Watch-Dog.

Anonyymi-ap

Laitteen ohjelma kaatuu satunnaisesti. Koska laitteen ohjelman käydessä siihen ei kosketa mitenkään, niin ohjelman kaatuminen johtunee muutoksista verkkojännitteessä. Tämän selvittämiseksi käytän muistipiirturia.
Mutta piirturin ohjaaminen on muodostunut haasteeksi. Kaatunut ohjelma ei osaa käynnistää piirturia. Tarvitaan "Watch-Dog" valvomaan ohjelma käyntiä.
Tuon watch dog tekeminen on osoittautunut vaikeaksi. Watch dog päivittävä signaali voi jäädä ohjelman kaatuessa asentoon "H", tai "L". Väliaika ohjelman kaatumisen ja piirturin käynnistämisen välillä ei saisi olla pitkä, koska muistia ei riitä piirturissa.
Onko olemassa valmista Watch-Dog piiriä? Haku ei edes tunne koko laitetta.

8

216

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Watch Dog on rakennettu sisään prosessorin ohjelmaan. Siksi sitä ei löydy mistään kaupasta.
      Watch Dog täytyy potkimalla hiljentää niin että se ei rupea haukkumaan. Jos koiraa ei potki riittävän usein niin se rupeaa haukkumaan.

      • Anonyymi

        Löytyyhän ulkoisia whatsdog-piirejä vaikka kuinka paljon.

        Kokeile etsiä "whatsdog timer"


    • Anonyymi

      Ymmärränkö oikein että vasta ongelman ilmettyä aikomus verkkojännitettä tallentaa? -eihän tuo välttämättä riitä mihinkään kun ongelma voinut hyvinkin poistua

      • Anonyymi

        Juuri näin.

        Häiriötä metsästettäessä pitäisi tallentaa mahdollista häiriön lähdettä koko ajan. Jos rajallinen muisti niin sitten aina edellisen tallenteen päättyessä jatketaan vanhan päälle. Kun watchdog laukeaa niin siinä vaiheessa ei enää viimeisimmän tallenteen päälle aloiteta uutta datan keräämistä vaan se säästetään.


    • Anonyymi

      Mikä on laite ja missä ohjelma pyörii? Mistä päättelet, että kaatuminen johtuu verkkojännitteestä eikä jostain bugista? Siis 230 V AC? Sieltä on pitkä matka prossun käyttöjännitteeseen.

      Prossun käyttöjännitettä valvotaan brownoutilla. Se huomaa jännitehäiriöt ja käynnistää uudelleen. Löytyy moderneista mikrokontrollereista ja tietysti myös ulkoisia piirejä saa.

    • Anonyymi

      Useassa prosessorissa on sisäänrakennettuna ns. brown-out detection(BOD) eli etsitään ruskeita bittejä. Tuo varsinaisesti ei riitä, sillä BOD-tilanteessa kontrolleri resetoidaan, mikä voi palauttaa sen toiminnallisuuden. Näin ollen - edelleen jos piirissä on vapaita AD-inputteja voisi olla mahdollista samplata jännitearvo bootin yhteydessä viivästetysti ts. tallettaa analoginen jännitearvo ja samplata tilanteen jälkeen, koska reset pysyy päällä tilanteen jatkuessa.
      Kovin hyvää kuvaa tuo ei kuitenkaan jännitteistä anna koska yleensä jännitteen pudotukset on piikkimäisiä ja nopeita ja jännitteet palautuvat pian normaaliarvoonsa. Ulkoinen jännitteentarkkailupiiri tai komparaattori voisi olla tehokkaampi ratkaisu.
      Kannattaa muistaa laittaa prosessorille ohituskondensaattori, koska cpu:n haukkaama virtapulssi voi olla nopea ja aika iso: Johtimien induktanssit voivat aiheuttaa sen, ettei tilalle ehdi virrata elektroneja virtalähteeltä asti ja systeemi kyykkää muuten turhaan.

      • Anonyymi

        Brownout tarkkailee juuri käyttöjännitettä eikä mitään ruskeita bittejä. Sille asetetaan raja-arvo, jolla on riski, ettei prossu toimi normaalisti.

        Resetin jälkeen voi katsoa mistä reset johtui. Jos syynä on BOD, VCC kävi asetetun raja-arvon alapuolella. Jos syynä on WDT, joku bugi esti whatsdogin nollauksen eikä kyse ollut käyttöjännitteen ongelmasta.


    • Anonyymi

      Prosessorin ylikuumenemin on monesti syynä jos jäähdytyssiili on huonosti kiinni, itselle tapahtunut mökkikoneen kanssa monestikin, koska siinä siili on vain nippusit3eillä kiinni... pitää kiristellä nippusiteitä aina välillä...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      179
      5012
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      19
      4397
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3117
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2962
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2902
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2511
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1757
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      35
      1750
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      1741
    Aihe