Perintö ja perintäfirma

Anonyymi-ap

Mummani isä kuoli vuonna 2019 hänen omaisuutensa realisoitiin 2021. Mummalla on uo velkaa jota makselee kuukausittain pois. Uo ja verottaja ilmeisesti tietää tämän saamasta perinnöstä, eikä ole niistä kuulemma välittänyt. Nyt syksyllä mumma sai perintäfirmalta kirjeen jossa sanottiin että heille olisi pitänyt ilmoittaa pärinnön saamisesta ja heillä olisi paperin mukaan ollut oikeus ottaa saatavansa perinnöstä. Vanha mumma ei edes tiennyt että velkaa on kyseisellä firmalla ja hän luuli että kaikki velat hoituvat uo.n kautta. Lapussa ei lukenut velan määrää, pyydettiin toimittamaan vain perunkirjoja tms papereita. Perintökin on jo käytetty eikä näin ollen maksukykyä löydy sen enempää kuin ennenkään. Joten kysymys kuuluu, seuraako tästä jotain haittaa sukulaiselle, heittävätkö ne vankilaan yli seitenkymppisen muorin. Pitääkö perintäfirmalle tosiaan alkaa kaivelemaan vanhoja papereita?, Onko heillä edes oikeus niitä vaatia? Koko kirje oli mielestäni hieman epäilyttävä, firman nimi kyllä aivan tunnettu ilmeisesti.

3

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ensiksi,onko kyseinen velkoja muistuttanut velasta tämän perinnön saanutta?
      Ei kannata lähetellä yksityiselle perintäfirmalle mitään perukirjoja,tms,vaan vaatia velka ulosottoon. Eli voutiin yhteyttä.
      Siitä lähtee eteenpäin.
      Vouti hoitaa lain mukaan asian,perintäfirmasta ei tiedä.

      • Anonyymi

        Ei ole kuulemma ole kuulunut mitään vuosiin sieltä, ei muista milloin viimeksi, ei vissiin kolmeen vuoteen Ainakaan.
        Noin mummakin ajatteli, että kun uo.n kautta on jo perinnät niin sitä kautta menee. Kiitos vastauksestasi.


    • Anonyymi

      Perintäyhtiöllä ei ole mitään oikeutta perintöön, ainoastaan ulosoton kautta. Kunhan ulosotto on tietoinen perinnöstä niin muista ei tarvitse välittää.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      185
      11391
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      57
      5412
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2677
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2365
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1841
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1785
    7. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      27
      1443
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      41
      1440
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1366
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      37
      1349
    Aihe