YK-päivä tänään

Kansainvälistä yhdistyneiden kansakuntien (YK) päivää vietetään tänään. YK täyttää 77 vuotta. Vuosittainen YK-päivä on liputuspäivä.
YK:n peruskirja määrittelee hyvät tavoitteet. Myös toimintaperiaatteet on kirjattu.
YK:sta huolimatta maailmassa on pahuutta suuressa määrin.
Mitä pitäisi tehdä?
787
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Yk ei pysty koko maailman kaikkia ongelmia poistamaan.

YK tarjoaa hätäapua, ratkoo konflikteja (yrittää ratkoa) ja tukee pysyvää rauhaa
sekä edistää ihmisoikeuksien toteutumista ja tuottaa tietoa maailman tilasta.
Lisäksi YK johtaa maailman ponnisteluja köyhyyden poistamiseksi ja kestävän kehityksen saavuttamiseksi.

YK:n turvallisuusneuvostossa on viisi pysyvää jäsentä,
joilla on v e t o-oikeus.
Kaksi ko. maista V e n ä j ä ja K i i n a pystyvät torppaamaan kaikki muitten
maitten hyvät pyrkimykset.

Veto-oikeutensa takia rauha- ja turvallisuusasioissa Venäjällä ja Kiinalla on tavallaan enemmän valtaa kuin YK:lla yhteensä.

Äänestä
  • Venäjän ja Kiinan ihmisoikeustilanne on vähintään kyseenalainen YK:n peruskirjan suhteen.
    Ovat omituisia valtioita turvallisuusneuvostossa.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Venäjän ja Kiinan ihmisoikeustilanne on vähintään kyseenalainen YK:n peruskirjan suhteen.
    Ovat omituisia valtioita turvallisuusneuvostossa.

    YK ei mahdan mitään maille, joissa vääryyttä on , koska ne maat itse äänestävät
    parannuksia vastaan, kieltävät ongelmien olemassaolon.
    (Esim. Kiina & uiguurien työleirit/keskitysleirit)

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    YK ei mahdan mitään maille, joissa vääryyttä on , koska ne maat itse äänestävät
    parannuksia vastaan, kieltävät ongelmien olemassaolon.
    (Esim. Kiina & uiguurien työleirit/keskitysleirit)

    Yhdistyneet kansakunnat eriävine asenteineen.

    Kansakunnan käyttätyminen riippuu siitä miten ovat yhteisten asioiden hoidon saaneet järjestettyä.

    Äänestä

Isä autuas olis täyttänyt 101 vuotta .-

Per-kel

Äänestä

Itse en noteranut päivää.Syyt joita kirjoititkin. Maailma on pahutta täynnä ja raha ahneus kuin sen tuoma valta. Itse lähden kävele 5km matkan kirkolle .Hakeakseni 2 e.ruuan mukaani.Samalla tulee likuntaa,vaikka jo staa menen.Sillä omistan sade vaateetkin.Paikalla syötyä se maksaa3/6 euroa. Kerto sitäkin kun on työeläke.Ei sosiaali tukia.Ei puolisoa ei hänen rahoja apuna tai ei leskeneläkettä .Pärjätäkseen on hyvä kirkon ruoka kuitenkin.Ravitsevampaa kuin se eines ruoka.Joku aina kun puoliso ja puolison hyvät eläkeet sanoo Helppoa sinun kun yksin.Kävlet ettet liho.Metro lippu kyllä on kallis. Kävelen vaikka nivelrikot polvissa. Like on hyvä kivuille ja tuo yksinäiselle hyvän mielen ulkoilu kuin unen lahjat. Ikää kun tulee ihmisillä ,kuolee ihmisiä ympärillä, Uusia ystäviä Helsingin lähiö on vaikea saada ikäisiäni kun en juo en tupakoi. Monen yksinäisen naisen lasi kun täyttyy viinillä tai kaljalla lasista ja terveys ongelmat sen takia mielen kuin tupakankin takia., Hyvää päivää vaan kaikille.

Äänestä

YK on alennustilassa. Venäjä potkittava pois turvaneuvostosta, lisäksi myllerrettävä koko laitosta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kansainvälistä yhdistyneiden kansakuntien (YK) päivää vietetään tänään. YK täyttää 77 vuotta. Vuosittainen YK-päivä on liputuspäivä.
YK:n peruskirja määrittelee hyvät tavoitteet. Myös toimintaperiaatteet on kirjattu.
YK:sta huolimatta maailmassa on pahuutta suuressa määrin.
Mitä pitäisi tehdä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu