https://jounikitti.fi/suomi/maaoikeudet/tallottukansa.html
"inarinsaamelaiset ovat Suomen vanhinta väestöä ja pohjoismaiden vanhinta säilynyttä alkuperäisväestöä"
"tiedetään, että inarinsaamelaiset ovat oma kansa kuten koltat tai pohjoissaamelaiset"
"Kun nämä isoveljet tulivat vuoden 1852 rajasulun jälkeen inarilaisten alueelle asettuakseen sinne pysyvästi, inarilaiset katsoivat perinteensä ja maan tavan mukaan että eiköhän tulijoillekin ole tilaa"
"Saamelaisliikkeen voimistuessa ja radikalisoituessa etnonationalistiseksi suursaamelaisuudeksi, inarilaisten alueelle muuttaneet porosaamelaiset - tai pikemminkin heidän poliittiset johtajansa - osoittautuivat kuitenkin saamelaispoliittisiksi käenpoikasiksi ja identiteettivarkaiksi"
"Inarinsaamelaisten tavoitteena ei ole irtautua saamelaisuudesta, vaan luoda itselleen heille kuuluva tila ja asema sen sisällä."
Inarinsaamelaiset - tallottu kansa
9
1297
Vastaukset 9
- Anonyymi
https://www.kotus.fi/nyt/kolumnit_artikkelit_ja_esitelmat/kieli-ikkuna_(1996_2010)/inarinsaame_kotimaisin_kielemme
"kotimaisista kielistämme kotimaisin"- Anonyymi
"Inarinsaamelaisia on vuosisatojen ajan pidetty nöyrinä vahvempien valtaan sopeutujina, mikä on edistänyt myös heidän kielensä häviämistä. Kielen asemaa heikensi niin ikään koulu, jossa saamelaislapset pakotettiin pitkään käyttämään suomea"
- Anonyymi
Suomi<->Inarinsaame sanakirja https://saanih.oahpa.no/fin/smn/
- Anonyymi
https://www.kielikello.fi/-/inarinsaamen-huoltoa-ja-elvytysta
"Inarinsaame on saamelaiskielistä ainoa, jota on alun perin puhuttu vain Suomessa. Kieli on luokiteltu erittäin uhanalaiseksi" - Anonyymi
https://anaraskielaservi.fi/
Inarinsaamen kielen yhdistys - Anonyymi
Wiki inarinsaameksi https://smn.wikipedia.org/wiki/Luokka:Anarâškielâ
Varsin vähän sisältöä, olisiko syytä ryhtyä lisäämään? - Anonyymi
http://www.rky.fi/read/asp/r_kohde_det.aspx?KOHDE_ID=5216
"
Rajasulku 1852 lopetti inarinsaamelaisten mahdollisuuden käydä kalassa Varanginvuonolla Norjan puolella. Rajasulun jälkeen alueelle myös siirtyi pohjoissaamelaisia, koska laiduntaminen Norjan puolella jouduttiin lopettamaan. Toisen maailmasodan jälkeen alueelle asutettiin Petsamon alueen kolttaväestöä. Myöhempiä asutustoimia alueella säätelivät porotilalaki ja luontaiselinkeinolaki ja kolttalain muutokset.
"
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 361942
- 41610
- 31526
Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä
Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne59452- 37435
- 54411
Pientä pintaremonttia
Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k14403T.h tuomio
Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin6397- 40391
- 32381