa on häthätää vain kiukan kasvisperäistä. Sekään lihasliha ei ole mitään ylijäämää ja räipettä elukoista senkin imbesilli, eihän sitä saa käyttääkään ja menee biopolttoaineeksi. Se on, jotka on teurastettu ihmisravinnoksi kelpaavaa ellei säilytetä ja käsitellä huonosti, minkä takia niissä on MRSA-bakteeria yli 40%:ssa ja sitten rakit ja rakinomistajat levittää sitä joka paikkaan, sairaaloihinkin missä heikkokuntoisia leikkauspotilaista ja vanhuksia kuolee.
Yhtään elikkoa ei olisi saanut teurastaa eikä tulla teurastamaankaan rakkeja varten, silti sitä tapahtuu paljon, eihän Brasiliassa liha maksa paljon mitään. Nekin pitäisi siivota hyötykäyttöön biopolttoaineeksi siltä osin kun ei ihmisille kelpaa ja rakit myös samaan myllyyn. Se jos jokin on ekologista ja kaikin puolin järkevää.
Vie itses piikille.
Sinun hävitys on paras ratkaisu.
Tälläisiäkin tietämättömiä idiootteja vielä on, taidat olla sellanen kaveri joka käy grillillä ja heittelee muoviroskat tienvarteen ne ei häviä koskaan, koiran paska häviää aika pian. Aattele ite persu.
Ei oo totta että tälläsiäkin ihmisiä on. Ei pidä enää ihmetellä että saatiin tällänen hallitus kun äänestäjätkin on ihan perseestä.
Joo, kyllä Marin piti sanansa ja oli lupauksien mittainen pääministeri.
Rikkaiden etua ajava jauhopää suvakkifemakko, totta.
99% koirista ei ole mitään hyötyä kenellekään. Hyvin itsekkäistä syistä otetaan koira. Tutkijoiden mukaan tämä "hellyyttävästi" läähättävä luppakorva jopa kärsii, vaikka se näyttää ihmisen silmissä siltä kuin koira haluaisi miellyttää omistajaa. Kaupungissa suunnilleen sokeat ja poliisit ovat niitä jotka tarvitsevat koiraa. Koiria on sen verran olemassa, että geenikanta säilyy vaikka kaikki koiran taajama-alueella kiellettäisiin.
Alahan joutessas kerää koiran paskaa. Rakenna vaikka maja niistä. Kestääikuisesti
Nyt näyttää pahasti siltä, että sulla on lääkkeet ottamatta vai mitä huumeita käytät?
Vähemmästäkin huomaa, että olet todella heikossa hapessa.
Etkö kestä faktoja? Rakeille laitettava niin isot haittaverot että määrä vähenee luonnostaan tai valtio saa muutaman miljardin verotuloja vuosittain.
Aivan!Tätä tämä on, kun mielenterveyspalveluja ei ole riittävästi. Päässä vippaa pahemman kerran ja kenties joutuu katukauppakamaa käyttämään. Voisimmekohan toivottaa lämpimästi valoisampaa tulevaisuutta ehkä vegaanihauvelin kera.(ehkä lääkityskin tulee tarpeettomaksi)
Ei kai kukaan rakkeihin sekaantuja voi normaali olla :D
Juuri tais käydä ilmi, kenellä vippaa....mut osta se hauveli,niin kyl alkaa helpottaa
Ei kaikki ole samanlaisia kuin sinä.
Saako linkin tuohon 99% tutkimustulokseen? Kiitos!
99.99% rakeista parittelee ja vietää laatuaikaa mieluummin toisen rakin kuin omistajansa kanssa.
Ja lämpimissä maissa minne kuuluvat, kesyrakkeja ja pilalle jalostettuja ei kuulu olla olemassakaan.
Voi voi. Kyllä koiria muuhunkin tarvitaan kun opaskoiriksi ja poliisikoiriksi. On hypo- koiria esim . Ja ihan on hali-koiria, kaveri koiria jne. Onhan se todistettu jo hyvin kauan aikaa sitten, että koira/kissa lievittää stressiä mm.
Olet varsinainen SIKA !
Höpö höpö rekisteri, jotain rotia kaiken kyttäämiselle. Nekin varat järkevämpään käyttöön!
En ala digi ID rekisteriinkään, hah hah!
Täytyy kerätä samalla haittamaksu 500-3000€/vuosi niin ilmasto pelastuu ja kaikki rakkien aiheuttamat ongelmat vähenee, raatelut, jätökset, loiset, sairaudet..., eikä viidakoita ja villieläimiä tarvitse tuhota.
Rekistöröinnin yhteydessä pitäisi periä myös koiravero sillä valtio saisi tuloja.
Älä vaan rekisteröi koiraasi ja anna siruttaa sitä. Hallitus voi seurata sinua koiran sirun kautta, kaikki mitä koira näkee siirtyy sirun kautta hallituksen tietokoneille. Sirutuksen jälkeen koiran käyttämistä vakoiluusi ei voi estää kuin syvällä maan alla, jonne 5G singnaalit eivät kanna tai temällä koiran päähän foliosta suojusksen joka katkaisee singnaalit. Lisäksi sirun kautta koirasi voidaan ohjelmoida tekemää mitä vain, vaikka puremaan sinua.
sirulla ei oo mitään tekemistä paikannuksen tai muun kanssa se on koiran tunnistin niiku ihmisen sosiaali tunnus
Eihä ruokavirastolla ole edes työntekijöitä jotka tekevät sen homman. Laskun maksan, kun se tulee, mutta en ole ruokavirastossa töissä joten en tee heidän konttori töitä. Johtajia tässä Lankassa on helvetin paljon.
onko tämä muslimien takia haluavat koirat ensin pois.
Rakit voisi lähettää Kiinaan hyötykäyttöön, köyhille liharuokaa!
ensin rekisteri sitten koiravero 2024
Pitäisi tulla haittaverona yhtä iso kuin bensa-autoille ja kieltää rakit kokonaan samaan aikaan kuin polttomoottorit.
Maatalouselukoille se haittavero pitäis olla,lehmät paskoo lietettä perseestä jatkuvalla syötöllä ison säiliöt täyteen joka sitten levitetään rantapelloille,maatalous on luonnon ja vesistöjen suurin kuormittaja. Ja suolistokaasuja työntää sikalat niin että haisee kilometrien päähän,koirat sentäs auttavat ihmistä liikkumaan ja ovat mielentervaydelle hyväksi. Koirienvihaajat on itse jo menettäneet tuon terveytensä,ovat mieleltään jo menetettyjä.
Lopeta ihmeessä maataloustuotteiden syönti ja ala syödä rakkeja!
Ja sinunkaltaiset idiootit pitäis kieltää kanssa. Pelkäät koiria.
Haluat siis että rakkisi tapetaan eikä pelätä, sehän sopii :D
Näin sanoo vihreä erikoistutkija
Ei aiheuta toimenpiteitä... :)
Kuollut rakki ei aiheuta toimenpiteitä... :)
Olis mukava nähdä miten toteuttasit tuon "rakkini"lopettamisen?et kerkeis käsiäsi taskusta ottaa kun kaulasi olisi purtu poikki. Iso laumanvartiani painaa taatus enemmän kuin sinä ja lihastakin siinä on sinua enemmän,turha uhkailla aseella kun sitä et kerkeis edes ajatella. Vittu mitä kusipäitä tämä yhteiskunta elättääkin,saatanan luusereita jotka jokapaikassa uhoamassa ja ei sitten ole tekijäksi kuitenkaan
Rakkisi ei mahda yhtään mitään luodille tai edes tehokkaille suihkeille ja tapoja on paljon muitakin myrkyistä lähtien.
800 000 koiraa ja rekisteröinti maksaa 10-20€. Ruokavirasto kerää hyvät rahat tästä pakko rekisteröinnistä. Miten koirat edes liittyy ruokavirastoon.
Hieno homma, kun laitetaan rakeille vielä 500-3000€/vuosi haittamaksu niin saadaan valtion velat maksettua!!!
Mitä haittaa koirista on kenellekkään
Erittäin paljon haittaa kaikille iuhmisille ja luonnolle. Isommat päästät kuin isossa bensamaasturissa, 80 000 hyökkäystä ihmisiä kohtaan vuosittain, tappavat ja raatelevat tuotantoeläimiä ja villieläimiä, levittävät valtavasti tauteja, saastuttavat vesistöt ja ilman...
Kannattais lopettaa tuo pelaaminen ja tutustua oikeaan elämään,sä olet sekaisin.
Eipä mitään,koirista vain hyötyä,esim palvelukoirat ym. Mutta aina löytyy näitä pellehermanneja mitkä ovat yksinkertaisia urpoja,koirat ovat paljon viisaampia,laitetaampas joku näistä urpoista etsimään vaikka kadonnutta,tuskimpa löytää,hyvä jos uskaltaa yksin metsään pelkäämättä.
Rakkien hyöty menee erittäin paljin miinukselle ihmisiin verrattuna, vaikka rakkihullut heikentääkin ihmisten tasoa. Suhteessa minkä rakit "pelastaa" ihmisä, aiheuttavat paljon useamman sairastumisen ja kuoleman tautien, saasteiden ja ilmastonmuutoksen takia. Lisäksi niiden takia tuhoutuu koko ajan yhä enemmän harvinaisia eläinlajeja. Yhtä idioottimaista kuin musujen levittäminen ympäri maapalloa.
Ei siis kenellekkään! Sen sijaan näistä psykoottisista, koiravihaa puhkuvista sosiopaateista kyllä on ja nämä ruokaviraston keräämät eurot tulisikin sijoittaa näiden hullujen hoitoloihin.
Kansalaiskeräyksenä voitaisiin hankkia lukot,että takuulla pääse karkuun.
Kun se iso haittavero tulee rakeille niin sitten saatte pitää rakkeja kuinka paljon tahansa, saadaan maksettua velat pois. Nykyisellä rakkikannalla 2mrd/vuosi, jos tuplaatte määrän niin se on jo 4mrd!
Vero pitäisi laittaa ehdottomasti kaikille vihertuotteille joita raahataan ympäri maailmaa.
Samoin elokapina pitäisi kieltää koska on rikollista toimintaa.
Mut eivät kuitenkaan istu Manskulla tukkimassa liikennettä.
Voi kauheeta sentään, ei kai tämä aiheuta viherpiiperölle yökastelua.
Voi sua reppanaa. Ota lääkkeet, ja tarkistuta paikkakuntasi juomavesi.
Sun kaltaiset kuluttaa yhteiskunnan varoja enemmän kuin tuotat. Eli sä maksat veronmaksajille enemmän kuin mun koira. josta maksan kaikki kulut itse.
Kaiken lisäksi kuormitat turhaan sosiaali- ja terveydenhuoltoa mielenterveysongelmallasi koska mitään tulosta ei näytä tulleen.
Sitäkin suuremmalla syyllä pitää kieltää rakit kun kerran normaalit ihmiset aiheuttaa teille rakkhulluille lisää mielenterveysongelmia ja aiheutatte entistäkin enemmän kuluja yhteiskunnalle.
Vihervasurit vaatimassa jo moniavioisuuden sallimista, seuraavksi sitten rakkiensa kanssa ja ihmisoikeuksia niillekin. Ilman mitään velvollisuuksia tietenkin, mutta oikeutta terroriosida elättäjiään työssä käyviä tiellä istuskelemalla jne.
Äläkää vääntäkö paskaa palstalla, jos pentutehtailija valehtelee sirutettaessa koiran tiedot ja jää siitä auttamatta kiinni niin ei sitä päätä silitetä.
Jos vanha koiran omistaja ei viitsi edes ilmoittaa rekisteriin 10 € tietoja niin miten hän viitsii ulkoiluttaa omistamaansa koiraa joka päivä. Hoitaa koiran lääkäriin ja siellä selviää ilmoituksen puute.
Tämä yhteiskunta on täynnä jäsenen mielestä turhia rekistereitä, aseet, metsästys joka vuosi, jäteilmoitukset, lapset kouluun vaikka synnytyslaistokselta asti tarkka kontrolli jne.
Mitä helvettiä oikein sekoilet?
1. Niin mistä jää kiinni? Tyyliin siitä, miten usein narttu on penikoinut? Ei kuule haittaa tippaakaan, vaikka jäisi kiinni, sillä pentutehtailu ei ole laitonta. Jos emo on ruokittu ja muuten perushoidettu, niin sillä saa Suomen lepsun lainsäädännön takia tehtailla niin paljon kuin huvittaa.
2. Miten ajattelit, että kukaan jää yhtään mistään kiinni? Meinasitko, että vaikkapa muutaman nartun omistavan tehtailijan pennuille joku alkaa pistokokeena DNA-testejä tekemään, jotta saadaan tietää, onko nyt varmasti ilmoitetut Musti ja Jeppe pentujen oikeat vanhemmat? Ai luoja, että olet tyhmä.
Odota nyt, että pääset yläasteelta läpi niin älyä kertyy joka vuosi 25 vuoteen saakka.
Väännetäänh rautalangasta, eläin jonka omistaa on omaisuutta Suomessa. Eläimen saa tappaa koska haluaa ja sillä saa teettää eläinsuojelun puitteissa mitä haluaa.
Ei ole kielletty tuotantoeläimellä tai lemmikillä teettämästä jälkeläisiä. (jos joku tomppeli ostaa niitä) Säälitään niitä kaikkia eläimiä jotka joutuvat lisääntymään joka vuosi. Susi, jänis, kettu, hirvi (pirun iso) jne.
Kielletty on jättää siruttamatta lemmikkikoiraa ja lääkäriin (-eläin) meneminen paljastaa siruttamatta jättämisen ja siitä seuraa rangaistus.
Nyt kannattaa ihan itse ottaa lukulasit ja tavata kommentti, johon vastasit. Oletko ihan oikeasti niin saatanan tyhmä, ettet tajunnut vastanneesi yhtään siihen, mitä kysyttiin?
Ensin väitettiin, että jos pentutehtailija valehtelee tiedot sirutettaessa, niin siitä kiinni jäätyään on vaikeuksissa.
Siihen minä sitten kommentoin, että tuo on ihan höpöpuhetta. Eli MISTÄ valehtelusta ja MITEN kukaan voisi ylipäätään jäädä kiinni?
Siihen sitten sinä tulit tyhmyyttäsi vinkumaan, ettei ole kiellettyä teettää pentuja. No älä ihmeessä, idiootti! Niinhän minä kerroinkin, että koska edes pentutehtailua ei ole lailla kielletty, niin ei pentutehtailijoilla ole mitään kiinni jäätävää. Samoin vinguit myös siitä, että siruttamatta jättäminen on koirilla nyt kiellettyä, vaikka siitä ei ole ollut mitään puhetta. Huh huh, mikä älykääpiö olet.
Maksatte myös ne DNA-testit, toivottavasti pian pakollinen kaikille ja maksatte rakkienne paskoistakin :D
Tälläistä jälkeä tulee, jos antaa lapselle tietsikan ja älyn omaan huoneeseen ja sitten ihmetellään koenumeroiden sakkausta pössyttelystä puhumattakaan.
Lopulta meidän verorahoista niitä elätetään.
Nämä eläinsuojelijoihin liittyneet nuoret eivät tajua kokonaisuutta yhteiskunnassa.
Ottamalla oman koiran ja säälimällä sitä, jos se joutuu synnyttämään penikoita. Se koira syö eläimiä joita joutuu tappamaan teollisesti sille.
Pitäis järjestää näille tutustuminen teurastamolle jossa näkee eläimen pelon jonossa aidosti ennen lopullista kuolemaa.
Muista, että vain otetut lääkkeet auttavat.
Valitettavasti kaikkiin ongelmiin ei ole lääkettä. Latvaroso aiheuttaa jo nuoresta saakka vääristymän.
Yhtään elukkaa EI Tapeta koiranruuaksi!!!!
KAIKI Liha, koiran ruuassa on teurastamoiden sivutuotetta. Siis teurastamoilla jätteeksi muuten menevää tavaraa. Ei pihviä, ei filettä. Vaan niitä huonoja paikkoj, joita ihmiset EI syö.
YHTÄÄN eläintä ei mene jätteeksi muuten kuin rakinruokana, kaikki käy tuotantoeläinten ruuaksi, teollisuuden raaka-aineeksi, lannoitteeksi, biopolttoaineeksi jne. Pahin saastuttaja maailmassa ovat rakit ja rakkihullut.
Tilastojen mukaan eläimistä maitotuotannon lehmät ovat maapallon pahimpia saastuttajia. Aikuinen ihminen ei tarvitse maitoa juoda.
Rakkihullujen tilastot ei pidä paikkaansa. Naudat erittäin hyödyllisiä, mutta rakit pelkkiä haittaelukoita.
Ei niin, mutta kyllä sinäkin vaan kaksin käsin vedät napaasi juustoja ja jäätelöä niin, että vaaka näyttää jo 150kg.
Rakkihullut ovatkin lähes poikkeuksetta läskejä, tarvitsevat rinnalleen toisen ahmatin etteivät tuntisi syyllisyyttä omasta ahmimisestaan.
TYHJÄSTÄ eikä huvikseen ei maksella mitään....vaikka miljoona olis plakkarissa!
Oikea asenne, rakit piikille on paras ratkaisu!!!
tai kaltaisesi räksyttäjät!
Juu,9 uutta sessua tulossa,eivät mene piikille eikä sirutella....
Sinähän pelastat kohta yksinäsi Suomen talouden kun maksat sakot ja korotetut haittaverot aikanaan :D
ehei,en takuulla maksa
Ei tarvitsekaan, ulosotto vie ja saadaan rakeistasi hyvää biopolttoainetta!
uskoppa huvikses,ei tasan varmasti vie!!
No sittenpähän näet :)
no kahtotaanpa....heheh
Kannattaisi opetella oikeinkirjoitus ennen kuin lähdet kirjoittelemaan yhtään mitään!
...sekä viherkatkeroituneet ihmisparat.
Paolstalla marisee ihmiset jotka hankkivat koiran ja jonottavat ilmaisia ruokia ruokajonoissa.
Seuraavan kerran sanovat sen leviävän lemmikkien välityksellä..
Tyhmyyden?
Periaatteessa voisin koiran ilmoittaa rekisteriin mutta sanat pakollinen ja maksullinen saa niskakarvat nousemaan pystyyn. Mitä se ruokavirastolle kuuluu onko minulla koira vai ei.
Niimpä. Jotenkin perusteetonta. Koirani on jo rekisteröity kennelliittoon ja sirutettu.
Joten koirani sirusta lukiessa löytyy mikä koira, ja kenen.
Koirarekisteristä en nää mitään hyötyä JO kennelliittoon kuuluvalle koiralle.
Kertokaa toki, jos jotain hyötyä?
Ajatelkaa mitä kaikea pahaa alkoi tapahtua heti kun tuli Orpo-Pojan hallitus. Mariin kaivaten.😡😡😡
Ei niin mitään, vie ihmeessärakkisi piikille!!!
että pitää olla sairasta sakkia!!!!
Rakkihullut ovat!!!
Jos et koiraa ees omista, mitä ite teet täällä?
Ihminen yrittää epätoivoisesti takoa järkeä tyhjiöön.
Muuttakaa korpeen rakkeinenne niin sitten ei tarvitse toisten kärsiä rakeistanne.
Itke sinä vain, Marin kulkee kuohuva kädessä juhlasta toiseen ja nauttii filmitähtien seurasta. Ei sielä kukaan käytä hepoa.
Kyllä sannukka tietää että kokkeli laihduttaa.
Just näin antavat rakkiensa juosta sellaisilla paikoilla joissa kulkee muitakin ulkoilijoita,
Miksi kuljetatte rakkejanne kaupungeissa ja ilman kuonokoppaa, vaikka kaikki eivät ole rakkihulluja? Rakkiongelman hoitaminen pois päiväjärjestyksestä kuuluu kaikille.
No perkele, kun ei korvessakaan saa rauhaa koiranvihaajapsykopaateilta,saatana.
Höpsistä, sudet suorastaan rakastaa rakkejanne!
Vihertävä marinin hallitus teki sirutuksesta pakollisen.
Katsokaa taivaan lintuja, sillä monet muut keräävät enemmän kuin ne lopun aikoina.
Miksi kaikki naudat pitää olla valtion tiedossa vaikka ovat hyöty eläimiä?
Teille jotka marisette sirutuspakosta ja ilmoittamisesta valtion rekisteriin, ei valtio voi asettaa kennelin pitämää yksityistä rekisteriä pakolliseksi.
Jokainen eläinlääkäri vaatii koiran rekisteriin, jos hoitaa sitä. Mitä hyötyä on siitä kieltäytyä, kun muutenkin tuhlaa koiraan mania rutosti.
En maksa veroja, kun en tarvitse yhteiskunnan teitä ja kulkee tienvieressä metsiä ja pellonojia myöten apteekkiin.
Me olemme yhteisö ja maksamme kaikki enemmistön päättämät asiat.
Laitapa ne kaikki nautasi pariin rekisteriin yhden sijaan jokaisesta lehmästä maksaen molempiin rekistereihin oma maksunsa, sitten voit jo liittyä tähän keskusteluun ja puhua yhteisöstä. Plus päälle mieti jo valmiiksi, että sama homma jatkuu jatkossakin, maksat vaan lisää, muttet vähempää, esim. Ruokaviraston rekisteri maksaa jo enemmän kuin tuotantoeläinmaksu per eläin (nauta puolet vähemmän kuin yksi koira), ja jos haluat edes ajatella rotukoirana pentujen pitämistä, vaikka olisi kasvattajanimikin mikä on halvempaa kuin ilman, kaikki rekkakulut päälle plus Ruokaviraston kulut, vaikka pentu myytäisiin viikko ilmoittamisesta tulevaan kotiinsa. Mutta hei, me ollaan yhteisö!
Vain valtion ylläpitämä pakollinen, oma vikasi jos maksat turhasta. Pientähän nuo ovat verrattuna kun saatte haittamaksut todellisten haittojen mukaan, sellainen 500-3000€/vuosi koon mukaan.
Miksi koiran kieli on niin karkea?
Siksi, että kun SE nuolee omistajansa naamaa niin bakteerit leviää paremmin.
oot tainnu sekottaa kissan ja koiran ...kissalla on karkea kieli ja se sanoo miau....koiran kieli EI ole karkea ja koira sanoo wuhwuhhauhau...noin niinku selvennökseksi,jos et tienny
Ihmettelen vaan kovasti, että... Suunnitteleeko ne siellä monikulttuurisessa Suomessa koirien syömistä, kun oikeen ruokaviraston rekisteriiin laitetaan?`
Rakit syö valtavasti lihaa ja ovat siksi ilmastotuholaisia. Iso haittavero tai rakit biopolttoaineeksi.
ja läpäläpä....kaikki paskan puhuminen tuhoaa eniten eikä vain ilmastoa
https://www.suomenuutiset.fi/nasa-tutki-suomi-onkin-hiilinielu-ilmastopahikset-ovat-jossain-aivan-muualla/
Kun otetaan rakit huomioon niin nielut ei riitä alkunkaan, siksi ne joudutaan hävittämään.
läpäläpä, ryyppää vähemmän,lue enemmän ja koita ymmärtää lukemasi
Vähensit liian myöhään, alkoholi ehti jo tuhota aivosi!
ENSIMMÄINEN huijari on jäänyt kiinni Ruokavirastoon rekisteröityä koiran väärin tiedoin. Sellaista sakkia.
Maksut vaan moninkertaisena jos ei ilmoita tai ilmoittaa väärin, rakkihullut laitettava kuriin. Missä viipyy haittavero pahimmille tuholaisille rakeille??? Kaikki välttämätön jo verotettu lähes kuoliaaksi, mutta rakit senkun lisääntyy.
Miksi ei laitettu rekisteröitymisen yhteydessä kaikilla koirille 200€ veroa samalla perintään? valtio saisi verotuloja, koiravero kaikille koirille jota korotettaisiin jokavuosittain.
On niiltä varaa ja aiheellista periä paljon suurempi vuosittainen haittavero, saataisiin hetkessä talous kuntoon.
Tässä näkee miten kateellinen porvari on köyhällä ei saa edes lemmikkiä olla.
Autoja verotetaan paljon enemmän vaikka välttämätön, rakit eivät ole vaan pelkkiä haittaelukoita.
Jep,ja on varaa pyörittää koiranruokabisnestä,pitää yllä eläinlääkäritoimintaa lääkkeineen,eikä varmasti ole halpaa hommaa! Vastineeksi omistaja välttyy kohta olemattomilta terveyspalveluilta...omistaa ONNEKSI oman personal trainerin!
Ottakaa selvää faktoista,ennenkuin alatte räksyttää....voiskohan räksytyksestäkin verottaa erikseen?!
Auton ylläpito maksaa paljon enemmän, tuolla logiikalla siis autoja ei saisi verottaa ollenkaan. Vie rakkisi piikille niin vältyt kaikilta kuluilta!
hävitä se saastuttava peltilehmäsi ja vedä v..ttu päähäsi ja nielase
Römpsä on vain teillä rakkihulluilla :D
Kukahan osaisi piirtää ja rautalangasta taivuttaa kaikille vihaa ähiseville itsekeskeisille narsuille, kuinka iso bisnes pyörii lemmikkieläinten ansiosta??!! Eläinlääkäreiden lompsat paisuu ja lääketehtaat kiittää. Siihen päälle kaikki muu hinnoissaan oleva ruoka-,vaate-,tarvikebisnes....kaikesta maksetaan VEROT! Eläinten tuomia hyötyjä sitten näille aivoinvalideille on turha edes yrittää selittää...
Ei sitä bisnestä tarvita mihinkään ja haitat paljon suuremmat. Autojen ympärillä pyörii paljon suurempi bisnes, eikä se ole mikään peruste ettei verotettaisi ja vaadittaisi haittamaksuja.
Voi ziisus näitä talousneroaivoinvaliideja....jäänyt taloustietotunnit väliin apukoulun ala-asteella....
Jätettäköön omaan haisevaan arvoonsa kaikki tappipersepaviaanit. Ovat kenties jo niin itseään ja omaa erinomaisuuttaan täynnä,ettei enää pelkkä oman navan nuoleminen riitä ,lipominen ulottuu jo ruskean reiän puolelle.
Ja nää haittaelukat ei oo sit vaikka lapsen henkeä pelastanu koskaan milloinkaan...häh?!!!
Kulkeeko lapsiviha ehkä koiravihan rinnalla.......
Rakit tappaneet todella paljon lapsia ja raadelleet, monet rakkihullut kertoneet ihan tälläkin palstalla olevansa lasten vihaajia. Sytyttelevät tulipalojakin ja palaa koko talo.
Eihän rakkihullut mistään mitään ymmärrä, ei kai niillä muuten rakkeja olisikaan :D
Ei taida rakittomillakaan ymmärrys oikein pelittää....mutta turha olla huolissaan,jos koronapiikitykset on kunnossa...ei tarvi kauan potea ahdistusta! Hauhau rules!!
Huoleti saanut olla pitkän aikaa, enää kuolee koronaan vain rakkihulluja ja muita idiootteja jotka ei halua noudattaa suosituksia eikä lakeja. Paljon muuten kuoleekin :)
Riitäisiköhän niistä verotuloista senttiäkään yksinäisten vanhusten hyväksi?? Heille,jonka AINOA ystävä ja turva on se koira. Tuskinpa vain, keskitytään vaan ilmastoagendaan ja minäminä-kansan hyväksi. Vaaditaan samantien haittavero esim. kaikille salilla äheltäjille.
sitä toki saa olla ihan mikä hullu vaan, mut niin TYHMÄ ei saa olla, että tappopiikkejä menee ottamaan....
Kunpa kukaan rakkihullu ei ottaisi koronarokotuksia, vähenisi rakkiongelma huomattavasti!
Kyllä asiat etenee vääjäämättömästi koirien verotukseen. Jokainen tajuaa, että miljoona koiraa aiheuttaa ilmaston lämpiämisessä oman osansa.
Meidän suomalaisten pitää pelastaa maapallon ilmakehä.
Meillä on ollu 30 astetta pakkasta viikon verran ja lunta marraskuusta alkaen se siitä lämpenemisestä.
Näin on, rakeille välttämätöntä laittaa isot haittaverot.
Oli jo uutinen, että siruttaminen tapahtuu vain eläinlääkärin toimesta ja siitä tulee meiko arvokas, kuten aina monopolista.
En omista koiraa, mutta ihan idioottia meininkiä. Jonkin asian varjolla halutaan vain ihmisten tekemiset valvontaan. Telkkaristakin pitää maksaa veroa, katsoi tai ei. Kyllä tätä haetaan sellaiseksi että kaikki omistaminen ja tekeminen pitää ilmoittaa johonkin ja sieltä on saatava maksullinen lupa.
Kaikki haitallinen ja turha pitäisikin laittaa verolle, rakit siitä tärkein esimerkki. Ei pitäisi sitten verottaa autoiluakaan kun ei kerran paljon saastuttavampia ja turhia rakkeja.
Ja tulee maailman hirveimpiä uutisia ilmeisesti enää ei tapahdu mitään hyvää
Koiravero tulisi kohdistaa jokaiseen talouteen oli sitten koira tai ei. YLE maksun toimintamalli toimisi tässäkin mainiosti.
Mahtava idea, jos ei ole rakkia niin saa rahaa ja jos on rakki niin maksaa!!!
joo,koiravoimin körötellään töihin..kiire on,ei kerkee paskomaankaan ja joku saatanan idiootti lexuksen uusilla nastarattailla raapii asfaltit päin näköö...ilimastonmuutos tulloo....
Käsittämätöntä, kuinka voikin olla jälkijättöinen luetun ymmärtäminen!
Jätöksiä tulee rakeista ja siitä joudutte maksamaan, muut sitten saa verohelpotuksia.
Mikä helvetti nyt on, kun kaikki pitää rekisteröidä. Ruokavirastoon rekisteröitävä nää rosvo politiikot. Sopiva summa sellainen 50000 vuoteen.
Ei kannata vielä halpenee myöhemmin, kun ne oikein haluaa.
Pian on piikille vienti paljon halvempaa kuin rekisreröinti!
Rakki piikille heti jos ei ole rekisteröity, se on paras ratkaisu ja lopetusmaksu tietysti omistajalle.
Mihin tuo komettisi perustuu. Suomessa on olemassa yksi hyvä rekisteri jota ylläpitää Kennelliitto. Työllisyyttä pitää Suomessa saada lisää ja keksitään mitä ihmeellisempiä instansseja jo olemassa olevien päälle. Helpottaisi veronmaksajia paljon kun purettaisiin kaikki päällekkäin toimivat laitokset pois.
Veronmakasjia helpottaa kun rakeille laiteaan haittamaksu kuten polttomoottoriautoilla. Pitäähän autojenkin olla virallisessa rekisterissä, ei siihen mitkään harrastelijoiden vapaaehtoiset kelpaa.
Monet harhautuu koiraostoksissa luulemaan rekattua rotukoiraksi. Nyt myyvät rekattuna paperittomia, kun ruokaviraston rekisteri tuli sotkemaan ostajien päät.
Ennen koira oli joko rekattu, tai rekkaamaton. Ja se oli selkeää.
Rekattu oli Puhdasrotuinen
Rekkaanaton sekoitus, tai paperiton joilla hämärät taustat, ja joiden ostosta varoiteltu.
Nyt ihmisiä hämätään ruikaviraston rekisteröinnillä. Ja sekotuksista ja ehkä puhdasrotusista joilla ei roturekisteripapereita pyytävät 1400€+ hintaa.
Kun ns. Puhdas rotuinen koira ei ole roturekisterisdä, on siihen Aina jokin syy.
Liiantiheä pennutus
Sairaat vanhemnat jotka ei kelpaisi roturekisteripentujen vanhemmiksi
Pentutehtailu
Nyt asiat sekoittuvat, ja pentutehtailu helpottuu.
Seli seli, ei mitään tekosyitä, rakit piikille jos ei kiinnosta reksiteröidä rakkiaan.
seli seli, rekisteröimmä sitten, kun meillekkin susirajalle rakennellaan koirapuistot valoineen ja aurataan tiet ....vai maksaisitko ite ihan vaan maksamisen ilosta,häh??!!!! ja KUKAAN räksyttäjä ei piikkejä meille määräile!
Ei autoillekaan mitään ilmaiseksi rakenneta ja teitä käyttää rakkihullutkin. Siitä vaan itse kustantamaan mitä haluatte, haittamaksut menee rakkien aiheuttamiin kuluihin ja päästöihin.
tjaahas,siis mihin kuluihin ja päästöihin.....?!?!!?
Et tiedä vaikka saastutat rakeillasi. Lihan tuotanto aiheuttaa valtavat päästöt, rakkien paskat ja kuset saastuttaa ja sairastuttaa, ihmisten raateluja yli 80 000 vuodessa, keskimäärin yksi vuodessa hengiltä ja sairauksien takia kuolee ties kuinka paljon. Tuotantoeläimiä, poroja, lampaita ja muita eläimiä tappavat valtavat määrät. Rakkeja kuskataan isoilla maastureilla metsään ja harrastuksiin. Aiheuttavat aineellista vahinkoa tuhoamalla asuntoja, sytyttämällä tulipaloja...
tjaahaaas, siis millä rakeilla.....?!???
Niillä mistä joudut maksamaan pian verot ja sanktiot :D
Haitallisin ja suurin haittalaji tässä maassa on PERSUT. Sirutus ja haittavero sille porukalle ja heti.
Samaan monttuun rakit, suvakit, musut ja lahtarihallitus!
Koirarekisteri siirtymässä Kennellitolle, kunnon rahasampo?
Luin tämän uutisen netistä, kopioin tähän perään.
Alkuperäinen juttu löytyy googlaamalla
--
Koirarekisterit kytketään toisiinsa?
19.02.2024 - Yleisradio uutisoi 18.2.2004 (teksti-tv:ssä) otsikolla
Koirarekisterit kytketään toisiinsa?
Koiranomistajia kiukuttanut lemmikin tuplarekisteröinti saattaa siirtyä historiaan, jos Suomen Kennelliiton [sic] ja Ruokaviraston neuvottelut koirarekisteriensä linkttymisestä keskenään saadaan toteutumaan.
Vielä viime kevääseen saakka koiranomistajat ilmoittivat koiransa tiedot vain Kennelliiton reksiteriin. Toukokuusta lähtien lemmikki on pitänyt rekisteröidä myös uuteen, Ruokaviraston ylläpitämään valtion koirarekisteriin.
Tuplarekisteröinti on turhauttanut koiraihmisiä, ja vasta reilu kolmasosa koirista on ilmoitettu sinne.
Uutinen on häiritsevä ja hälyyttävä
Miksi verorahoitteisen ja ilmeisesti lakisääteisen Ruokaviraston koirarekisterille tehdään rajapintaa vain yhden yhdistyksen rekisterin kanssa? Eikö tuon rekisteri- ja tietokantarajapinnan tulisi olla avoin myös muille rekistereille?
Kennelliitto ry -yhdistys ei edusta kuin osaa suomalaisista koirista
- Lue artikkeli aiheesta, napsauta tästä
- Lue Riitta Ahon toimesta gradu-tutkielma aiheesta, napsauta tästä
Yhdistys on toki suuri yhdistys mutta jutusta annetaan ymmärtää, että rekistereiden rajapintaa tehdään nyt vain ja eksklusiivisesti vain tuon yhden yhdistyksen ja Ruokaviraston rekisterin välillä.
Suomessa on valtava määrä koiria, joiden tiedot on rekisteröity muualle kuin Ruokaviraston tai Suomen kennelliitto ry. -yhdistyksen rekistereihin. On olemassa lukuisia rotuyhdistyksiä, jotka eivät ole tekemisissä FCI-rotujen kanssa. On jopa FCI-rotuisten koirien vaihtoehtoisia rekistereitä, jotka eivät ole tekemisissä Suomen kennelliitto ry. -yhdistyksen rekisterin kanssa.
On myös olemassa suuri määrä erittäin tärkeitä ja vuosikymmeniä toimineita rekistereitä, jotka eivät ole koira- tai roturekistereitä mutta, jotka ovat menestyksekkäästi ja toimivasti tallentaneet ja ylläpitäneet hyvin suuren määrän koirien mikrosiru- ja muita tunnistetietoja (esim Siruhaku, Mikrosirurekisteri, Turvasiru jne.).
Voi hyvin olla, että näissä rekistereissä on enemmän koirien tunnistetietoja kuin esimerkiksi Suomen kennellitto ry. -yhdistyksen rekisterissä.
Ruokaviraston koirarekisteriä arvosteltiin - ja vastustettiin - vuosia ennen sen käynnistämistä. Ministeriön pyytämissä asiantuntijalausunnoissa ennustettiin kaikki nyt toteutuneet ja tulossa olevat ongelmat koirarekisterin kanssa.
Arvaus on, että ongelmat eivät korjaannut avaamalla rajapinta vain Suomen kennelliitto ry. -yhdistyksen kanssa (vaikka tähän on taloudellinen vaikutin ko. yhdistyksen kannalta) ja sillä saataisiin rekisterivolyymit näyttämään paremmilta.
Valtion ja julkisen sektorin ei tulisi olla puolueellinen, koska sellainen haiskahtaa korruptiolta.
Lue Yleisradion artikkeli tästä linkistä .
Jokaiseen rekisteriin oltava vapaa pääsy ruokaviraston rekisterillä ja tehtävä yhteinen tietokanta, seuraavassa vaiheessa sitten nuo muut joutaa pois ja rekisteröimättömien rakkien omistajille iso lasku. Toki voi pitää rakkiaan useammassakin jos haluaa, mutta vain valtion pakollinen. Vääristä tiedoista pitää rankaista ankarasti, sehän on asiakirjaväärennös.
Ok, ehkä olisi syytä rekisteröidä kaikki muu kanssa ”virallisiin rekistereihin”?
Koirat, kissat, hevoset, apinat, papukaijat... Tietenkin myös ruohonleikkurit, polkupyörät, sähkömopot, kuulakärkikynät? Puhumattakaan tietokoneista, älypuhelimista, radioista ja televisioista... Itse asiassa kaikki asiat tulisi rekisteröidä omiin rekistereihinsä ja omiin virastoihinsa. Jokaisesta 15 € rekisteröintimaksu.
Tällä tavalla saataisiin tarvetta uusille virastoille, palkattaisiin lisää virkamiehiä, hyväpalkkaiset työt kaikille. Suomi nousuun!
Kaikki lemmikit pitäisikin rekisteröidä ja eksoottisille lisämaksu, ei niitä pitäisi salliakaan. Hevoset on jo, kissoille suunniteltu, samoin pyörille ja kaikille sähkökulkineille. Tärkeintä kuitenkin aloittaa haitallisimmista eli rakeista. Veroja ja köäyttömaksuja menee nytkin TV:stä, kännyköistä, netistä...
Ihmettelen mitä hyötyä on kennelliitosta normi koiranomistajalle, ei mitään ,muutama henkilö saa palkan papereiden pöyrittämisestä, todennäköisesti rekisteröintimaksut menee veroparatiiseihin samoin kuin punasenristin avustukset sweitsiin herroille ja sotaveteraanien avustukset muutamalle läskimahaiselle ukolle joilla on lapissa kelohirsimökit ostettu, kaikki keräykset on huijausta, tyhmä tuulipukukansa vaan maksaa.
Kennelliitto on yhdistys.
Yhdistyksestä on iloa niille, jotka kuuluvuat yhdistykseen. Täysin vapaaehtoista ja niin sen tuleekin olla.
Kennelliitolla on vähän sellaista ”pöhötautia’, eli eivät aina ihan itse muista olevansa yhdistys :-) Vertaavat joskus itseänsä viranomaisiin.
Tuosta on kirjoitettu hyvin tuolla >>> https://dogsasdogs.wordpress.com/2020/02/27/kennelliitto-ei-ole-kaikkien-koirien-yhdistys/
Asiasta on tehty jopa Yliopston gradu-tutkielma >>>
https://lauda.ulapland.fi/bitstream/handle/10024/60388/Aho.Riitta.pdf
Totta kai Kennelliitto-yhdistys ajaa omaa ja jäsentensä etua. Rajan tulisi olla kuitenkin tarkka, ettei yhdistyksen toimintaa tai liikevoittoa (kennelliiton liikevaihto n. 10 miljoonaa/vuodessa) rahoiteta veronmaksajien rahoilla.
Onko koirien rekisteröinti virkamiesten taholta tarpeellista tai fiksua? No ei ole.
Jostakin syystä Suomessa verorahoja törsätään kaikenlaiseen ja virkamiehet sotkeentuvat kaikenlaiseen :)
Ei törsätäkään kun aletaan verottaa rakin omistajia haittamaksulla.
Yksi rakki sontii n. 600g paskaa ja saman verran kusta päivässä. Hesan arviolta 300 000 rakkia kusee päivässä 180 000 litraa, vuodessa 66 miljoonaa litraa ja sontaa lähes saman verran, vain pienen osan omistajat keräävät. Koko Suomessa määrä lähes kolminkertainen.
Kaikki valuu sadevesiviemäreistä Itämereen, ei ihme että saastuu ja sinilevät lisääntyy. Rakeille tultava paljon polttomoottoriautoja isommat haittamaksut.
Ajattele mikä määrä sontaa tulee kaikista virkamiehistä?!!
Siis niiden, joiden palkkakin maksetaan verorahoista. Siinä tarttee kerätä hirvittävä määrä koiraveroja, jotta saa katettua kaikkien virkamiesten palkat ja ulosteenkäsittelymaksut.
Uutisissa oli, että
Kymmenille Helsingin virkamiehille joudutaan keksimään uusia töitä – "Ketään ei irtisanota"
Johtamisjärjestelmän uudistusta vetävän Lasse Männistön (kok) mukaan kaupunki ei irtisano ketään. Virastopäälliköt saattavat löytää uuden työpaikan alemmalta portaalta....
Koira-, kissa- ja undulaattirekisterivirastosta löytyy hyväpalkkaiset duunit!
Paras työ olisi laittaa kaikki rakit verolle, ottaa DNA-näytteet omistajan kustannuksella, testata kaikki paskaläjät ja alkaa sakottaa rakin omistajaa, samoin jokaisesta kusevasta rakista sakko kuten ihmisillekin. Työllistää hyvin ja saadaan valtion talous kuntoon.
Tuo onkin ratkaisu kun polttomoottoreista saatavat verot vähenee, valtion tulot ei vähenekään!
Haloo helsinkiin on asennettu roskapönttöjä joihin voi laittaa kakat, energialaitos tekee niistä sähköä, koirista on hyötyä yhteiskunnalle ja kuset valuu nurtsille ruoho kasvaa paremmin.
Todella pieni osa kerätään ja suurin osa kusistakin asfaltilla mistä menee suoraan mereen.
Hesalaiset rakit syö noin 130 000 nautaa tai vastaavan kokoista eläintä vuodessa, mieti kuinka paljon päästöjä nekin aiheuttaa. Koko Suomen rakit syö yli 350 000 nautaa vuodessa, järjetöntä tuhlausta ja saastuttamista. Miksi viherpiiperöt ei puutu tähän, ei isoja lihansyöjiä voi pitää lemmikkeinä.
Aika huisia!
Pelkästään Helsingin koirat söivät 23 % koko Suomen 580 000 naudasta. Kohta syövät kaikki lehmät.
Kts. https://www.luke.fi/fi/tilastot/kotielainten-lukumaara/kotielainten-lukumaarat-kevaalla-2020
Eikä vaan Suomen, niillehän tuodaan laivalasteittain lihaa Brasiliasta jne, se saastuttaa vielä entisestään, viidakot tuhotaan laitumiksi ja villieläimet kuolee. Rakit ja omistajansa ovat todellakin pahin tuhon aiheuttaja maapallolla.
Söisitkö sä sitä " Lihaa" jota koirat syö?
Ne ei syö pihviä. Vaan jänteet, suonet, rustot, nahkaa, sisäelimiä jne. Koirien jauhelihassa sormen paksusia suonenpätkiä. Muista niellä, ovat sitkeitä, bon apetit🤢
Juu, sulle jää koivet, suolet, ja keuhkot😁
Onko tosiaan mahdollista, että Suomen 500 000 koiraa syövät päivässä 900 000 nautaa? Brasiliaa myöten? Hirveää !!!
Rakkien ruuat ovat lihaa, ei jätettä mikä menee nyt jo biopolttoaineeksi. Paljon enemmän ihmisten ruuaksi tarkoitetuissa on ihraa, kamaraa jne. Suuri osa rakkihulluista ostaa lisäksi lihatiskiltä parasta filettä rakeilleen, silloin varaa maksaa isot haittamaksutkin. Köyhät hakee rakeilleen lihaa leipäjonosta, silloin ei pidä rakkia pitääkään.
Kiva kun todistat rakkihullujen olevan heikkolahjaisia :D
"Koko Suomen rakit syö yli 350 000 nautaa vuodessa..."
Tuo on kylläkin alakanttiin, rakithan ovat koko ajan yhä isokokoisempia ja ne isoimmat syö monta kiloa päivässä, tiivisteissä lisäksi suhteessa lihaa paljon enemmän. Ei turhaan rakkeja sanota hukkaputkiksi, haittamaksut sen mukaan!
Supikoiria ei ole läheskään noin paljoa, mutta rakkeja sen sijaan yli 800 000 eli 800 000 liikaa!
Kivaa,pisulit kulkee 700 kilsan matkan Itämereen......toooosi kivaaaaa
Ei meri ole ainoa vesistö Suomessa, sivistä itseäsi!
Piiperöt ei puutu asiaan, koska pekka poutakin kusettaa koirat kadulla, jes pekka on meidän asialla.
Kyllä on Tyhmä ja Tietämätön. Jos kuvittelee koirien syövän ihmisille kelpaavaa lihaa raakana/ nappuloissa.
Koirat saa ruuassaan lihanjalostuksen "jätteen".
Lihajäte, joka ei kelpaa ku rehuun/ raakaruuaksi koiralle.
Sika, broikku, nauta jne. Ei nääs ole Pelkkää pihviä.
Siitä jää nahkaa, rustoja, jänteitä, silmiä, keuhkoa, sydäntä, maksaa, kalvoja joissa hiukan liharoipetta. Niistä tehdään koiralle Ruokia!
Jos tuota " Jätettä", ei syötetä koirille, tai tehdä kussan ja koiranruokaa niistä. Ne menis Kaatikselle/ hävitykseen.
Ei niitä jätelihoja ihmisille syötetä.Jotku dorkat täälläkin keskusteluissa kuvittelee koirat syö filettä ja pihviä😆😆😂😂😂🤣🤣🤣
Koita nyt tajuta että lihantuotannon sivuvirta käytetään lähes kokonaan biopolttoaineeksi, ei rakkien ruokaan, niille käytteään jopa parempaa lihaa kuin ihmisille ja sitten tuorelihana huonosti säilytettyä missä MSA-bakteeria, mitä rakit sitten tartuttaa ihmisiin.
KAIKKI rakeille syötettävä liha ja eläinperäinen ruoka kelpaa biopolttoaineeksi missä on hyödyksi, rakeille syötettynä pelkästään saastuttaa ja pahentaa ilmastopäästöjä.
Monet kehuskelee syöttävänsä rakeilleen pelkästään filettä, kuten Ahvenenmaan rikkain mies ja olen nähnyt itsekin monien tekevän niin, köyhät hakee rakeilleen lihaa leipäjonosta. Tuollainen on suorastaan rikollista ja pitäisi laittaa omistajatkin piikille.
Siitä vaan ostamaan koiranpakastelihoja, ja tekemään niistä itelle ruokaa. Voipi löytyä ylläreitä😆
Minä syön mielummin laatulihaa, ku jätelihoja😉
Sinähän et saa syödä ollenkaan lihaa koska rakkisi syö moninkertaisesti sinunkin edestäsi. Kun rakit hävitetään biopolttoaineeksi, myös ne käyttämättömät rakinruuat voi käyttää biopolttoaineeksi, eivät menme todellakaan hukkaan!
Mitä tälle eviran ”koirarekisterille” tulisi tehdä?
Lähteekö toimimaan nyt kun verorahoilla imutetaan kennelliitto yhdistyksen rekisteri mukaan?
Paljonko tämä tulee maksamaan? Nyt on uponnut kai jo 2 miltsii verorahoja :-)
Kennelliiton olisi pitänyt pysyä erossa valtiollisesta rekisteristä.
On aivoton munaus, antaa harrastajayhteisön tietokanta valtiolliseen toimintaan.
Pitkäaikaisen toimintansa vuoksi Kennelliiton jalostusrekisteri on hyvin hioutunut, ja pidetty.
Tällaisen järjestelmän tiedot on hyvin arvokkaat, valtiolta pitäisi saada kymmeniä miljoonia tiedonsiirrosta, perusteluna hinnalle käy välittömästi siirtyvä tietomäärä, jota valtiollinen toimija ei saa kerättyä. Sekä valtion epäoikeuden mukainen kohtelu kennelliittoon kuuluvia koiranomistajia kohtaan.
Kennelliittoon rekisterissä olevalla koiranomistajalla ei ole mahdollista valita valtiolliseen koirarekisteriin kirjautumista kuten muilla kennelliittoon kuulumattomilla koiranomistajalla on.
juuri noin. ja sama menee toiseen suuntaan.
Eihän kennelliitto edusta kuin osaa koiran omistajia ja koiran kasvattajia. on paljon sellasia jotka ei halua koskea edes kepillä kennelliittoon tai olla missään tekemisissä tuon yhdistuksen kanssa.
Onneksi antoivat tiedot, fiksua porukkaa tai pakkohan niiden on, rekisterejä kun koskee jukkisuuslait.
Aivan,etenkin kun tuntuu valtiollisella puolella näitä tietoturva-aukkoja löytyvän!
Noihin rekistereihin pitäisi olla vapaa pääsy että pystyy itsekin etsimään syyllisen osoitteen ja muut tiedot.
RUOKAVIRASTON KOIRAREKISTERI ITSESSÄÄN JO VITSI JOKU VÄHÄ ÄLYNEN KEKSI HYVÄN RAHASTUKSEN TYHMILTÄ. REKISTERÖINTI HÖPÖÄ EI PAKOLLINEN JA SAKKOJA EI TULE EI JOHDA YHÄÄN MIHINKÄÄN. KOIRAN KASVATTAJA KENNEL REKISTERÖI KENNELLIITTOON, SIRUTTAA, TERVEYSTARKASTUTTAA JA MYY KOIRAN HOMMA ON TÄMÄ. EI RUOKAVIRASTOON KUULU MINKÄÄNNÄKÖNEN KOIRA VARSINKAAN REKISTERÖINTI HÖPÖ HÖPÖ
On tämä ihme suhmurointia. Tuntuu siltä kuin virkamiehet hamstraisivat itselleen lisää TURHIA puuhia vaikka ei edellisetkään jutut ole hanskassa. Oksettavaa touhua.
Osa kansasta ulisee ihkuissaan että onpas hienoa mutta onhan tämä nyt hanurista. Yök.
Turhaan huudat, joudut maksamaan vielä sakot ja korotetut haittamaksut ja rakkisi piikille vienninkin.
Missä rikoslaissa on säädetty sakko jos jätät koirassi ilmoittamatta ruokarekisteriin, mihin perustuu tämä sanktio.Eli millä instituutiolla on valta sakottaa,ja millä oikeudella mihin voi valittaa, käräjäoikeuteen, hovioikeuteen vai korkeinpaan hallintooikeuteen.
Valita mihin vaan, saat lisää maksettavaa :)
Niin,olisipa mielenkiintoista tietää,josko täällä joku VIISAS osaisi kertoo. Nämä räkyttävät imbesillit voivat sivuuttaa aiheen ja keskittyä vaikka sormeilemaan...
Aina tulee seuraamuksia jos jättää tekemättä ilmoituksen viralliseen rekeisteriin tai laittaa sinne väärät tiedot, myöhemmin sitten myös veropetoksesta jne.
Tämänkin lain laillisuus on jokseenkin kyseenalaista....
Niin että mitä seuraamuksia? Linkkiä tietolähteeseesi kiitos!
Lehti- ja TV-uutiset.
En ilmoita koiriani mihinkään rekisteriin enkä rokota niitä selviää halvemmalla, koska 99 % koirista on rokotettuja en voi saada tauteja vaikka ulkoilutan koirani koirapuistossa.
Älä huoli, rakkisi piikitetään valtion toimesta, maksat vaan laskun!
Ei kannata ilmoitella mihinkään, valtio rätkäisee 300 e koiraveron joka koiralle, valtio tarvitsee sossupummeille ja matuille lisää rahaa.
Kääpiörakit korkeintaan selviää tuolla, isot rakit tarvitsee vähintään 3000€ vuosittaiset haittamaksut.
Mitä tämä höpinä rakeista, verottamisesta ja piikitämisestä oikein on? Selvästi on koiravihaajia ja koirarakastajia ja kaikkea siltä väliltä ja ulkopuolelta.
Eiköhän Ruokarekisterin koirarekisteriasia ole kuitenkin aivan eri levelillä?
Miksi halutaan julkisen tahon puuttuvan käytännössä joutavaan asiaan?
Voimalla ja hinnakkaasti verovaroin?
Nyt ontuvaa ja takkuilevaa Ruokaviraston koirarekisteriä yritetään elvyttää sotkemalla mukaan täysin ulkopuolista kennelliittoa.
Tästä Ruokaviraston koirarekisteristä tulee taas yksi lisä julkista tahoa, verotaakka, kallis lisä yleistä byrokratiaa jokapäiväistä elämää.
Eikä tästä päästä ikinä eroon, vähän kuin kesäaika tai muut hullutukset.
Koirarkisteri. Voihan nenä.
Ei todellakaan taakka, rakeistahan sadaan veroina ainakin 2 mrd / vuosi!
Evidensia/apex lähettelee turhaa sähköpostia , epäilevät taloudessani olevan lemmikkejä, jopa koira . Valitan . Viimeisin lemmikki jäi Apexiin. Ja uusia ei tule.
Kivaa kun joudut kusettamaan ja paskattamaan rakkisi sisällä :)
onko luetun ymmärtämisessä puutteita?! hanki hauhau,jos älykapasiteettia riittää...hauhau ei diggaa umpiuunoja
Koko rakki biojätteisiin siis!
Täysin tarpeeton rekisteri. Tietoihin pääsee käsiksi kuka vaan,jos sattuu sirunlukija lakkarista löytymään. Ja onko missään mainittu, lipsautetaanko siinä sirun ohella koiraan jotain muutakin tavaraa?! "Kokeellinen koirapiikki" Kun nyt kuulostaa koiranvihaajien/ilmastovouhkaajien mielestä olevan ilmaston tuho käsillä, niin näppäräähän se on jonkun tekaistun syyn perusteella koirakato aiheuttaa. Miksei vain voisi lunastaa "veromerkin" pantaan kiikkumaan, kun rahastustahan tämä myös pitkälti on! Ja kaikkinainen natsiholhous/valvonta on jo muutenkin valtion taholta mennyt mahdottomuuksiin. Toivottavasti joku vie asian pidemmälle, että edes joku perustuslaillinen suoja ja oikeus löytyy eläimelle ja omistajalle.
Niin pitääkin. Kaukoluettavat sirut hyvät että pystyy hakemaan tiedot ja viranomaiset tietää aina missä mikäkin rakki liikkuu, jäätte kiinni kun käyvät kiinni ihmisiin tai aiheuttavat muuta vahinkoa. Toivpttavasti saadaan DNA-rekisterikin mahollismman pian niin jäätte aina kiinni rakkienne paskoista.
Joo, koirarekisteri on turha.
Aikoinaan oli koiravero riippuen kunnasta tai kaupungista. Loppui siihen kun ei nyt vaan kannattanut.
Tää ruoka viraston koirarekisteri on jotakin tekno huumaa. Virasto nörtit on ajatellut omassa kuplassa että täähän onkin nasta juttu
Nyt se kannattaa kun lautetaan rakeille isot verot tai haittamaksut, millä nimellä kutsutaankin. Vsltionhan se pitää hoitaakin eikä kuntien.
Koiria Verotetaan JO!
Et vaan raukka tienny😆
Koirien :
Ruuista
Tarvikkeista
Harrastuksista
Maksetaan Kokoajan Veroa!
Onko rakittelijalle mielusampaa, et kutsutaan rakittelijaksi, raukkisrakettelijaksi vai tietämätönrakittelija ?
Saat Kerranki ite päättää😁
Kaikesta maksetaan alvia, etkö sitä tiennyt, mutta haittaverot peritään erikseen!
Koiranomistajien sietäisi saada haittaveroa näiltä sairailta....nooh,eipä kehtaa ihan ääneen nimetä....
Mahollisesti näin Savossa 😂
Palaa maan pinnalle DNA höpinöittesi parista🙃
Ensimmäisenä hesassa ja muissa isommissa kaupungeissa.
Mikä tämä koirarekisteri on? Vaikuttaa kyllä pikkasen hölmöläisten tuotokselta.
Luin noita selityksiä rekisterille mutta ei oikein aukene miksi rekisteri
Missään muussa maassa koko maailmassa ei ole samanlaista virittelyä koirarekisteriksi. Jossakin maissa on joku rekisteri mutta idea on aivan eri.
Eikö näitä ideoita koeponnisteta tai tarkastella ollenkaan ennen toteutusta?
Koirarekisteri = Keravan jumppakeppigate x 10.
Taitaa tämä rekisteri toimia ilmastoagendan hyväksi...eikös tämän ideanikkarina ollut klaus schwapin perseennuolijat riukumarisija ja kepun hehtoperse?! Montakohan koiraa saadaan tapettua tällä "sirulla"...saataisko tilastotietoa??
Joo, pitäisi tulla heti isot verot/haittamaksut ja pakollinen dna-rekisteri, mutta vielä nekin tulee.
Mahtaa tulla painetta tippaiitoille verenpainemittausosastolla....se tuo järjetön viha pyrkii aiheuttamaan pumppuongelmia.....rekun kanssa lenkkeilevät saavat sen sijaan boostia komeesta kropasta, teräksisestä terveydestä ja terveestä sielunmaisemasta...hauhau rules!
Hah haa ! Jotaki tollasta se on
Kunnon kammio työstkentelyä ja ajatus siitä kun kaikki on eri rekistereissä ja voidaan sitten helposti kontrolloida ja säätää.
Mitä siitäkin tulisi jos jollakulla tomppelilla olisi koira joka on väärää rotua tai ei ole lupaa pitää koiraa ?
Taitaa olla liikaa aikaa ja rahaa julkishallinnossa? Tää selittää miksi rahaa ei riitä köyhille asunnottomille tai tie korjauksiin
Rekisteröidään koiria !
Rakkihullut saa boostia kaljasta ja röökistä seisoskellessaan paikallaan kun laskevat rakkinsa irti tai vievät vaan lähimmän puskan juureen röökin ajaksi.
Onneksi rakeista saadaan helposti pari miljardia valtion kassaan!
Enemmänkin! Helposti saadaan 200 miljardia tai vielä enemmän!
Sadassa vuodessa helposti ellei rakkihullut kyllästy maksamaan rakeistaan :)
Ihmeen hiljaa nyt tuosta koira rekisteristä
Se on merkki siitä että virkamiehet pulaavat jotakin salassa. Joku hillo diili tulossa ehkä kennel liitolle ?
Missään nimessä älkää ilmoitelko koirianne tuonne, valtio rätkäisee koiraverot niille, jotka on ilmoitellut koiransa sinne.
Hyvä hyvä, jälkiverot tulee sitten moninkertaisena ja sanktiot päälle :D
Meni todellakin (taas) virkamiesten suunnitelmat läskiksi. Laskivat kai että kaikki koirat rekisteröidään josta loppumaton rahasampo. Toisin meni. Koko tsydeemi pahasti pakkasella. Ani harva koiruus rekisteröity. Rekisteri ei edes toimi. Nyt on hätä yritys pakottaa rekisteriin.
Kerrankin suomalaiset osoittavat kapinamieltä ylikasvavaa moolokin kitamaista valtiovaltaa vastaan. Eläköön koiran omistajat !
Eläköön rakkihullujen vidutus ja sanktiot!
Aika jännä että tällanen miljoona rasite veronmaksajille menee sukkana läpi kulissien takana. Täällä ei kukaan kommentoi paitsi joku yksittäinen koiravihaaja.
Siinä kaikki. Suomalaiset ilosesti maksavat tällaset himmelit. Surkeata.
Ei kai ole mitään rajaa mitä kaikkia hassutuksia voi rakennella veronmaksajien rahoilla. Missä vallan vahtikoirat?
Lopultakin räkyttäjät kuriin.
"Ylivoimaisesti suurin syy luontokadolle Itämeressä ja Suomen rannikkovesissä on rehevöityminen.
Itämeren tilanteen paranemiseksi luontopaneeli esittää yhtenä ratkaisukeinona rehevöitymisen pysäyttämistä. Tämä vaatisi Itämereen valuvan ravinnekuormituksen saamista kuriin."
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6d767700-a448-447b-9f07-61e583ff91e6
Hesassa patyy mereen valtava määrä rakkien kusta ja paskaa, ainoa keino on hävittää nuo haittaelukat tai vähentää minimiin isojen haittaverojen avulla.
Koska tämä rekisteri saadaan oikeasti toimimaan? Nyt on jo huhtikuu 2024
Ei mennyt ihan kuin strömsöössä
Sanktiot kasvaa rakkihulluilla :)
Tämä ei voi olla muiden, kuin vihreiden keksintö.
Twitterissä on aika rankkaa tekstiä tästä koira rekisteristä
Ei vaikuta toimivan ollenkaan
Pian rakit vähenee kun tulee kunnon santiot :)
Heheh, nyt tulee tarkastuksia, seuraamusmaksut ja muut kulut useota satasia ellei ole rekisteröity :D
Kuonokoppa pakolliseksi rakeille ja syyte murhan yrityksestä ellei ole.
Joo koiranomistaja voi saada 300- 5000 €
https://yle.fi/a/74-20084232
Soon hyvä.
"Valvonnassa selvisi, että rekisteristä puuttuu noin puolet tarkastetuista koirista.
Näiden koirien omistajille lähtee kehotus kirjeitse, ja asia tarkistetaan myöhemmin valvonnassa. Valvonnasta koiranomistajaa odottaa muutaman sadan euron lisälasku.
Kunnallisen eläinlääkärin valvontamaksu on 150 euroa. Aluehallintoviraston tekemän valvonnan hinta määräytyy käytetyn ajan mukaan, avin hinta on 85 euroa per tunti. Jos koiraa ei ole sirutettu, niin tämänhetkinen lainsäädäntö mahdollistaa siitä seuraamusmaksun, joka on 300-5000 euroa."
Hieno homma, lopultakin rakit ja omistajansa aletaan laittaa kuriin!
En antaisi koirani ihon alle koskaan mitään siruja. Ei ole eikä tule.
valvokoot viranomaiset rauhassa.
Oikein, älä anna piikittää rakkia, nuijannukutus vaan!
älkää suostuko tuohon kusetukseen. Seuraavaksi kaavailevat jo kissoja sirutettavaksi ja rekisteriin. Ei käy niin ei käy
Pistä vastaan vaan, valtio hankkii enemmän!
Ruokaviraston rahapulan paikkaus keino.
Onneksi rakkihullut on rikkaita kun varaa pitää montaakin hukkaputkea.
jotakin tollasta se varmaan on ollut ainakin jonkun valopään ideana !
Onhan tää taas aivan järjetöntä en ollut uskoa todeksi kun kuulin tästäkin virityksestä. Luulen että kohta alkaa suomalaisten veronmaksajien rahat loppumaan :)
Valtiovallalla ei ole itsekritiikkiä.
Onneksi rakit ovat kaikkein turhin ja haitallisin kohde, ihmetyttää miksi se rakkivero koskaan poistettiin, siksi niiden määrä lisääntynyt räjähdysmäisesti ja haitat sen mukaisesti.
Järjetön määrä kusta ja paskaa päätyy joka päivä Itämereen, bakteereja ja homeitiöitä hengitysilmaan, yli 80 000 raatelua joka vuosi.
Ne pitäisi hävittää kokonaan kaupungeista, toivottavasti iso rakkivero saa suurimman osan hävittämään kun jo pelkkä siruttaminen joillekin liikaa, eivät siis arvosta rakkiaan itsekään ollenkaan.
Ihmis toiminnasta tulee eniten saastetta. Joiltakin sitä tuotosta tulee suustakin.
”Järjetön määrä kusta ja paskaa päätyy joka päivä Itämereen, bakteereja ja homeitiöitä hengitysilmaan, yli 80 000 raatelua joka vuosi.”
Nyt kannattais tarkastaa se lääkitys ja ehkä jopa vaihtaa sitä ja nopeasti. Sairaita on monenlaisia, mutta myös tuollaista löytyy se on taas uutta.😆
Nimenomaan, rakkihulluthan niitä rakkeja hankkii, ei ne itsestään täällä luonnossa lisäänny.
En suostuisi tuohon . en nyt enkä tulevaisuudessa. Onneksi meidän koira on ns "luomu" eikä mikään valtion kyttäyksen kohde. mitään vieraita esineitä ei koirien ihon alle kuulu asettaa. Syyte eläinrääkkäyksestä kuuluisi noille "määrääjille"
Hyvä, luomumultiin vaan rakki, ei rahaa valtiolle!
Ruokavirasto irtisanoo 93 työntekijää ja lomauttaa 915
RUOKAVIRASTO irtisanoo yt-neuvotteluidensa päätteeksi 93 työntekijää viimeistään syksyllä. Lisäksi Ruokavirasto lomauttaa lähes koko henkilöstönsä...
Hesari: https://www.hs.fi/suomi/art-2000010472745.html
Kalliiksi tulee veronmaksajille ja Suomelle virkamiesten pöhköilyt, koirarekisteri LOL
Kiihtyvällä vauhdilla diktatuuriin. Koirat haukkukoon ja karavaani kulkekoon tuho estääksemme. Hajota ja hallitse -politiikka tarkoittaa valtiollista kansan keskuuteen aiheutettua eripuraa tarkoituksena hivuttaa maaliin diktatuuri vihdoin ja viimein. Olemme kansoina aina olleet orjia ja altavastaajia millaisina meidät halutaan vahvasti pitää -
Ilman parasta kaveriamme Mustia.
Hallelujaa.
han vapaasti kunhan teette sen korvessa ja maksatte isot haittaverot!
En kaavata/ jalosta koiria, eli ei pentutehtailua. Ei tarvetta rekisteröinnillekkään.
Hieno homma, veisi vaan kaikki muutkin rakkinsa piikille!
hah. tulukoot rauhassa yrittää koirilleni jotain siruja. en suostu. ja kerron sen nyt tässä aivan "julkisesti". tuollaset esineet (sirut) ei koirien eikä muidenkaan eläinten hyvinvoinnille tee yhtään mitää hyvää. ja jos joskus tulee sakot. maksamatta jätän, pinoon muiden ulosotto kirjeiden joukkoon :)
Koirapartiot liikkeelle: Ei sirua -> niskalaukaus koiralle.