Family Treen etnisyysarvion luotettavuus

Anonyymi-ap

Tein Family Tree DNA:n "serkkutestin" (Family Finder) ja kaupan päälle tuli etnisyysarvio, jonka mukaan olen 9% britti (skotlanti, wales, englanti). Ikinä en ole kuullutkaan tällaisesta yhteydestä! Kuinka pitkälle tuohon arvioon voi luottaa (olen lukenut monien saaneen tulokseksi mm. 1% inuiittia) vai voiko vielä noillakin prosenteilla olla kyse pelkästä kohinasta? Kuinka kaukana ko. esivanhemmat olisivat sukupuussa? - Muuten arvio vaikutti olevan, mitä odotinkin sukututkimuksen perusteella.

5

330

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eihän tuossa ole mitään ihmeellistä. Ihmiset ovat liikkuneet vuosisatojen ja -tuhansien aikana paljonkin. Joskus isoimpinakin vaelluksina.
      Mahdollisuuksia on useita. Joku esivanhemmista on voinut tulla Briteistä, tai sillä on ollut brittiläisiä juuria.
      Sekin aika tavallista, että joku (nainen) tulee raskaaksi, oltuaan tekemisissä vaikkapa brittiläisiä juuria omaavan miehen kanssa. Sukututkimuksessa on tunnettua, että jopa 10%:lla voi olla todellisuudessa eri isä, mitä kirkonkirjoista ilmenee.
      Jos mistään lähteistä ei mitään löydy, niin voisit selvittää y (isä)-linjan ja mt (äiti)-linjan. Niistä selviää ainakin se, mitä reittejä kummankin linjan edustajat ovat Suomeen tulleet. Lisäksi näet kummastakin, missä päin näitä vastaavia lähimpiä osumia asustelee ja onhan siinä heidän muitakin tietoja ja usein monet ovat laittaneet sukupuitaankin siihen.
      Onhan Finderissäkin sukupuita ja muuta. Niistäkin selviää usein, mitä kautta ollaan sukua. Ja sähköpostiakin voi lähettää. Niin minäkin olen tehnyt ja saanut joitain kontakteja, joissa sitten on yhteyksiä pidetty ja joista on ollut sukututkimuksen kannalta hyötyä.
      Joten jokaisen kannattaisi tehdä FT DNA:han sukupuutaan, sen mitä tietää.

    • Anonyymi

      Monet länsisuomalaiset tai ylipäätään rannikkoseudulla juuria omaavat ovat saaneet näissä testeissä eri firmoista skandinaavi-britti-ym prosentteja. Ao testifirmat määrittelevät "puhtaina suomalaisina" vain itäsuomalaiset, koska sellaista sekoitusta ei ole muualla. Itämeren kautta on tänne tullut väkeä vuosituhansien mittaan, kjaikki eivät ole idästä. Viikinkiajan laajamittainen orjakauppa ja asuttaminen sekoitti perinpohjaisesti väestöt. Brittien saarten väestö onkin hyvin sekoittunutta. Sinulle on määritelty 9 %:n verran samantyyppistä geenikimaraa mitä tuolla on; se ei siis tarkoita että joku osa sukuasi olisi sieltä, vaan että jotain yhteistä näkyy. Esim. ruotsalaiset saavat paljon brittiprosentteja.

    • Anonyymi

      Väärin! Brittiosumia tulee, kun Suomesta ja erityisesti Ruotsista on muutettu siihen suuntaan jo satoja vuosia sitten mm. merenkäynnin ja sotien aikana. Mm. viikinkiajat vaikuttavat. Briteistä ei juurikaan ole tultu ylöspäin, paitsi joku harva tehtaan perustaja.
      Inuiittia ja muuta osumaa tulee samasta syystä. Samoin Brasiliaa.
      Brasilialaisten kanssa yhteinen esi-isä on juuri sen verran kaukana, että sitä ei paperilla saada kiinni. Se on pohjolasta lähtenyt perustamaan ihannevaltiota.
      Höpöjä ja kovin kevyin perustein ovat sukututkijat vedelleet noita viivoja sukupuihinsa ja levittävät suorastaan vääriä tietoja.

    • Anonyymi

      No ei ne sukututkijat niitä geenitestejä oo mitenkään tulkinneet kun ihan labrassa ne tehdään. Ja esim mulla näkyy 20 %skandinavia mikä täsmää sukututkimuksen tietoihin, eikä oo brittejö vaikka ruotsalaisia on suvussa. Mun mielestä sukua on iso-Britanniassa jos noinkin iso prossa ilmoitettu.

    • Anonyymi

      Oletko liittynyt FTDNAn sivulla olevaan Finland DNA projektiin? Siellä on just tästä aiheesta keskustelua ja linkkejä. Lisäksi voit viedä tuloksesi My Heritageen ja katsoa mitä sen etnisyysarvioit kertovat. Voit vaikka saada noita eskimoita. Ne (ja muut) maksaa muistaakseni nykyään 35 ekua. Ilmaiseksi voit viedä tuloksen myös Gedmatch.com:n ilmaispuolelle ja testata sen kymmeniä eri väestölaskureita ja valita niistä mieleisesi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      55
      1216
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      91
      1209
    3. Tämän päivän puukotusuutinen

      Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.
      Seinäjoki
      17
      1050
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      18
      905
    5. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      45
      803
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      112
      778
    7. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      64
      732
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      13
      723
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      38
      619
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      72
      613
    Aihe