Viilaterä puukkosahaan

Löytyykö tällaista?
Hoitaisi koneellisesti viilauksen edestakaisen liikkeen.
Olisi hyvä esim. ruohonleikkurin terälle.
6769
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Juuri sen takia ei löydy, kun se liike on edestakaista. Viilalalla tehdään vain yhdensuuntaista liikettä, yleensä työntävää, ei viila ole kuin juuriharja että sillä hangataan edestakaisin.

Äänestä
  • Entä jos aina nostaq viilan ylös kun kone on vetämässä sitä väärään suuntaan?

    Äänestä

  • Youtubevideossa todistettiin että viilalla edestakaisin hankaamalla viila toimii ja kuluu ihan samalla tavalla kuin työntämälläkin.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Youtubevideossa todistettiin että viilalla edestakaisin hankaamalla viila toimii ja kuluu ihan samalla tavalla kuin työntämälläkin.

    Tuolla viilanhankaustesti:
    https://www.youtube.com/watch?v=xbykic--SKA

    Joskun muinoin oli viilauskoneita, joissa oli pöydässä reikä ja siinä pystysuoraan edestakaisin liikkuva viila. Hyvin nuo kuulemma toimivat.

    Varmaan puukkosahaan voisi näpertää samanlaisen viilanpitimen kuin fireball näpräsi höyläänsä.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Entä jos aina nostaq viilan ylös kun kone on vetämässä sitä väärään suuntaan?

    Tarvii olla nopeat refleksit että pysyy tahdissa.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Tarvii olla nopeat refleksit että pysyy tahdissa.

    Kulmahiomakoneella terät teroittuu. Ei tarvi leikkiä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Löytyykö tällaista?
Hoitaisi koneellisesti viilauksen edestakaisen liikkeen.
Olisi hyvä esim. ruohonleikkurin terälle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu