Aikuiskoulutustuki kielteinen päätös

Anonyymi-ap

Osaako joku neuvoa? Olen hakenut työnantajalta opintovapaata ja se on minulle myönnetty. Nyt Työllsyysrahastosta tuli kielteinen päätös aikuiskoulutustuelle, perusteena se, että yksittäiset opinnot joihin olin hakenut eivät ole tarpeeksi ammattillista lisä- ja täydennyskoulutusta omaan työhöni liittyen.

Nyt asiaa hetken pohdittuani olen päättänyt silti pitää omasta tavoitteestani kiinni ja pitää opintovapaan. Mutta pitääkö minun ilmoittaa työnantajalleni, etten saa aikuiskoulutustukea? Voinko silti pitää opintovapaan, kun se on minulle myönnetty. Jos käsitän oikein niin voin, mutta seuraako työntantaja jollain tapaa sitä, kuinka opintoni etenevät.

Jos olisin saanut aikuiskoulutustuen olisi pitänyt suorittaa 4op kuukaudessa, mutta nythän minulla ei ole mitään tiettyä velvoitetta suorittaa tiettyä määrää. Opintovapaalaissa tästä ei mainita mitään?

Tarkoitus on siis opiskella, ei lusmuilla kotona. Silti aivan käsittämätön tilanne ja petyin tietysti aikuiskoulutuksen päätökseen.

5

1707

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Harmi, että jouduit pettymään aikuiskoulutustuen suhteen.

      Työnantajallesi ei kuulu mitenkään, saatko aikuiskoulutustukea vai et, eikä työnantaja myöskään valvo eikä seuraa opintojesi edistymistä.

      Kokonaan toinen asia sitten on, että selän takana puhutaan sinun olevan opintovapaalla, mutta opintosuorituksia ei kerry. Neljänkin opintopisteen saalis kuukaudessa olisi todella niukka tulos opintovapaalla ollessa. Moni korjaa parempaa satoa kokopäivätyön ohessa opiskellen.

    • Anonyymi

      hei, oliko opintosi ammatillista täydennyskoulutusta esimerkiksi, opintojen järjestäjältä selviää tämä tieto...riippuu varmaan työnantajasta kuinka tarkkaa seuranta on...aikuisopinnoissa ei lasketa kesäkuukaukausia kesäheinä-heinä opintokuukausiin, huomioitko tämän...

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      pitääkö minun ilmoittaa työnantajalleni, etten saa aikuiskoulutustukea?
      V: ei

      Voinko silti pitää opintovapaan, kun se on minulle myönnetty.
      V: kyllä. Kun opintovapaa on myönnetty, niin se on voimassa. Voit itse keskeyttää sen. Katso säännöt keskeyttämisestä https://www.tyosuojelu.fi/tyosuhde/muut-vapaat-tyosta/opintovapaa

      seuraako työntantaja jollain tapaa sitä, kuinka opintoni etenevät.
      V: Ei seuraa mutta voi haluta selvityksen opintojen päätyttyä.

      nythän minulla ei ole mitään tiettyä velvoitetta suorittaa tiettyä määrää.
      V: Ei ole. Pitää kuitenkin opiskella, muuten käytät väärin oikeuttasi opintovapaaseen. Seuraukset opintovapaalain 12 §:ssä

    • Anonyymi

      Orpon hallitus lopetti aikuiskoulutustuen sekä jatko- ja täydennyskoulutusmahdollisuudet.

      https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/15922

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2405
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1387
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      74
      1195
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      845
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      790
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      678
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      83
      672
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      25
      649
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      636
    Aihe