Vasta nytkö ihmiset huolestuvat, jos talvesta tulee kylmä

Anonyymi-ap

https://www.iltalehti.fi/asumisartikkelit/a/97ea50ee-c650-4532-95f3-98078ee5eeaa
"”Miten selviän talvesta?” – Kirsi ja Heli maksavat kovia hintoja sähköstään
Talven tulevat pakkaset huolettavat kuluttajia, joilla sähkölaskut vain nousevat.
Monella voi olla edessä kova talvi muun muassa sähkön hinnan takia. Kuvituskuva.
Kirsi maksaa sähköstään 51,45 senttiä kilowattitunnilta ja Heli taas lähes 45 senttiä kilowattitunnilta joulukuun alusta.
Molemmat pohtivat, miten tulevat selviämään tulevasta talvesta pienillä tuloillaan.
Sähkön hinta on noussut erityisesti maailmanpoliittisen tilanteen takia."

Tähän saakka joka talvi on suuri lauma ihmisiä, jotka toivoo, että mitä kylmempi talvi, niin sitä parempi.
Mahtaakohan nyt ääni kellossa muuttua.
Olen joka talvi ollut sitä mieltä, että sitä parempi mitä leudompi talvi, koska sillä on suora vaikutus lämmitys kustannuksiin.
Samoin myös kesällä, suomen normaali kesä ei ole mikään hellepätsikesä, vaan viileä ja sateinen kesä.

3

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Saksan vika, hulluutta luottaa itäiseen roistovaltioon

    • Anonyymi

      Valkea maa ainakin on mukava marras- joulukuun synkkyyteen, kunhan ei teetä kohtuuttomasti lumitöitä. Aika vähällä kuitenkin on tähän saakka päästy venäjän hyökkäyssodasta koituneesta hintojen noususta. Mitä vähemmän me siitä kärsimme, niin sitä vähemmän putini asiasta kostuu.

    • Anonyymi

      Sähköyhtiöt vievät Suomesa tuotettua sähköä ulkomaille koska sieltä sähköyhtiöt saavat parempaa hintaa,sähköyhtiöitä ei kiinnosta se riittääkö sähköä kotimaahan vaiko ei,Sitäpaitsi etenki suuret sähköyhtiöt saavat tuplavoiton koska Suomessa korotetaan sähkön hintaa sillä perusteella ettei sähkö muka riitä kotimaahan tulevana talvena.se on pelkkä naurettava tekosyy,Sitäpaitsi sähkövoima yhtiöt rakenatavat uusia entistä suurempia sähkönsiirto verkkojaan jo lupaa kysymättä tai maksamalla nimellisiä korvauksia alueiden omistajille joihin rakennetaan siirtoverkkoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      128
      3912
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      14
      3361
    3. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      19
      3285
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3237
    5. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      57
      3214
    6. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      29
      2875
    7. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      47
      2677
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2617
    9. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      67
      2397
    10. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      19
      2337
    Aihe