Kodeissa tulisi varautua pärjäämään itsenäisesti ainakin kolme vuorokautta häiriötilanteen sattuessa. Kotoa pitäisi löytyä vähintään kolmeksi vuorokaudeksi ruokaa, vettä ja lääkkeitä.
Mitä kotoa olisi hyvä löytyä esim. sähkökatkon varalta:
• Puhtaita ja kannellisia vesiastioita, esimerkiksi ämpäreitä
• Edes muutama litra juomavettä avaamattomissa kaupan pulloissa tai -kanistereissa (tarve on n. kaksi litraa/hlö/vrk)
• Helposti valmistettavaa ja kaikille perheenjäsenille sopivaa ruokaa
• Sellaisenaan syötävää ruokaa
• Ruokaa lemmikeille
• Paristoilla toimiva radio
• Paristoilla toimiva taskulamppu tai otsalamppu
• Paristoja
• Varavirtalähde mm. puhelimen lataamista varten
• Retkikeitin, sen polttoaine ja tulitikkuja
• Käteistä rahaa muutaman päivän varalle, kolikoita ja pieniä seteleitä
• Välttämättömät lääkkeet
• Hygieniatarvikkeita kuten kosteuspyyhkeitä, vaippoja tai kuukautissuojia
• Jätepusseja wc:tä varten
• Leveä, paksu teippi
• Kertakäyttöastioita ruokailuun
• Lämmintä vaatetusta ja esimerkiksi lisätäkkejä tai makuupusseja
• Heijastimia ja mahdollisesti heijastinliivi ulkoilua varten.
Varautuminen - kotivara - ruoka, vesi, lääkkeet jne.
9
461
Vastaukset
- Anonyymi
En jaksanut lukea. Mihinhän veden laitan kerostalossa säilöön?Ollan sitten paastokurilla jos muu ei auta.
- Anonyymi
Ei 10 L kanisteri paljon tilaa vie.
- Anonyymi
Paastoajat kylläkin joutuvat juomaan ja juovatkin paastonsa aikana ihan normaalisti!
Ihminen selviää elossa parisen viikkoa syömättä ilman isoja vaurioita mutta pari- kolme vrk ilman vettä on kuolettavan vaarallista.
- Anonyymi
Vinkki kahvinkeittimellä keittelijöille: jääkaappikylmään veteen keitetty kahvi on parempaa kuin "hanakylmään". Litran kannellisessa astiassa kahvinkeittovesi on samalla pieni juomaveden hätävara muutaman tunnin sähkökatkon varalta.
- Anonyymi
72 tuntia on viranomaisten ja järjestöjen laatima varautumissuositus kotitalouksille
https://72tuntia.fi/ - Anonyymi
Suurin osa listan tarvikkeista on sellaisia joita nyt joka tapauksessa taloudessa tulisi olla muutaman päivän pelivara. Joku yksittäinen tavara välistä voi kulua vähiin mutta kyllä viikon- kahdenkin vara yleensä talosta löytyy.
- Anonyymi
Uusavuttomia riittää nykyään. Kaikki pitää vääntää rautalangasta.
- Anonyymi
Ihmiset on jo vuosia käyneet kaupassa siten että kun perhe ja auto ostetaan viikon safkat himaan.Kun 2 ostellan himaan safkaa alkuvikosta ja loppuvikosta. 1 asuva osta 2-3 päivän välein tai ei lainkaan.On työpaikka ruokailu tai opiselu paikkan ruokailu.Menään suoraan syömään päivälinen sukulaisille tai iäkkäille isovanhemille kuin vuoroin omille vanhemille.Makaronilla ja kaurapuurolla pärjää hyvin 3 päivää.
- Anonyymi
Kaikki eivät noin toimi. Jotkut uusavuttomat käyvät kaupassa joka päivä, varsinkin jos kauppa on siinä lähellä. Kotoa ei löydy paljon mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856294
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283140Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849