Saunavuoro

Anonyymi-ap

Onko muissa kerrostaloissa sellaista ongelmaa,että saunavuoro varataan,mutta saunassa ei käydä. Tässä talossa joku on varannut saunavuoron 19 - 20. Ei ketään saunassa ole. Sain saunavuoron klo.20. Se on liian myöhäån. Jos haluaisin aikaisemman saunavuoron,se olisi jo klo 14.

8

337

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi olla että on ollut jotain muuta menoa juuri siihen aikaan. Tai ovat matkoilla. Jos ovi on auki ja kello jotain 19 : 50 niin käsittääkseni sinne saunaan voi mennä. Ainakin itse olen joskus näin tehnyt.
      Jos tuo saunavuoron käyttämättömyys alkaa olla toistuvaa ja on ikäänkuin vakiintunutta niin ihmetelen miksi saunavuoron varanneet viitsivät edes maksaa saunavuoroista joita eivät sitten syystä tai toisesta käytä?
      . Kesäkuukaudet ovat muutoin sellaisia, että monet lähtevät mökeilleen esim.viikonlopuksi ja saunavuoro jää käyttämättä. Olisi hyvä ilmoittaa huoltoon että saunavuoron voi laittaa tauolle kesän ajaksi, jos aina kuitenkin on ihan toisaalla.
      Muut lomat myös selittävät käyttämättä jääneitä saunavuoroja. Koulujen hiihtolomat, matkat talvella ulkomaille jne.
      Harva huomaa ajatella että sen saunavuoron voisi pistää tauolle joksikin aikaa. Rahallisestii tuskin hirvittävän paljoa merkitystä ole, onko sauna lämmin sen yhden turhan tunnin ajan…vai onko? Energiahan on kallista. Mutta oikeasti kesällä voisi kyllä ilmoittaa saunavuorojen tauottamisista. Siinä pitemmän päälle kyllä tulee säästöä taloyhtiölle.
      Toki voi käydä kysymässä tai jättää viestiä saunavuorolaisten kotiin ja kysyä onko heillä taukoa saunomisen suhteen ja vihjaista että asiasta voisi ilmoittaa myös huoltoon. Isännöitsijälle. Ja tehdä jokin sopimus että itse ottaa tietyksi ajaksi vuoron käyttöön ja saunan lämmittäminen, virta kytketään pois aiemmin, sen sinun saunankäyntisi jälkeen heti.
      Muutoinhan saunassa pidetään virta päällä ihan turhan takia, kun siellä ei ole ketään.

    • Anonyymi

      Neuvottele saunavuoron varaajan kanssa suostuuko hän vaihtamaan vuoronsa päittäin sun kanssa?

    • Anonyymi

      Aloittaja ei muistanut kertoa, onko saunavuoro maksullinen. Tämä asiahan on taloyhtiökohtainen. Maksullisen vuoron jättää varmaan harvempi käyttämättä.

      • Anonyymi

        Kun aloittaja tietää että hänelle mieluinen saunavuoro on varattu, mutta kukaan ei ole saunomassa, miksi aloittaja ei sauno hänelle mieluisaan aikaan ??

        Siksi koska aloittaja puhuu paskaa:))


      • Anonyymi

        "Aloittaja ei muistanut kertoa, onko saunavuoro maksullinen. Tämä asiahan on taloyhtiökohtainen. Maksullisen vuoron jättää varmaan harvempi käyttämättä."

        Aniharvassa taloyhtiössä ovat henkilökohtaiset saunavuorot ilmaisia. Mutta en minä saunaan mene vain siksi, että vuoro on maksullinen. Mikäli on parempaa tekemistä niin jätän vuoron käyttämättä.

        Meidän taloyhtiössä tosin suurin osa ilmoittaa taloyhtiön suljetussa facebook ryhmässä vapaasta vuorosta, saa sitten joku naapureista käydä. Käytännössä tämä tarkoittaa, että naapuri joka on paljon kotosalla voi halutessaan saunoa useamman kerran viikossa (meillä on saunavuorot kuutena päivänä viikossa) ilman maksullista omaa vuoroa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Aloittaja ei muistanut kertoa, onko saunavuoro maksullinen. Tämä asiahan on taloyhtiökohtainen. Maksullisen vuoron jättää varmaan harvempi käyttämättä."

        Aniharvassa taloyhtiössä ovat henkilökohtaiset saunavuorot ilmaisia. Mutta en minä saunaan mene vain siksi, että vuoro on maksullinen. Mikäli on parempaa tekemistä niin jätän vuoron käyttämättä.

        Meidän taloyhtiössä tosin suurin osa ilmoittaa taloyhtiön suljetussa facebook ryhmässä vapaasta vuorosta, saa sitten joku naapureista käydä. Käytännössä tämä tarkoittaa, että naapuri joka on paljon kotosalla voi halutessaan saunoa useamman kerran viikossa (meillä on saunavuorot kuutena päivänä viikossa) ilman maksullista omaa vuoroa.

        Meidän taloyhtiössä on ilmaiset saunavuorot. Tosin emme maksa vastikettakaan. Kulujen kattamiseen riittää kivijalan kolmen liiketilan vuokrat. Taloyhtiöitä on siis monenlaisia. On myös opiskelija-asuntoloita ja senioritaloja, joissa saunavuorot kuuluvat vuokraan.


    • Anonyymi

      Minulla on saunavuoro jota en kesällä käytä mutta maksan kyllä olen kesät mökillä ja olenkin ilmoittanut että vuoroni on käytettävissä poissaollessani.

      • Anonyymi

        Saunavuoron voi halutessaan myös laittaa katkolle, esim.kesän ajaksi tai kun on mökillä puolet vuodesta. Turhaa se kiuas siellä sähköä kuluttaa kun kukaan muu ei saunavuoroa käytä, paitsi jos se saunavuoro on siinä kahden kolmen muun saunavuorolaisen välissä. Sitten voi ilmoittaa muille saunavuorolaisille että saunaa saa vapaasti käyttää meidän saunavuorollamme.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      1970
    2. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      135
      1105
    3. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      112
      1091
    4. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      971
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      72
      918
    6. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      53
      819
    7. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      38
      707
    8. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      667
    9. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      64
      662
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      244
      659
    Aihe