Mikä hinta olisi mielestäsi Fiskarsin osakkeelle ostopaperia vai onko jo sitä?
Fiskars osake
Anonyymi-ap
14874
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ei hinta ratkaise, vaan yhtiön tila ja sen osakkeen arvostus.
Jos osaketta ei arvosteta niin sen hinta laskee ja laskee ja laskee. Silloin on ihan sama mitä se maksaa, jos ostat kympillä ja hinta laskeekin vitoseen niin ei se kovin hyvä sijoitus ole.
Totta, mutta jos ostat 14 e ja se nouseekin vain 22. On parempi kuin ostaa 20 eurolla.
Mikäli haluaa parempaa tuottoa, hinnalla on valitettavasti meekitystä. Esimerkiksi varma yhtiö sijoittaa on Orion, mutta eipä sille sijoitukselle saa paljoa muuta arvoa kuin osinkoa päälle 45e osake. Ja historia ei puolla kauheasti osakkeen hinnalle nousua. Pitäs sit ostaa about 20 000 eurolla, jotta sais edea jonkinlaista osinkoa ettei tarvii ootella 20 - 30 vuotta. Vrt Kone, jolla on nousu varaa, mutta laskee vielä tällähetkellä, niin aina parempi mitä alhaisenmalla saa napattua. Ukrainan jälleenrakentaminen kaiketi tuo tilauksia aikanaan myös Koneen liukuportaille ja hisseille.
Konepajoja tähyilen, mutta epävarmalta näyttää vähän kaikki.
Lama tulossa, kuluttajien näkymät ennätysalhaalla. Mitä luulet, ostaako ihmiset Fiskarsin tuotteita lähitulevaisuudessa?
Kyllä ostaa, mutta missä määrin. Lisääntyykö vai laskeeko. Uskon ihmisten panostavan astioissa laatuun ja jälleenmyyntiarvoon. Kyllä joku Iittala/ arabian erikoisemmat tuotteet kaupan tekee ja teema muumimukit tulevaisuudessakin. Perunat on maasta kuokittava jatkossakin, eiköhän ne jokseenkin mene Fiskarsin lapiot yma myös kaupaksi.
Paljon on kiinni myös siitä, kuinka Fiskars pystyy tulevaisuudessa laajentumaan ehkä enemmänkin Arabia ja Iittala prändeillään mm. Pohjois-Amerikka. Fiskarsin työkalutuotteilla, pannuilla etc. tuotteilla ei taida silleen kilpailuetua olla amerikoissa.
Timon Lista auttaa. Se antaa Fiskarsille 8 %:n nousupotentiaalin:
piksu.net/timon-lista/
Kaikki potentiaalit ei vaan realisoidu...
Mm kesko ja stora enso tekee kovaa tulosta mutta kurssi on laskenut kymmeniä prosentteja.
Eli, onko "nousupotentiaali" se asia mitä pitää kytätä vaiko osakkeen hinnan suunta.
Tarkoitan (edelleenkin) sitä, että onko osakkeen potentiaalilla tai hinnalla merkitystä, jos osake on syöksykierteessä eikä kukaan halua sitä.
Nyt on nyt. 2024 voi olla suunta päinvastoin.
Siihen mennessä osakkeet on vaihtaneet omistajaa kymmenen kertaa.
Nyt kun sähkölaskut ovat korkeita, ensimmäisenä säästetään uusien puutarhakuopsuttimien ja keittövälineiden hankinnassa. Vanhallakin pärjää.
Vanhoila värkeillä pärjätään ensi vuodet. Jää Fiskarsin kauppaan.
Odottelen vielä.
2-3 euron osake
Ehrnrothien yhtiö. Ei ole tuo suku enää aikoihin vakuuttanut omistajina. Herlinien yhtiöt on ihan toista luokkaa. Fiskars ei vaikuta ostopaperilta.