Kiinteistövero tulevaisuudessa on kunnan yksi kulmakivi.
Sote uudistus vie kuntaveron 9,10%/22.50% josta valtio nyysii erotuksen.
Tätä vain ei näy Työmiehen kukkarossa mitenkään.
Tiehoitokuntien tuottamat verot maksetaan kunnille 6.26% suuruisina.
Onko Kunnissa hoidossa Tiekuntien asiat Varsinkin niiden Eläkeläisten jotka asuvat kylissä ja Yksityisteiden piirissä.Entäs Tillustiet(Pistotiet) Saavatko Tiekunnat avustusta tien hoitoon .
Maalemuuttajan tulisiki selvittää tiehoito ja veshuolto.
Tienhoito tulisikin tutkia tarkkaan.Onko tiekunta verovelvollinen.
Voiko Eläkeläinen saada tiekunta aluelta ostamalleen kiinteistölle tie hoidosta korvausta kunnalta. Maalemuutajan näkökulmasta tieto olisi tärkeää.
Kiinteistövero
6
147
Vastaukset
- Anonyymi
Jyväskylässä aletaan talvella auraaman ikäihmisten liittymät. Kyy York voisi nyt juhlavuonna myös järjestää liittymien aukaisemisen meille ikäihmisille jotka olemme joka talvi jumissa ison tieauran jäljiltä. Kuka valtuutettu tarttuu tähän asiaan?
- Anonyymi
Kotisairaanhoito jo vaatiikin että ikäihmisille pidetään ,Piisto ja Tillustiet talvisin
ajettevassa kunnossa.Samoin nämä Tiekuntietiet jos yksikin eläkeläinen siellä asuu vakituisesti.Tiekuntien tiet ovat yleensä määrämittaisia ja eläkeläisten omistajien ylläpitämiä.Nämä ainakin voisi pitää auki.tien päätymiseen saakka.
Aurauskallustolla aikaa ei auraamisessa paljoakaan mene 1-1,5km matkalla. - Anonyymi
Viime vuonnakin iso lumiaura ajoi aina tosi lujaa ja kaikkien liittymät sotkettiin pitkältä matkalta korkeisiin kinoksiin. Sekin auttaisi paljon jos auramies hiljentäisi liittymien kohdalla niin että lumi ei lentäisi monen metrin päähän. Vaikutti jo ihan kiusanteolta. Tämä vaari ei enää jaksa lykätä lunta.
- Anonyymi
Samat asiat ovat riesana täälläkin,satun asumaan tien viimeisenä johon
rakennettu autoille sellainen 3 kertaa3metriä oleva kääntymä alue.
Talveella siinä ei pääse kääntymään,vaan ainut ratkaisu on peruutta meidän liitymään ja polkea aurauaton heittämät lumet.30 vuotta tätä on jatkunut,en ole valittanut,,olen ajatellut että päätäjät ovat päätäneet asian näin. Tämäkään vaari ei jaksa enää lykätä lunta.Eikä näytä kuntapalvelijatkaan jaksavan,joutuvat jättämään autonsa tien varrelle.Kunnan hoitajien
aika näyttää olevan kortilla.pistivät jo ovipieleen jonkun laitteen josta näkee käyntiajan.?
On tuolta liitymästä 60 metriä pääovelle,on siinä ollut hoitaminen,vaan ei tuo ole terveelle haitannut. (Kotihoiton tulisikin saada.lisä avustuksia sähköhintojen nousun vuoksi)
- Anonyymi
Kuntavero 22,50%josta kunnalle jää 9.10% omaan käytöön.?
- Anonyymi
Totta 9.10% loput menee EU:nioniin,suorana. Suomen hallitus kaatuu ja uusi toimii Brysselissä.
Ilmastopäästöjä maksattava Haavistosta tullee Pressa.
Paavo Väyrysetä olisi saattanut tulla,ilman valtaa. Ei halua,täytyy tyytyä Hakkaraiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on626765- 666628
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1445414Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist504453En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛204069Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53620- 373178
- 283093
Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris692730Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....
Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta362233