Ennen moista nähnyt!

Anonyymi-ap

Latasin uuden Debianin ja tein käynnistystikun. Ajattelinhäntä koklatakin. Menin BIOSiin vaihtamaan boottijärjestystä. Mut eipä onstunu, hiiren nuoli näkyi vähän aikaa ja häipy sit. Näppis ei toiminut myöskään. Muutaman kerran saamutin koneen, virtanappi oli ainoa toimiva, käynistin uudelleen ja samatulos. Tänään otin tuon tikun irti ja nyt hiiri ja näppis toimivat bioksessa, mut hetiku laitoin Debtikun kii niin sit ei toiminu. Windowsissa hiiri ja näppis toimii myös tikku on kii. Kone on Intel NUC 11. Onko tää ny sitä et Linux tuhoo Bioksen?

16

234

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eipä tuota asentamatonta tikkua saa käynnistysjärjestykseen mukaan.
      Yleensä se on tarkoitettu kokeiluun ja asennukseen kovalevylle.
      Tietysti olet voinut sen latauksen ja tikulle asennuksen Windowsillasi tumpuloida.

      • Anonyymi

        Rufuksella tehty Windowsissa. Tehnyt noita aika monta, väitän että OSAAN sen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Rufuksella tehty Windowsissa. Tehnyt noita aika monta, väitän että OSAAN sen.

        Kerroin lisäviestissä mitä muuta osaan mut soli poistettu. Arvaas mikä oli osaamisalue?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kerroin lisäviestissä mitä muuta osaan mut soli poistettu. Arvaas mikä oli osaamisalue?

        Heinätkin taitaa olla korjattu mutta puunkeräämistä vielä riittää.


      • Anonyymi

        Avaaja on vihapapparainen joka valehtelee aina


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kerroin lisäviestissä mitä muuta osaan mut soli poistettu. Arvaas mikä oli osaamisalue?

        Saimaanapinan viha-avaus taaskerran! Pelkää satua.


      • Anonyymi

        Nazzikka ei taida ymmärtää mitä puutaheinää on.
        vapuneen kirjoitetaan vapunen.


    • Anonyymi

      Avaus on täyttä valetta! Linux ei tuhoa biossia ja koska edellinen viestini on poistettu mukamas asiattomana (oikeasti syy oli kiusanteko ja se ettei haluttu totuutta esiin), niin postaan tämän niin monta kertaa että se pysyy täällä!

    • Anonyymi

      Vaihda se uusi debianisi äkkiä vaikka Skodaan, niin pääset pälkähästä.

    • Anonyymi

      Oli oma moka, myönnetään. Biosissa oli jäänyt ruksaamatta kohta "Usb device first". Tepiaanin asennus lähti käyntiin ja eteni kunnes keskeytin sen, ei tunnistanut verkkolaitteistoa joten saa olla. Tiedän olevani osaamaton tumpelo joten nyt palstan räksyttäjillä on oiva tilaisuus "vahvistaa" tuo.

      • Anonyymi

        Jos nyt tarkoitit verkkolaitteistolla langatonta verkkokorttia, niin voi olla , että se vaatii toimiakseen suljetut ajurit tai firmwaret. Debianin virallisella asennusmedialla on vain avointa softaa, eikä se sisällä suljettuja ajureita ja firmwareja. debianin sivuilta löytyy kuitenkin myös Debianin itsensä tekemät epäviralliset asennusmedia, joilla suljetut ajurit ja firmwaret ovat mukana. Nuo eroavat virallisista asennusmedioista siis ainoastaan siten, että noilla on mukana suljetut ajurit ja firmwaret. Lataa siis Debianin sivulta asennusmedian epävirallinen versio ja tee siitä asennustikku. Kun käynnistät tietokoneen siltä niin myös suljetut ajurit ja/tai firmwaret vaativan langattoman verkkokortin pitäisi toimia.


        Jos langaton verkkokortti ei toimi Debianin asentamisen jälkeen, niin sun pitää vielä aktivoida Debianin non-free ja contrib -repositoryt, joista voit sitten asentaa langattoman verkkokortin vaatimat suljetut ajurit ja firmwaret. Tuohon voit käyttää esimerkiksi langallista verkkoyhteyttä, puhelimesta Bluetoothilla jaettua verkkoyhteyttä tai kytkemällä puhelimen tietokoneeseen USBB -kaapelillaja jakamalla nettiyhteyden puhelimesta tietokoneelle.

        T. miksuh


    • Anonyymi

      Ensinnäkin BIOS:lla ei ole yhtään mitään tekemistä Linuxin, eikä myöskään Windowsin, kanssa. toisekseen, jos säoikeasti olet BIOSissa niin sillon Debian ei ole vielä edes käynnistynyt eikä siis senkään vuoksi voi mitenkään aiheuttaa ongelmaasi.

      • Anonyymi

        Eli sisi ongelmasi johtuu jostain aivan muusta kuin Debianista. Jokin muu sen ongelman aiheuttaa. Tosiaan jos olet BIOSissa niineihän sillon mikään käyttöjärjestelmä ole vielä käynnistynyt, ei debian eikä mikään muukaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eli sisi ongelmasi johtuu jostain aivan muusta kuin Debianista. Jokin muu sen ongelman aiheuttaa. Tosiaan jos olet BIOSissa niineihän sillon mikään käyttöjärjestelmä ole vielä käynnistynyt, ei debian eikä mikään muukaan.

        Olen nähnyt viimeksi hiirellä käytettävän bios:in joskus 1995 tienoilla - onko niitä vielä jollakin valmistajalla?


    • Anonyymi

      Riippuu koneen suojaustasosta, jos EFI-bios on suojattu salasanalla etkä sitä tiedä voi asentaminen olla hiukan hankalaa live-tikun saa toimimaan ja virtualbox-asennuksen kyllä, mutta salasanan haltijalla on oikeudet esim. asentaa osiolle.
      Suosittelen kysymään ylläpidolta, miten käyttiksen voisi vaihtaa: Välttämättä ammattitaito ei riitä kuitenkaan moiseen operaatioon ja vastaus on että ei tule tapahtumaan: Omatoimisuus kuitenkin palkitaan eli resetoi koneesta salasanan pois ja tekee haluamansa muutokset tämän jälkeen.

    • Anonyymi

      Sinulla menee tuo kirjoittaminen koko ajan huonompaan suuntaan..
      Oletko ajatellut lobotomiaa?

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      127
      5715
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      396
      2519
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      132
      2416
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      4
      2042
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      57
      996
    6. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      10
      992
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      8
      972
    8. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      51
      882
    9. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      76
      805
    10. Temusta tilaamiseen tulee muutos

      Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/
      Maailman menoa
      101
      775
    Aihe