Pakastin kaasut ulos?

Anonyymi-ap

Jääkaappi-pakastimen pakastimessa oli turvonnut seinämät oudosti. Muovilaatikot oli tosi tiukassa ja kun laitoin laatikot väkisin takaisin alkoi kuulua suhinaa noin 1min ajan eli tuliko jotkin kaasut ulos ja pakastin sökö? Jääkaapille on oma kytkin. Mistä tuo seinämien turpoaminen johtuu ja eikö se kaasu tule kerralla ulos?

8

1971

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nyt huomasin, että seinät ei enää turvoksissa kun "kaasut" tuli ulos. Pakastin ollut kokoajan pois käytöstä.

      • Anonyymi

        Tuskin kaasut tulivat ulos, vaan menivät takaisin kompressorin kautta lauhduttimeen?
        T. Kylmäkoneasentaja.


    • Anonyymi

      Ääni oli kuin rengas olisi tyhjentynyt, että jotain sieltä ulos tuli. Mistä lie pakastimen sisäseinien turvotus johtui?

    • Anonyymi

      Eikös pakastimeen muodostu alipaine. Se seilittäisi turpoamisen ja suhina johtuu paineen tasaantumisesta.
      T. Maalaisjärki

    • Anonyymi

      Takaseinässä oli pieni hiusmurtuma.

      • Anonyymi

        Ei kyllä murtuma mitenkään selitä turpoamista, vaikka tarkoituksella poraisit reiän. Vuotaahan jo se kansi- tai ovitiiviste.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei kyllä murtuma mitenkään selitä turpoamista, vaikka tarkoituksella poraisit reiän. Vuotaahan jo se kansi- tai ovitiiviste.

        Kyllä sr vaikuttaa. Omaan tuli pieni reikä vahingossa ja alkoi tekee samaa suhina ääntä ja hetken päästä koko pakastin turvonnut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä sr vaikuttaa. Omaan tuli pieni reikä vahingossa ja alkoi tekee samaa suhina ääntä ja hetken päästä koko pakastin turvonnut.

        Oisko niin että pakkanen pääsee väärään paikkaan ja jäädyttää/turvottaa rakenteet?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      36
      2012
    2. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      41
      630
    3. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      31
      569
    4. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      60
      460
    5. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      42
      460
    6. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      61
      459
    7. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      44
      428
    8. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      6
      417
    9. Pientä pintaremonttia

      Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k
      Hyrynsalmi
      14
      413
    10. Hyvää yötä mies

      Kulta söpöliini 🥺❤️
      Ikävä
      40
      401
    Aihe