Corsa vuotaa jäähdytinnestettä

Anonyymi-ap

Moikka, onko tietoa mitä kannattais ensimmäisenä lähteä metsästämää..
Sorsa alkoi vuotamaan nesteet pihalle eilen ja ajelin sillä n.5min parkkipaikalle. Nestettä oli paisuntasäiliössä alle minimi rajan, oli kuitenkin tavaraa sisällä ja valo vilkkui. Sammutin auton ja kone hurisi hetken aikaa jäähdyttäen ilmeisemmin. Tämän jälkeen lisäsin n. Litran jäähdytinnestettä, jatkoin ajelua noin tunnin, välillä pysähtyen, sammuttaen ja matka jatkui. Matkalla kotiin valo alkoi taas vilkkumaan. Parkissa katsoin ja neste oli taas samassa mitassa kun aiemmin, ei ole havaittavissa öljyä. Muutaman tunnin päästä lisäsin taas n.litran.
Tänään kävin parin km koe ajolla, pysähdyin, sammutin ja katsoin niin nesteet ok, takas saapuessani parkkiin nestettä oli lähteny vajaa 1desi.
Lisäsin taas ja annoin auton olla. Korkin avaamalla muutama tunti jälkeen tulee painetta ja puskee hiukan nestettä ulos ”piipusta”. Falskaa sinne paisarin lähettyville, näkyy selkeästi punainen neste paperilla. Öljy oli ok ja pakoputkesta ei tullut väriä. Siirsin auton toiseen parkkiin ja huomasi glykolin hajun, ei kuitenkaan tule mitään pilveä.
Kysymys, onko selkeä merkki kannenpahvista vai voisko olla edullisempi vaihtoehto mitä kannattais lähtee testaamaan ensiksi esim paisarin korkki. Sylkee siis mitä ilmeisemmin tavarat ulos piipusta eli tuskin vuotaa letkut. Painetta selkeästi on ja siksi sylkäsee nesteet pihalle. Jos vuotaisi niin tulisiko ne kaikki pihalle? Auttaako kannentiiviste paikkaus? Ilmaus?

Sit vielä kyssäri, huomenna pitäis töihin päästä n.6km suuntaansa, voinko ajella huoletta nesteet kontissa pikkuteitä? Pidänkö korkin tiukasti kiinni vai vähän löysemmällä?

4

744

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nosturilla nuo vuotokohdat tarkistetaan yleensä, näkyy hyvin, varaa aika vuotojen tarkastukseen, nosturilla varustetulta huoltamolta.
      autojen nestevuotoja on hankala paikantaa yläkautta. jos kaverilla on ajorampit voi sinne ajaa myös. yleensä näissä vanhemmissa koneissa vaihetaan myös letkun kiristimet,

    • Anonyymi

      Ellei suurempia nestevuotoja havaita, voi se jopa päätyä moottoriin kannentiivisteen pettäessä, moottori tällöin savuttaa normaa enemmän ja katsastusmies on ankara,, lännen laki on kova.

    • Anonyymi

      " huomasi glykolin hajun"

      Lämmityslaitteen kenno ja/tai kennon putkiston O-renkaat vuotaa ja laskee nestettä lattialle.

      Kun järjestelmään pääsee ilmaa, neste ei kierrä kunnolla ja moottori kuumenee, samalla keräten ilmataskut kerää painetta joka lopulta "potkaisee" nesteet ulos.

    • Anonyymi

      Paaliin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      56
      2215
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      201
      2051
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1392
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1180
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      995
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      939
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      58
      887
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      855
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe