Terve

Mulla olis hyvä palkkamalli opettajille:
(n.5v työkok. jälkeen).

- Palkka: 2800/kk (brutto)
- Työaika: 08.00 - 16.00, jos ei ole varsinaisi tunteja, pidetään kerhoja, annetaan tukiopetusta yms...
- Kesäloma normaalit 4 viikkoa, talviloma 1 viikko, 10pekkasta vuodessa.

Kävisikö tämä malli teille opettajille?.
5501
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Sellaisen tarjouksen teit, mistä ei voisi kieltäytyä.

Minun palkkamallissani työtä on 10 kk, palkka 2 400 euroa brutto ja työaika klo 8-16 20-00. Kesälomaa ei varsinaisesti ole, mutta työnantaja katkaisee työsuhteen aina kesäksi, joten voisihan se kesäloma ollakin ihan mukava.

Rutinaa löytyisi kyllä siitä, että tähän palkkamalliisi on sisällytetty vain opetustyö tunneilla. Saisiko tässä mallissa opettaja sitten kaikki tunnit jossain mapissa valmiina? Ei tarvitsisi suunnitella itse mitään, tulisi niin kuin valmiina. Ja kokeethan siellä tietenkin on, ja tehtävät ja tietysti vastaukset niihin.
Mielelläni pitäisin niitä kerhoja ja antaisin tukiopetusta.
Mistä ne pekkaset tulee? Eikös niihin tarvitse tehdä 8 tuntia töitä päivässä. Meinaan, onhan minulla kaikki välitunnit vapaata, eikä työaikaa tule kahdeksaa tu... .ai niin, suunnittelen välitunneilla ne varsinaiset tunnit. Selvä se.
Suostun heti.

Äänestä

Yläluokilla tarvitsisi sisällyttää tuohon aikaan
2-3 tuntia valmistelu,kokeenkorjaus,luokanvalvojan ym.aikaa.
Lukiossa enemmän.-Ei jäisi paljon kerhojen pitoon.
Muuten sopii...

Äänestä

Minulla takana juuri tuo 5 vuotta. Liksa on reilut pari sataa tarjoamasi päälle ja 8-16 päivät aika harvassa - vuoden aikana olen yli neljään ollut vain kokouspäivinä. Kesälomastakaan en luonnollisesti ole valmis tinkimään. Joulu- ja hiihtolomaankaan ei oikein saisi koskea.

Joten ei kiitos.

Äänestä

Itse tarjoaisin samaa mallia paperimiehille, lääkäreille, insinööreille ja muille tosi pienituloisille.

Äänestä

Helpommalla pääsisi sillä mallilla kuin oikeasti. Eipä niitä päiviä usein tule, että klo 16 pystyisi lopettamaan, 60-tuntisia viikkoja tuli tänäkin keväänä tosi monta (AMK:ssa). Ja palkkakin on mainitun alle, 5 vuotta tulee pian täyteen.

Mutta jouluna oli melkein 2 viikkoa lomaa, joka pysyi lomana, siitä en luopuisi! Mutta kyllä se on ansaittukin!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rutisijat kirjoitti:

Mulla olis hyvä palkkamalli opettajille:
(n.5v työkok. jälkeen).

- Palkka: 2800/kk (brutto)
- Työaika: 08.00 - 16.00, jos ei ole varsinaisi tunteja, pidetään kerhoja, annetaan tukiopetusta yms...
- Kesäloma normaalit 4 viikkoa, talviloma 1 viikko, 10pekkasta vuodessa.

Kävisikö tämä malli teille opettajille?.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu