Vasta nytkö ihmiset huolestuvat, jos talvesta tulee kylmä

Anonyymi-ap

https://www.iltalehti.fi/asumisartikkelit/a/97ea50ee-c650-4532-95f3-98078ee5eeaa
"”Miten selviän talvesta?” – Kirsi ja Heli maksavat kovia hintoja sähköstään
Talven tulevat pakkaset huolettavat kuluttajia, joilla sähkölaskut vain nousevat.
Monella voi olla edessä kova talvi muun muassa sähkön hinnan takia. Kuvituskuva.
Kirsi maksaa sähköstään 51,45 senttiä kilowattitunnilta ja Heli taas lähes 45 senttiä kilowattitunnilta joulukuun alusta.
Molemmat pohtivat, miten tulevat selviämään tulevasta talvesta pienillä tuloillaan.
Sähkön hinta on noussut erityisesti maailmanpoliittisen tilanteen takia."

Tähän saakka joka talvi on suuri lauma ihmisiä, jotka toivoo, että mitä kylmempi talvi, niin sitä parempi.
Mahtaakohan nyt ääni kellossa muuttua.
Olen joka talvi ollut sitä mieltä, että sitä parempi mitä leudompi talvi, koska sillä on suora vaikutus lämmitys kustannuksiin.
Samoin myös kesällä, suomen normaali kesä ei ole mikään hellepätsikesä, vaan viileä ja sateinen kesä.

3

88

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Saksan vika, hulluutta luottaa itäiseen roistovaltioon

    • Anonyymi

      Valkea maa ainakin on mukava marras- joulukuun synkkyyteen, kunhan ei teetä kohtuuttomasti lumitöitä. Aika vähällä kuitenkin on tähän saakka päästy venäjän hyökkäyssodasta koituneesta hintojen noususta. Mitä vähemmän me siitä kärsimme, niin sitä vähemmän putini asiasta kostuu.

    • Anonyymi

      Sähköyhtiöt vievät Suomesa tuotettua sähköä ulkomaille koska sieltä sähköyhtiöt saavat parempaa hintaa,sähköyhtiöitä ei kiinnosta se riittääkö sähköä kotimaahan vaiko ei,Sitäpaitsi etenki suuret sähköyhtiöt saavat tuplavoiton koska Suomessa korotetaan sähkön hintaa sillä perusteella ettei sähkö muka riitä kotimaahan tulevana talvena.se on pelkkä naurettava tekosyy,Sitäpaitsi sähkövoima yhtiöt rakenatavat uusia entistä suurempia sähkönsiirto verkkojaan jo lupaa kysymättä tai maksamalla nimellisiä korvauksia alueiden omistajille joihin rakennetaan siirtoverkkoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      194
      2625
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      43
      2527
    3. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      69
      2211
    4. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      114
      2205
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      71
      2075
    6. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      40
      2070
    7. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      70
      1497
    8. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      138
      1339
    9. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      24
      1167
    10. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      64
      1085
    Aihe