Paljon on taajama muuttunut parinkymmenen vuoden takaisesta, tyhjiä liikehuoneistoja, Pääraittikin on niin kapea, etten ole muualla moista nähnyt. Asuntoja tyhjillään, väkisinkin tulee mieleen, ettei tuollaisella paikkakunnalla ole tulevaisuutta. Ainoa asia, mikä oli kehityksen merkki, on tuulivoimalat 5 tien varrella. Asukasluku on näkemäni perusteella aika pieni.
Hyrynsalmen asukasluku
8
1837
Vastaukset
- Anonyymi
Se kun yks iso suku sekottuu kaikkien sukuun vuosien saatossa niin jäljelle jää vain se ja sitähän nämä haluaakin. Valtion tukiaisilla sitte täällä juhlivat keskenään muutama 100 tyyppiä. Täytyy kyllä antaa tuosta vallankaappauksesta täydet 10.Meidän suvussa ei tätä linjaa ole ykskään. Itsekkään en koskaan ole tuntenut vetoa näihin geeneihin.... päinvastoin, luotaantyöntää.Se on muuten aika jännä juttu.
- Anonyymi
Hyvä että on puhdas sukulinja, olet valio yksilö.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hyvä että on puhdas sukulinja, olet valio yksilö.
En tiedä valiosta muttei ainakaan ole suku rasitus sairauksia eikä luonnehäiriöitä.Eikä tee mieli liittyä mitenkään ihmisten kiusaamis juttuihin. En ole kademielinenkään koska rakastan itseäni kuten kuuluu.
- Anonyymi
Nante oli reissun päällä ja tuli erään isännän kanssa
tehneeksi sonnikaupat. Sonnin hinta 1000 markkaa maksettiin käteisellä ja sovittiin
että Nante laittaa rengin hakemaan sonnin seuraavana päivänä.
Yöllä sonni kuitenkin kuoli. Nante vaati että kauppa perutaan. Myyjä ei suostunut ja
niinpä kuollut sonni nostettiin traktorin lavalle ja Nante lähti Paljakkaan
Jonkun ajan päästä isännät tapasivat Kajaanin syysmarkkinoilla.
Myyjä tarjosi paukut kysyi hieman aristellen mitä sille ruholle tapahtui.
- Minä pistin sen päävoitoksi arpajaisiin. myin 300 arpaa, 20 markkaa kappale.
- No mutta se sonnihan oli kuollut !! Eikö siitä noussut hirmu meteli?
- Ainoa joka oli tyytymätön oli voittaja, mutta annoin hänelle rahat
takaisin, totesi Nante. - Anonyymi
No ei oo hyry sen kummempi ku muutkaan paikkakunnat. Mitä tuota jeesustelemaan. Väki siirtyy isompiin keskuksiin. Niin Kajaanissakin on käynyt. Maailmanmeno on semmosta että ei ihmiset enää jää käpykylien kehittymistä oottelemaan, eikä kannattakkaan.
- Anonyymi
Muistaako joku länkkäri kuvissa kun lännenmies saapuu kaupunkii ja kyltti on siinä ekana Asukasluku 9 😂😂😂😂
- Anonyymi
Hyrynsalmi pysyy pystyssä kesäasukkaiden maksamien kiinteistöverojen sekä tulevaisuudessa yhä enemmän tuulivoiman ansiosta. Enemmän vain vapaa-ajan asuntoja järvien rannoille ja tuulimyllyjä sopiviin paikkoihin ja lopettakaa se ainainen valitus kaikesta uudesta. Kylä on paljon elävämpi kesäisin, kai sen voi myöntää kytömäen kommunistikin.
- Anonyymi
Täytetään kunnan tyhjät asunnot huumeporukoilla, tulis kylälle elämää, jokin taho varmaan kustantaisi vuokratkin. Samalla sosiaalipuolelle tulisi jokunen uusi työpaikka ja väkiluku nousisi jos nämä muuttaisivat tänne pysyvästi asumaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis3076694Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai585863Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1945344Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi624122Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan383348Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava53343HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok533264Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan293028Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %
Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739112272Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?
Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?401143