Pureva marsu

Anonyymi-ap

Hei! Minulla on 2 marsua... Toinen on ihana kiltti ja rakastaa rapsuja! Toinenkin on ihana, mutta se puree aina!!! Onko se enää normaalia, kun se puri minua kerran melkeen silmään! Aina kun otan sen syliin se alkaa puree/maistelemaan mun vaatteita, ehkä se on ihan normaalia? Sitä vain ihmettelen kun toinen ei pure ikinä, välillä jopa nuolee. Ja kohdellaan niitä minun mielestä ihan hyvin, ja se tekee myös sitä tyytyväistä ääntä kun on sylissä. Mutta se puree. En tiedä se puree sillä tavalla kun söisi porkkanaa, ehkä se ajattelee että se olisi porkkana? Tai ehkä se johtuu siitä että ne ei saisi tarpeeksi keppejä purtavaksi. Ne saa viikottain kaksi keppiä, onko se liian vähän? Niille joita kiinnostaa: nimet: Kiki&Coco, ikä: molemmat 8 kuukautta, rodut: teddy& rusetti marsu.
Kiitos jo etukäteen kaikista vastauksista!<3

1

351

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Etenkin nuorilla marsuilla on tapana kokeilla kaikkea hampaissaan, koska marsut kokevat paljon maailmasta haistelemalla ja maistelemalla. Nuoret marsut voivat myös yrittää "pomottaa" ihmistä pureskelemalla sormia/käsiä, kun niitä kantaa häkkiin, jotta ihminen toimittaisi ne häkkiin nopeammin.

      Pomotuksesta on meillä koulutettu pois niin, että joka kerta kun marsu ottaa sormea tai ihoa hampaisiinsa, niin kevyt puhallus marsun nenään. Marsu ei pidä tästä ja oppii yhdistämään pureskelun ikävään tunteeseen ja ennen pitkää sen pitäisikin lopettaa ei-toivottu käyttäytyminen.

      Marsuilla on myös tapana "kirputtaa" ihmisiä, eli sellaista kevyttä ihon nipistelyä. Silloin kuitenkaan ihon ei pitäisi mennä edes rikki, vaan lähinnä tunnet että marsun hampaat käyvät iholla. Kirputus on välittämisen ja hoitamisen merkki.

      Jos marsu kuitenkin puree ihmistä toistuvasti ja aggressiiviseen sävyyn, on siihen olemassa syy:

      - Marsulla on kipuja ja/tai se tuntee olonsa epämukavaksi käsittelyssä
      - Marsu pelkää
      - Marsulla on pissahätä = epämukava olo = se yrittää kertoa sinulle ettei halua olla enää sylissä

      Marsu ei siis koskaan pure ihmistä ilkeyttään. Puremalla se yrittää viestiä sinulle jotakin, ja on sinun tehtäväsi yrittää ratkaista mikä saa marsun puremaan.

      Mainitsit, että annat marsuillesi keppejä. Siis millaisia keppejä? Yleensä marsuilla riittää hyvälaatuinen heinä pitämään hampaat lyhyinä ja jos haluaa tarjota lisänakertelua, niin kaikenlaiset pajusillat, puumökit tai pajunoksat ovat hyviä. Myös omenapuuta jotkut antavat marsuilleen, mutta oksat täytyy puhdistaa hyvin mm. uunissa käyttämällä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      149
      5629
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      154
      3680
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      127
      3394
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      38
      3235
    5. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2786
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      54
      2330
    7. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      24
      2270
    8. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      235
      2235
    9. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      94
      1852
    10. Ehkä mä ymmärrän sua nyt

      Paremmin kuin silloin aikoinaan. Kaikkia jännitteitä, joita on täytynyt tulla sun taustasta. Oot ollut aika rohkea elämä
      Ikävä
      5
      1332
    Aihe