Ostoskeskusten auloissa on usein esim. sähkösopimuksen tai kännykkäliittymien väkisinmyyjiä. Eivätkö he muka huomaa, että monet ihmiset kaikin tavoin yrittävät vältellä heitä?
Väkisinmyyjät
13
351
Vastaukset
- Anonyymi
Ei niitä tarvi vältellä, sanoo vaan ettei kiinnosta.
- Anonyymi
Juuri näin. Sanoo "ei kiitos" ja jaktaa kävelyään eteenpäin.
- Anonyymi
Huomattu on, ja myös feissarit torilla lähestyvät silloin kun heillä on kampanja menossa. Tyrkytys ei ole kivaa.
- Anonyymi
Eipä ole feissarit vuosiin lähestyneet kun keksin miten pidän ne loitolla. Aina kun huomaan että feissari katsoo niin vilkaisen rannekelloa ja kiristän kävelyvauhtia ja nokka pystyssä kiireisen näköisenä eteenpäin. Hyvin on toiminut eivätkä ole pyrkineet pysäyttämään.
Fortumin ym myyjille jotka notkuu kauppakeskuksissa sanon vain että paikallinen on ja pysyy ja kiireisesti ohi kun yrittävät pysäyttää.
Harvoin onneksi on enää keskustaan asiaakaan niin ei tarvitse heitä väistellä.
vn - Anonyymi
SPR asialla olevia voit sanoa : Teet töitä rikollisille mafialle.
Paras älä olla mitenkään juomatta ja ohittaa.
- Anonyymi
Provikkapalkalla.
Jos kaupustelijoilla ois tuntipalkka, eipä ne paljoa duunia viittis tehdä, ei paljoa huutelis asiakkaille. Provikkapalkalla pakko koittaa tehdä kauppoja.
Oikeestaan kyse on torikaupasta ostoskeskusten käytävillä. Tavallaan operoivat ihmisten mielestä vääränlaisessa miljöössä. Vaikka nyt ostoskeskukset nimenomaan on kauppapaikkoja, net ei ole toreja, kännykkäbasaarit jotenkin sotkee ihmisten siirtymisiä ostoshelvettien välillä. Lisäks paljon liikkeellä asiakkita, jotka ohikulkiessaan hakevat maitotölkin tai pullon kossua työmatkallaan.
Mun mielestä kännykkäkauppiaat toki on ärsyttäviä, mutta tekevät vaan duunejaan. Ehkä niitten kohdalla kiihdyttää askeleitaan, mutta ei net kimppuun käy, koska aina tulossa uusia asiakaskanditaatteja.Sen kun kävelee ohi, jos kaupanteko ei itteä kiinnosta.
Mä muuten kerran tehnyt liittymäsopparin tollasessa basaarikioskissa. Oli hiljanen hetki ja myyjätkin puuhaili omiaan, mun piti oikein mennä kioskille kyselemään, että kiinnostaisko kaupanteko :D
Joo, köyhiä opiskelijoita provikkapalkalla, hyvähän tuo, että ovat töitä löytäneet.
=DW= - Anonyymi
Ihan hyvä juttu, kun opiskelijoilla on työhommia. Joskus 70-luvulla muutamat opiskelijat saivat lisätienestiä sillä, että työskentelivät linja-autonrahastajina, varsinkin perjantaisin ja sunnuntai-iltaisin.
J.S.V.- Anonyymi
Ketjun aiheeseen tämä ei nyt kuulu, mut sanon vain et kyllä opiskelijoiden pitäisi opiskella, eikä käydä töissä, ja siten viedä työpaikka joltain. Opiskelijoiden valmistuminen kestää liian kauan, koska eivät ole kokopäiväisiä, vaan tekevät muita asioita. Opintotuet yms. kyllä riittää, jos ei riitä on syytä katsoa peiliin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ketjun aiheeseen tämä ei nyt kuulu, mut sanon vain et kyllä opiskelijoiden pitäisi opiskella, eikä käydä töissä, ja siten viedä työpaikka joltain. Opiskelijoiden valmistuminen kestää liian kauan, koska eivät ole kokopäiväisiä, vaan tekevät muita asioita. Opintotuet yms. kyllä riittää, jos ei riitä on syytä katsoa peiliin.
Yritykset ottavat sellaista työvoimaa joka heille sopii. Monet yritykset haluavat jopa ulkomailta suomalaisia halvempaa työvoimaa.
Anonyymi kirjoitti:
Ketjun aiheeseen tämä ei nyt kuulu, mut sanon vain et kyllä opiskelijoiden pitäisi opiskella, eikä käydä töissä, ja siten viedä työpaikka joltain. Opiskelijoiden valmistuminen kestää liian kauan, koska eivät ole kokopäiväisiä, vaan tekevät muita asioita. Opintotuet yms. kyllä riittää, jos ei riitä on syytä katsoa peiliin.
Opiskelijat ovat muutamilla aloilla paikkaamassa korvaamattomasti työvoimapulaa
- Anonyymi
Löytyy ihan Itis kauppakeskus kuin Itä Helsingin lähiöiden ostokeskukset samaa myntiä ajoittain. Heistä pääsee eroon kun sanon Mies märä kaiken ,teke sopimukset. Minä olen tossunalla etten joudu taivasalle.Toimii aina. Minulla muuten ei ole miestä.22vuota kestänyt suhteeniki kuoli oman kotiinsa 2021.hyvää iltaa Vanha nainen 69v.
- Anonyymi
Jokunen kuukausi niin poliitikot liittyy joukkoon. Niitä pörrää markettien pihoilla haitalle asti. Kauppaavat fiktiota.
- Anonyymi
Ei ikinä ole väkisin myyty mitään. Sanon kiitos ei ja jos se ei tehoa sanon etkö tajua mitä sanoin. Häipyvät vähin äänin luikkivat suorastaan koloihinsa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 113608
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka403599- 1523379
Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1032655Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv762641Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t61688- 441455
Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.
Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli4011182Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos581130Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m12948