Vesku Loiri puhui paljon henkimaailmasta. Elämäni biisi ohjelman Vesku Loiri jaksossa Olli Ahvenlahti kertoi yliluonnollisesta kokemuksesta Veskun kuolinhetkellä. Ollin auto hajosi Veskun kuolinhetkellä. Ei ole ainoa autolle sattumut outo tapaus tässä maailmassa.
Tuli mieleen tapaus 5 vuoden takaa. Eräs tuttu henkilö kuoli vanhuuteen. Hän oli huumorintajuinen tyyppi. Aina löytyi joku vitsi kerrottavaksi. Hänen omistamalla autolla oli tarkoitus hoitaa hautajaisvieraiden kuljetuksia hautajaispäivänä. Sitten tuli hautajaispäivä. Olin toisen auton kyydissä, kun tuon auton kuljettaja soittaa,että auto hajosi. Oli kunnon jysäys tullut konepellin alta. Auto oli toiminut sitä ennen moitteettomasti.
Ollin kokemus
3
313
Vastaukset
- Anonyymi
Ei kyllä paljon julkisesti puhunut. Yksityisesti joillekin kai sitten enemmän ...
- Anonyymi
Vesku Loirilla oli hyvä kertomus rajakokemuksesta.
-Loukkaantui pahoin jalkapallo-ottelussa. Joutui teholle. Luuydinneste oli vaarassa sekoittua verenkiertoon (tms.). Lähtö oli lähellä.
-Vesku näki itsensä rajalla, josta jatkui vihreä ruohokenttä rajan taakse.
-Vesku sai ilmoituksen. että "voit tulla rajan taakse, ja elämä päättyy Vesku Loirina... Mutta luuletko, että olet täyttänyt jo oman maljasi?".
- Vesku koki kysymyksen jälkwwn niin suuren häpeän, että palasi takaisin elämään. Pomppasi sairaalasängystä ylös, että letkut lenteli. Lääkäri oli ihmetellyt...
Tuo on hyvä juttu, ja totta monessa mielessä. Vesku ei ollut vielä täyttänyt elämän työtään. Olisi ollut liiian aikaista. Uunosta tuli ikiajoiksi suuri osa kulttuuriperintöä.
Alkuperäinen kertomus löytynee Googlella "Loirinuotiolla" tms. - Anonyymi
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/vesa-matti-loiri-paljasti-kuolemanrajakokemuksensa-teki-mieli-menna-pois-mutta-sitten-kuulin-aanen/6128494#gs.eipc16
Tässä linkissä Vesa-Matti Loirin rajakokemus, hieno kertomus, Jotenkin tuntuu, että kukaan ei lähde, ennen kun elämäntehtävä on täytetty.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/1851384Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1231188- 49901
- 70880
Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53800Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva50776- 56762
- 101741
- 33702
- 60699