Myyjät pidättävät elinikäisen asumisoikeuden valoineen ja lämpöineen. Myyjillä on näin oikeus asua tilan talouskeskusta/rakennuksien elinaikanansa siten, että ostaja kustantaa rakennusten ylläpidon kuten;sähkön ja lämmityksen sekä luonnollisesti kiinteistön asumis- ja käyttökuntoisuuden normaalilla tavalla."
Kauppakirjassa oheinen teksti. Talo on puulämmitteinen. Vanha isäntä vanhenee eikä kykene pitämään taloansa lämpimänä, onko lämmitys syytinginantajan (ostajan) harteilla? Kokemuksia muutoinkin syytingistä ja sen purkamisesta vedoten terveydentilaan ja itsestään huolehtimiseen.
Syytingin purkaminen
4
1453
Vastaukset
- Anonyymi
Elinikäinen syytinki on juuri miten se on kirjoitettu.
Jos lämmitys ei iän,kunnon puolesta onnistu,se lämpö on jotenkin toimitettava syytinkiläiselle. Samoin muu mitä sopimuksessa on sovittu.
Jos taas vanhuksen kunto ei enää auttamatta kestä kotona olemista,kannattaisiko keskustella laitospaikasta,tai järkätä kotihoitoa? - Anonyymi
Jos syytinkiläinen joutuu pois syytinkipaikastaan minkä hän on perintöä vastaan antanut sopimuksessa niin kait tuo perijä syytinginantaja maksaa viulut,siinä kauppakirjassa voi lukea hyvinkin että luovutan perintöni elinikäistä asumis ja vanhuudenhoitoa vastaan,ja pidätän oikeuden omistajaa/hallitsiaa kuulematta tilaosuuksien käyttämistä eläkkeeni turvaamiseksi.siinä voi olla määrätty myös hautauskulujen hoito. Jos on arvokas tila niin ei siitä niin halvalla vain luovuta.sitten kun syytinkiläinen kuolee niin nämä asiat raukeavat mutta asiat on tuotava perukirjoituksessa muitten tietoon,sekin jos sopimus on purettu. Verottajatkin on kiinnostunu näistä lahjoista,sekä kuolinpesä.
- Anonyymi
Juuri kuten sopimuksessa lukee, taho joka tilan on saanut tsi halvemmalla ostanut, huolehtii sopimukseen merkittyjen asioiden toimittamisesta kustannuksellaan syyti kiläiselle.
- Anonyymi
Älä kitise. Vapaaehtoisesti kirjoitit nimesi paperiin. Kanna ottamasi vastuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1562548Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64901
- 65839
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658