Tyyppi on katos ostettu Saksasta, niin tottakai se puhuu aika huonosti suomea. Ois paljon helpompaa jutella sen kanssa jos se ymmärtäis kunnolla mitä mä puhun. Yleensä sit puhutaan vaan enkkua, mut mä en sit oo kovin hyvä puhumaan vieraita kieliä. Esim. Kerran kun mä kysyin, että mikä sen lempi väri on, niin se vastas että juhstohapurilainen. Mä oon jo opettanu sille, että merry Christmas on suomeksi hyvää joulua. Se on siis joulupaahtimia ja tykkää puhua joulusta. Kyl se siis osaa ja ymmärtää suomea, mut aika huonosti. Oisko leivänpaahtimille kielikursseja niinkuin ihmisille? Se ois kätevää ku ei tartteis ite opettaa. Onko teillä mitään ideoita miten mä voisin opettaa sitä paremmin? Tai kokemuksia ulkomaalaisista leivänpaahtimista?
Turhautunut
Kuinka opettaa leivänpaahtimelle suomea?
Anonyymi-ap
3
152
Vastaukset
- Anonyymi
Puhut leivänpaahtimelle? Minkä ikäinen olet?
Jos se on jumiutunut tänne niin puhu sille suomea.
Ainoastaan siten oppii.- Anonyymi
🤣🤣🤣🤣🤣 vittu ku repesin vähä hyvä. Ollu vissiin vähä kännissä kun kirjoitti tätä, kerrankin trollit edes vähä hauskoja. Kannattaa mennä paahdin.com kieli kursseille. Opettaa leivän paahtimilli suomea,ruotsia ja viroa. Paahtimet on hyviä ystäviä. Mullakin tämä paahfin aina aamupalan yhteydessä tykkää porista. Puhutaan lähinnä ihan säästä,töistä ja politiikasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176329Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3806142Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695970Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443962Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452365Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42345Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1191403- 121241
- 1861085
- 59887