Ubuntu 22.04 lts bugia pukkaa taas!

Anonyymi-ap

5.15.0-52-generic päivitys pimensi ulkoisen näytön ja samassa päivityksessä hävisi asetukset, mistä saisi säätää näytön asetuksia.
Paluu 5.15.0-50 kerneliin palautti ulkoisen näytön, mutta asetukset puuttuu edelleen.

5

294

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Päätteellä asetuksien palautus antaa vastaukseksi:
      "No permissions store proxy yet, come back later"

    • Anonyymi

      Saimaanapina vihapapan valheita taas!

    • Anonyymi

      Kokeilussa Ubuntu Studio 22.04: multimediaharrastajan unelma ja maksuton vaihtoehto MacOS:lle
      29.10.202210:03
      Ubuntu Studio oli itselleni täysin uusi kokemus. Käyttöjärjestelmä on rautaa, vaikka tarjolla oleva ohjelmistopaljous on suunnattu täysin toisille henkilöille.

    • Anonyymi

      Pikaisesti bugikantaa selaamalla: "Nvidia proprietary drivers" lakkaavat bugiraportin mukaan toimimasta 52:ssa: Fix: Asenna seuraava versio kernelistä.
      Eli em. driveri ei ole mitä luultavimmin jostain syystä kääntynyt em. kernelissä ja se puuttuu - perusnäyttö toimii, koska tarjolla on kuitenkin geneerinen ajuri yhdelle monitorille.
      Näyttöjen asetusohjelma ei tietenkään löydä tällä ajurilla kuin yhden näytön ja luultavasti poistaa kaikki asetukset tästä syystä häiritsemästä. Kun ajuri taas löytyy, käytetään sen default-asetuksia eli joudut valitsemaan näyttötilan uudestaan jos se ei sinua miellytä: Monitori itse kertoo, mitä tilaa se haluaa käyttää default-asetuksena, joten vaihda monitoria jos asetus ei miellytä!

      • Anonyymi

        Homma hoidossa taas, kiitos!
        Ei hajuaakaan miten onnistuin, mutta näyttää Nvidia proprietary 515 tested toimivan hienosti.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4670
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      112
      3870
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      190
      3700
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      70
      2113
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1182
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      154
      1131
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      51
      1034
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      924
    Aihe