Mistä harrastus?

Mistä harrastus 5- ja 4-vuotiaille pojille? Sirkuskoulua ja voimistelua olen kysellyt, mut ei ole löytynyt täältä Pori-Rauma seudulta.

Joku jatkuva harrastus (ei kesäkurssi siis), jossa ois vähän vauhtiakin... Itse en pysy mukana menossa, joten jotenkin tuo energia pitäis purkaa.

Harrastusvinkkejä siis. Ja jos vielä tästä läheltä tietäis joku paikan, mistä kysellä, niin ois huippujuttu.
8656
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

pelaamaan jalkapalloa. Jos ei kuljetuksia lasketa, edullinen ja energiaa vievä harrastus. Ja voi harjoitella kotipihassa. Rakentakaa maali ja antakaa pallo. Ja nappulakenkiä on pienillekin.

Äänestä

hommaa luontokirjoja ja menkää metsään. Siellä voi koluta mielinmäärin ja samalla tulee tutuksi ympäröivä luonto. Jos et halua ostaa kirjoja, osta kynä ja vihko ja piirtäkää kuvat itse ja tarkistatte sitten kirjastossa. Eikä maksa mittään jos metsä alkaa takaovelta. Hauskaa ja kehittävää. Ei jokaista palaa luonnosta tarvii osata , voi vain nauttia.

Äänestä

Sopii kesällä ja talvella.

Äänestä

Entäpä tanssi. Meillä vilkas poika aloitti tanssin 3v ja on pitänyt paljon (täyttää nyt 7)

Äänestä

Harrastuksen aloittaminen lähtee lapsen omasta mielenkiinnosta. Tunnet varmaan lapsesi ja tiedät mistä pitävät ja mitä tekevät mielellään. Kun lapsi aloittaa harrastuksen, josta on aidosti kiinnostunut, niin harrastus säilyy mukana kauan.

Poikasi ovat vielä niin nuoria, mutta parin vuoden päästä suosittelisin VPK- toimintaa. Se on maksutonta, hyödyllistä ja mukavaa.

Äänestä

Jos lapsesi ovat kiinnostuneita tempuista ja vauhdista, kokeilkaa luistelukoulua mm. Porin taitoluistelijoissa ( http://www.porita.net/news.php ) tai Rauman Urheilijoissa. Hyvän perusluistelutaidon oppimisen jälkeen voi tehdä lajivalinnan yksinluistelun (taitoluistelu), muodostelmaluistelu, pikaluistelu, jääpallo, jääkiekko, ringette jne. välillä.

Äänestä
  • idea! Kiitos! Otanpa yhteyttä kyseisiin paikkoihin.

    Äänestä

Porissa ainakin on pojille (4v. ylöspäin) Tarzan-kerho, muistaakseni Porin naisvoimistelijoiden ohjelmassa. Ilmeisesti joku "raisumpi" versio satujumpasta. Jossain koululla pidetään kerran tai pari viikossa.
Nimi vaan oli niin hauska, että panin merkille, oma poika ei vielä ole tarpeeksi iso sinne..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


5- ja 4-vuotiaan äiti kirjoitti:

Mistä harrastus 5- ja 4-vuotiaille pojille? Sirkuskoulua ja voimistelua olen kysellyt, mut ei ole löytynyt täältä Pori-Rauma seudulta.

Joku jatkuva harrastus (ei kesäkurssi siis), jossa ois vähän vauhtiakin... Itse en pysy mukana menossa, joten jotenkin tuo energia pitäis purkaa.

Harrastusvinkkejä siis. Ja jos vielä tästä läheltä tietäis joku paikan, mistä kysellä, niin ois huippujuttu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu