Ollin kokemus

Anonyymi-ap

Vesku Loiri puhui paljon henkimaailmasta. Elämäni biisi ohjelman Vesku Loiri jaksossa Olli Ahvenlahti kertoi yliluonnollisesta kokemuksesta Veskun kuolinhetkellä. Ollin auto hajosi Veskun kuolinhetkellä. Ei ole ainoa autolle sattumut outo tapaus tässä maailmassa.

Tuli mieleen tapaus 5 vuoden takaa. Eräs tuttu henkilö kuoli vanhuuteen. Hän oli huumorintajuinen tyyppi. Aina löytyi joku vitsi kerrottavaksi. Hänen omistamalla autolla oli tarkoitus hoitaa hautajaisvieraiden kuljetuksia hautajaispäivänä. Sitten tuli hautajaispäivä. Olin toisen auton kyydissä, kun tuon auton kuljettaja soittaa,että auto hajosi. Oli kunnon jysäys tullut konepellin alta. Auto oli toiminut sitä ennen moitteettomasti.

3

296

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei kyllä paljon julkisesti puhunut. Yksityisesti joillekin kai sitten enemmän ...

    • Anonyymi

      Vesku Loirilla oli hyvä kertomus rajakokemuksesta.
      -Loukkaantui pahoin jalkapallo-ottelussa. Joutui teholle. Luuydinneste oli vaarassa sekoittua verenkiertoon (tms.). Lähtö oli lähellä.
      -Vesku näki itsensä rajalla, josta jatkui vihreä ruohokenttä rajan taakse.
      -Vesku sai ilmoituksen. että "voit tulla rajan taakse, ja elämä päättyy Vesku Loirina... Mutta luuletko, että olet täyttänyt jo oman maljasi?".

      - Vesku koki kysymyksen jälkwwn niin suuren häpeän, että palasi takaisin elämään. Pomppasi sairaalasängystä ylös, että letkut lenteli. Lääkäri oli ihmetellyt...

      Tuo on hyvä juttu, ja totta monessa mielessä. Vesku ei ollut vielä täyttänyt elämän työtään. Olisi ollut liiian aikaista. Uunosta tuli ikiajoiksi suuri osa kulttuuriperintöä.

      Alkuperäinen kertomus löytynee Googlella "Loirinuotiolla" tms.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      146
      1970
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      303
      1177
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      83
      989
    4. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      888
    5. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      829
    6. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      53
      799
    7. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      18
      756
    8. 71
      754
    9. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      56
      709
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      44
      701
    Aihe