Taas kerran tuohon lapsuuden aikaiseen kaupunkiin.
Junan ravintolavaunussa on taas tunnelmaa nykyään kun ei enää ole pakko ostaa sitä kuivaa juusto/ kinkkuleipää jotta sais olutta.
Silti löytyy paikka ikkunan vierestä.
Karhun karheanmakuista olvia siemaillen katsoo mies ohilipuvia maisemia.
Ajatuksissaan muistelee k
Matkalla Jeppikseen
6
219
Vastaukset
- Anonyymi
No näin!! Lapsuudenaikainen kaupunki mutta muutin kauansitten jo pois.
Ei siinä onhan sielä lapsuuden kaverit,ihania muistoja kesäisistä päivistä ja valvotuista kesä öistä mutta...
Ei Pietarsaaressa juurikaan suomenkielistä nuorta arvostettu 70-luvun loppupuolella. Työpaikkoihin vaadittiin kaksikielisyyttä jos oli minkäänlaista palvelutyötä.
No empä osannut kunnolla ruattia praatata.
Paperitehtaalta onneksi sai aina kesätöitä mutteipas paljon muuta. Keksimpäs sitten muuttaa Seinäjoelle. Täältä sain heti töitä kaupanalalta ja nykyään samalla alalla yksityisyrittäjänä.Eikä kertaakaan tämän 42 vuoden aikana ole ruotsinkieltä tarvinnut ,ei yhtäainoata kertaa.
Mutta silti...joitakin kertoja vuodessa on tultava Pietarsaareen tapaamaan ystäviä ja perhettä ja muistelemaan aurinkoisia(ennen aurinko paistoi aina:)lapsuudenajan kesäpäiviä:)
Pietarsaari on todella kaunis kaupunki ja varsinkin kesällä:)- Anonyymi
No kauanko meinaat tällä kertaa itseäsi, ystäviä ja perhettäsi pahoinpidellä muistojesi menneisyydellä, ennen kuin junantuoman taas juna pois vie ?
- Anonyymi
Niin ,kaupunki on kaunis,kesällä .
Itselläni ei ollut ruotsinkielen kanssa ongelmia 70- luvullakaan,olin oppinut kielen ruotsinkielisessä lastenkodissa,pakko kun oli.
Ja tosiaan,silloin kesät olivat aina kuumia ja tytöt kauniita.Muistoissa ainakin
Vaikka ylpeitähän ne oli,harvoon pääs saatille
Töitäkin sai helposti,jos ei ollu liian kranttu ; mm Soomannilta ,Snellmannilta, Narsilta ,Landolasta ,Jarolta
Ehkä olisin jäänytkin, mutta sattui joitain ikäviä asioita ,tuntui että oli pakko lähteä.
Mutta palaan sinne niin kauan kuin jaksan, junalla, autolla, lentokoneella ,harmi että enäö ei sinne mee laivaa
Ne laivamatkat jäivät kyllä mieleen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No kauanko meinaat tällä kertaa itseäsi, ystäviä ja perhettäsi pahoinpidellä muistojesi menneisyydellä, ennen kuin junantuoman taas juna pois vie ?
Entäs ite? Munan tuoma!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Entäs ite? Munan tuoma!
-Et se sinä ollut, se oli Pirkka.
Tilitti neitsyt Maria raskauttaan miehelleen Joosefille.
- Anonyymi
Paska paikka paska kaupunki. On aina ollu ja aina tulee olee.
Och samma på svenska
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353