Kun Laura on ruokapöydässä keittoruokia, hän nostaa lautasen leuan alle ja lipiskoi keiton siitä . Lautanen 10 cm päässä suusta. Kuinka Lauran ruokailutavat ravintolassa lienee. Nouseeko Lautanen leuan alle.
Laralla ei ole ruokailutapoja.
8
213
Vastaukset
- Anonyymi
Ruokailu:
1. Lautanen pöydällä, ruokailu pöydän ääressä istuen, yhdessä muiden kanssa.
Ei seisten ja syödessä jopa harhaillen ympäri huonetta, samalla paasaten ja käsillään elehtien kuin jenkit, joilla ei ole mitään tapoja.
2. Lusikalla syödään esim. keitot ja puurot, jotkut keittomaiset jälkiruuat ja jäätelöt.
3. Kiinteään ruoka: oik. kätisillä veitsi oik. kädessä ja haarukka vas. kädessä, peukalon, etusormen ja keskisormen välissä, (kaksi muuta sormea tukevat ylempää), näiden n. puolivälin yläpuolelta kiinni pitäen, ei pitäen niitä "kourassa". Ruokaa ei kauhota haarukalla kuin lusikalla, kuten sivistymättömät jenkit tekevät.
4. Ruokailija aterioi selkä suorana, ei kumartuneena alas lautasen päälle. On opeteltava ruokailemaan siten, että ateria pysyy tikukasti haarukassa / lusikassa eikä sitä tipahtele ainakaan lautasen ulkopuolelle.
5. Ruokaa otetaan kerralla vain hiukan (ei suun täydeltä) ja ruoka pureskellaan suu kiinni ja tyhjäksi, ennen seuraavaa haarukallista. Haarukkaan otetaan yhtä aika n. 2-3 eri lajia ruokaa (esim. perunanpala, pala lihapullaa, kastiketta ja hiukan salaattia). Näitä ei siis syödä kutakin erikseen.
6. Ruoka suussa ei puhuta. Syömisen tulisi muutoinkin tapahtua pääosin hiljaisuudessa.
Nämä ovat eurooppalaisia / pohjoismaisia ruokatapoja. - Anonyymi
Käsi ylös, joka nostaa keittolautasta - kotonaan syödessä!! 🙋♀️
- Anonyymi
🙋♀️
- Anonyymi
En ikinä.
- Anonyymi
laura on vaan niin ihana tyyppi, oikea Suomalainen tavoiltaan.
- Anonyymi
Talossa on nyt hyvä porukka. Nyt on ollut kivampi jo katsoakin.
Jotain erikoista kyllä edelleenkin on. En tahdo olla ilkeä, vaan aidosti ihmettelen yhtä asiaa. Kaikki muut talossa on tunteita herättäviä, värikkäitä, mutta… voisiko joku kertoa, että miksi Laura on vielä talossa?! Hän on varmaan kiva ihminen kaikin tavoin ym., mutta… miksi hän on BB:ssä? Ja miksi saa paljon ääniä?- Anonyymi
Samaa mietin. Viihdearvoa nolla. On kiltti mutta ei viihdyttävä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Samaa mietin. Viihdearvoa nolla. On kiltti mutta ei viihdyttävä.
Palstoilla kiertää huhuja kukkaron nyörejä availevasta kummitädistä. Onkohan pelkkä läppä vai tosijuttu?
Jos Laura voittaa, tulee BB-Anniina 2. Juuri kukaan ei muista, että sellainen henkilö koskaan talossa olikaan.
Muut voittajat tähän asti on järjestään olleet värikkäitä persoonia, unohtumattomia hyvässä tai pahassa. Herättäneet tunteita laidasta laitaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa1354519SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p763765Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.712419SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2241857Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1181727Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee2471156Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo49805- 62756
Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?
Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall20746Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?
Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,6725