https://www.sttinfo.fi/tiedote/nortal-toimittaa-rikosseuraamuslaitoksen-asiakastietojarjestelman-yllapidon-ja-kehityksen?publisherId=69285456&releaseId=69890525
https://yle.fi/uutiset/3-12667398
"
Vankiloiden tietojärjestelmää on suunniteltu ja tehty vuodesta 2013 lähtien, jolloin se hyväksyttiin valtioneuvostossa.
Budjetti on ylittynyt tähän mennessä noin 30 miljoonalla eurolla. Järjestelmässä on edelleen paljon virheitä.
"
roti tietojärjestelmä
15
1307
Vastaukset
- Anonyymi
https://gofore.com/goforen-yhteistyo-oikeusrekisterikeskuksen-kanssa-jatkuu/
"Oikeusrekisterikeskus on valinnut Goforen Roti-hankkeen määrittely- ja arkkitehtuuripalveluiden toimittajaksi." Päiväys 20.08.2014- Anonyymi
Lisää alkoholihallintoa: Gofore koodasi alkoholihallintojen Wirta-nimisent tarkastusohjelman. Se on pienen piirin kehittämä ja testaama ja täynnä omituisuuksia ja kierouksia. Ohjelma sentään toimii, mutta on käsittämättömän hankala käytettävyydeltään ja käyttöliittymältään. Kaikki käyttäjät tunnistavat ongelmat mutta korjauksiin ei ole rahaa.
- Anonyymi
Jatkona pieleen menneille valtion softahankkeille on tulossa aluehallintovirastojen alkoholihallinnon ohjelma Allu2, jota vääntää Solita. Ohjelma on jo yli puolitoista vuotta myöhässä ja tuntuu myöhästyvän lisää, taas on ilmoitettu käyttöönoton siirtymisestä. Budjetissa pysymisestä ei ole kerrottu, mistähän syystä? Jotain pitäisi ottaa käyttöön jo joulukuussa, mutta pahasti levällään. Täydet amatöörikäyttäjät testaajina, ilman mitään koulutusta.
- Anonyymi
https://www.fujitsu.com/fi/about/resources/news/press-releases/2017/roti.html
""
Fujitsu toimittaa asiantuntijapalvelut Rikosseuraamuslaitoksen (Rise) Roti-hankkeen määrittelyyn, suunnitteluun, toteutukseen, testaukseen ja käyttöönottoon.
""- Anonyymi
Helsinki, 26 January, 2017 päivätty.
Eli Gofore, Fujitsu ja Nortal.
Miten meni niinq omasta mielestä?
- Anonyymi
Itsekin uutista lukiessa ihmettelin, että miten on taas onnistuttu - ei ole edes Tiedon projekti? Miten voi olla näin vaikeaa "yksinkertaisen" Web-sovelluksen kanssa?!?
-> Onko määritykset olleet kunnossa? Kuka sovellusta on testannut (jotkin ihan randomit)?
Kilpailutuksessa taidettu jo mennä metsään (Gofore?) (kun ovat luvanneet maan taivaalta _halvalla_) ja toteutettu alkujaan päin seiniä. Nortal mainostaa Agilea ja Scrummia, kun se ratkaisee kaikki ongelmat (kehittäjät "feature factoryssa" toimii aina).
-
Nortalin etusivulla teksti:
Unmatched Execution: "We have never walked away from a commitment".
Työpaikkoina mm. "Cloud Architect", "Data Architect": You know modern UI frameworks: React, Vue, and Svelte. Minimum 3 years of experience on these technologies combined.
-> Piti oikein netistä kaivella mikä ihme on Svelte (itse toteuttaisin mieluummin vaikka Microsoftin Blazorilla kuin jollakin uudella random-teknologialla).
Työpaikkojen yhteystietoina mm. jokin opiskelija tyttö?, joka mainitsee pelaavansa Pokemon GO:ta?! "Hyvän tyypin" metsästäjät (HR) taas vauhdissa,- Anonyymi
"Piti oikein netistä kaivella mikä ihme on Svelte (itse toteuttaisin mieluummin vaikka Microsoftin Blazorilla kuin jollakin uudella random-teknologialla)."
Blazorista tulee ikävällä tavalla mieleen Silverlight. Rauha heidän sieluilleen, jotka joutuivat sen kanssa tekemisiin. Microsoft vankila ei todellakaan ole aina kultainen häkki. Tai ei siis koskaan.
Svelte on ihan ok. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Piti oikein netistä kaivella mikä ihme on Svelte (itse toteuttaisin mieluummin vaikka Microsoftin Blazorilla kuin jollakin uudella random-teknologialla)."
Blazorista tulee ikävällä tavalla mieleen Silverlight. Rauha heidän sieluilleen, jotka joutuivat sen kanssa tekemisiin. Microsoft vankila ei todellakaan ole aina kultainen häkki. Tai ei siis koskaan.
Svelte on ihan ok.Mitään muuta ei tarvita kuin React.
- Anonyymi
swelte käsittääkseni jokin koodin automisoija,
https://svelte.dev/examples/hello-world
nEttisivu johon pistää koodia niin saa sen muistista koodi pätkiä eri juttuihin
Mutta eihän tuo ole osaamista, vaan helpotusta, sama jos siellä olisi hakukoneen käyttö tai Stackowoerflow. Eli siis ei mitään järkeä kummankaan puolen mainita edes ellei se ole svelten mainostusta - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
swelte käsittääkseni jokin koodin automisoija,
https://svelte.dev/examples/hello-world
nEttisivu johon pistää koodia niin saa sen muistista koodi pätkiä eri juttuihin
Mutta eihän tuo ole osaamista, vaan helpotusta, sama jos siellä olisi hakukoneen käyttö tai Stackowoerflow. Eli siis ei mitään järkeä kummankaan puolen mainita edes ellei se ole svelten mainostustaSvelte on UI framework kuten React, Angular ja muut... Svelte on vaan paljon helpompi. Käytä sitä.
- Anonyymi
Mikä mahtaa olla tietokantaratkaisu ROTI järjestelmässä ja onko se tosian koodattu web-pohaisesti, PHP vai jollain muulla?
- Anonyymi
No ei todellakaan ole vaan MS teknologiat käytössä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No ei todellakaan ole vaan MS teknologiat käytössä.
Ms vai PHP? Vähän sama kuin valitsisi hirttämisen ja hukuttamisen väliltä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ms vai PHP? Vähän sama kuin valitsisi hirttämisen ja hukuttamisen väliltä.
Ehkä mutta kuka on niin tolvana että kuvittelisi Rotin olevan toteutettu php:llä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ehkä mutta kuka on niin tolvana että kuvittelisi Rotin olevan toteutettu php:llä
Wordpress. Varma tieto. ;D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1822178
Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1651889Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I451874- 1261576
Ikäero suhteessa
Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia641429Liian paljon hylättyjä ääniä
Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus1771397Tiedän kyllä sen
Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen771201Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat
Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P311054- 711033
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni66963