Maan vanhin pitkämaksainen Mbhat Goto eli sataneljäkymmentäkuusi vuotta: mikä on hänen salaisuutensa

Anonyymi-ap

Sataneljäkymmentäkuusi vuotta: pitkäikäisyysennätys kuuluu Indonesian Mbhat Gotolle, tämä on vahvistettu tosiasia, jota kaikki eivät ole valmiita uskomaan.
Tuntuu uskomattomalta, mutta henkilö, joka onnistui elämään sataneljäkymmentäkuusi vuotta, on todella olemassa. Tämä on Indonesian Mbhat Goto. Samalla hänen pitkäikäisyysennätys vahvistetaan virallisesti. Joten, onko se siunaus vai kirous, niin pitkä elämä? Yritetään ottaa selvää?

Pitkämaksainen itse sanoi viimeisinä vuotiaana odottavansa kuolemaa, mutta hän kieltäytyi aina tulemasta häntä hakemaan. Hän eli kaikki neljä vaimoaan ja kaikki lapsensa, mikä sinänsä on erittäin vaikeaa, joten ei ole yllättävää, että halu asua hänessä hiipui vähitellen.

Mbhat Goto sanoi, että vaikein asia hänelle oli herätä joka aamu ja muistaa vaimojaan, lapsiaan ja veljiään, jotka eivät enää olleet hänen kanssaan. Samalla hän yritti muistaa vain parhaat hetket, ja tämä toi iloa hänen elämäänsä.

On huomattava, että isoisä Goto rakastivat hänen lukuisat sukulaiset. Hänen luonaan vierailivat jatkuvasti hänen lapsenlapsensa, lastenlastenlapsensa ja lastenlastenlapsenlapsensa. Kun häntä pyydettiin jakamaan pitkän elämän salaisuus, hän sanoi, että häntä ympäröivät aina sukulaiset ja läheiset, hänen perheensä. Ja jos sielusi on täynnä rakkautta, tämä on moottori, joka antaa voimaa elää.

On toinenkin luonteenpiirre, joka on ominaista suurimmalle osalle Jaavan saaren asukkaista, josta Mbhat Goto tulee: kärsivällisyys ja kyky nöyrästi hyväksyä sekä elämän lähettämät ilot että surut. Pitkäaikainen sanoi, että hän tiesi aina olla tyytyväinen siihen, mitä hänellä oli, ja iloita siitä. Hän ei ollut tottunut valittamaan elämästä, vaikka hänellä ei ollutkaan pilvetöntä.

Viime vuosina Goto oli käytännössä sokea eikä pystynyt enää huolehtimaan itsestään, vaikka hänen mielensä ja muistinsa pysyivät selkeinä. Hän halusi puhua niistä tapahtumista, joita hän oli todistamassa ja jotka voidaan jo oppia vain historiankirjoista.

Hänen elämäkerrassaan on jopa osallistuminen sotaan japanilaisten kanssa sekä monien vuosien kova työ perheensä elättämiseksi. Viime vuosina hän on tykännyt kuunnella radiota ja välillä kävellä pihalla venytelläkseen itseään.

25 vuotta ennen kuolemaansa Mbhat Goto tilasi itselleen hautakiven ja halusi nopeasti seurata sukulaisiaan, joita hänen oli määrä elää monta vuotta kauemmin. Pitkämaksainen kuoli viisi vuotta sitten, ja ilmeisesti silloinkin omasta tahdostaan.

Kerran hän sairastui, ja hänen lapsenlapsensa lähettivät hänet sairaalaan, mutta Goto kieltäytyi jäämästä sinne ja palasi kotiin, minkä jälkeen hän kieltäytyi juomasta ja syömästä ja sitten nukahti eikä herännyt. On myös yllättävää, että Mbhat Goto oli ahkera tupakoitsija, mutta hänen keuhkonsa olivat terveet, vaikka tämä onkin enemmän poikkeus kuin sääntö. Ja tupakointia ei tietenkään kannata aloittaa pitkämaksaiseksi!

0

333

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

        Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
        Yrittäjyys
        76
        7481
      2. Pystyisitkö pitämään

        Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
        Ikävä
        73
        7359
      3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

        Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
        Maailman menoa
        156
        5927
      4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

        Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
        Ikävä
        54
        4877
      5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

        Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
        Ikävä
        20
        4139
      6. Onnettomuus

        Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
        Kuhmo
        5
        3850
      7. Tuntuuko ettet tiedä

        Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
        Ikävä
        31
        3487
      8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

        Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
        Ikävä
        38
        3472
      9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

        Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
        Maailman menoa
        86
        2875
      10. Adonikselle

        Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
        Ikävä
        209
        2532
      Aihe