"On alkanut muodostua yhteisöjä, joilla on omia sääntöjä

Anonyymi-ap

Asiantuntijoiden mukaan kielen oppimista voisi parantaa kotoutumiskoulutuksen parannuksilla ja asuntopoliittisin keinoin.

"Hänen mukaansa useiden erilaisten samalla alueella olevien kulttuurien yhtäaikaisuus ja sisäänpäin sulkeutuneisuus saattaa johtaa rinnakkaisyhteiskuntien muodostumiseen, jossa rakentuu omia kieli- ja kulttuurikuntia. Tämä kehitys johtaa siihen, ettei paikalliseen kulttuuriin sulauduta.

– Meidän tilannettamme ei voi oikein verrata Ruotsiin, koska maahanmuuttajien määrä meillä on huomattavan paljon vähäisempi. Mutta näen, että kuppikuntia on jo syntynyt. Tietyille alueille on alkanut muodostua yhteisöjä, joilla on omanlaisiaan sääntöjä, Sohrabi sanoo.

Sohrabin mukaan oman uskonnon korostaminen saattaa johtaa siihen, että lapset ja nuoret eivät saa suomenkielisiä ystäviä eivätkä opi suomen kieltä.

– Jos samalla alueella asuu saman taustaisia liian paljon, niin se aiheuttaa haasteita. Alle 15 prosenttia on hyvä alueellinen demografia. Toinen on se, että määrä ei korvaa laatua. Jos otamme liikaa maahanmuuttajia, niin emme pysty kotouttamaan kaikkia ja ongelmat kasvavat. Suomi ei ansaitse sitä, maahanmuuttajat eivät ansaitse sitä, Sohrabi sanoo."

Tässä lähiössä mamuja on 25%, ja kaapusakkia näkyy todella.

5

85

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Muslimit ovat se ongelma.

    • Anonyymi

      eikös tätä monikulttuurisuutta niin kovasti ole tänne jaivattu vuosikymmeniä. nyt kun sitä alkaa kivasti olla niin ei se kelpaakaan. nayttikaa nyt siitä pstä kun unelma toteutuu ja yhteiskynta romahtaa

      • Anonyymi

        Punavihreät sitä on kaivannut, ei muut.


    • Anonyymi

      Jep. Katujengi nimeltä vasemmisto ja mafia nimeltä ammattiliiitot

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      107
      4609
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      173
      4385
    3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      94
      1730
    4. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1661
    5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      33
      1423
    6. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      6
      1109
    7. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      353
      1100
    8. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      67
      979
    9. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      56
      964
    10. Miksi et halua

      Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
      Ikävä
      92
      938
    Aihe