Corsa vuotaa jäähdytinnestettä

Anonyymi-ap

Moikka, onko tietoa mitä kannattais ensimmäisenä lähteä metsästämää..
Sorsa alkoi vuotamaan nesteet pihalle eilen ja ajelin sillä n.5min parkkipaikalle. Nestettä oli paisuntasäiliössä alle minimi rajan, oli kuitenkin tavaraa sisällä ja valo vilkkui. Sammutin auton ja kone hurisi hetken aikaa jäähdyttäen ilmeisemmin. Tämän jälkeen lisäsin n. Litran jäähdytinnestettä, jatkoin ajelua noin tunnin, välillä pysähtyen, sammuttaen ja matka jatkui. Matkalla kotiin valo alkoi taas vilkkumaan. Parkissa katsoin ja neste oli taas samassa mitassa kun aiemmin, ei ole havaittavissa öljyä. Muutaman tunnin päästä lisäsin taas n.litran.
Tänään kävin parin km koe ajolla, pysähdyin, sammutin ja katsoin niin nesteet ok, takas saapuessani parkkiin nestettä oli lähteny vajaa 1desi.
Lisäsin taas ja annoin auton olla. Korkin avaamalla muutama tunti jälkeen tulee painetta ja puskee hiukan nestettä ulos ”piipusta”. Falskaa sinne paisarin lähettyville, näkyy selkeästi punainen neste paperilla. Öljy oli ok ja pakoputkesta ei tullut väriä. Siirsin auton toiseen parkkiin ja huomasi glykolin hajun, ei kuitenkaan tule mitään pilveä.
Kysymys, onko selkeä merkki kannenpahvista vai voisko olla edullisempi vaihtoehto mitä kannattais lähtee testaamaan ensiksi esim paisarin korkki. Sylkee siis mitä ilmeisemmin tavarat ulos piipusta eli tuskin vuotaa letkut. Painetta selkeästi on ja siksi sylkäsee nesteet pihalle. Jos vuotaisi niin tulisiko ne kaikki pihalle? Auttaako kannentiiviste paikkaus? Ilmaus?

Sit vielä kyssäri, huomenna pitäis töihin päästä n.6km suuntaansa, voinko ajella huoletta nesteet kontissa pikkuteitä? Pidänkö korkin tiukasti kiinni vai vähän löysemmällä?

4

728

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nosturilla nuo vuotokohdat tarkistetaan yleensä, näkyy hyvin, varaa aika vuotojen tarkastukseen, nosturilla varustetulta huoltamolta.
      autojen nestevuotoja on hankala paikantaa yläkautta. jos kaverilla on ajorampit voi sinne ajaa myös. yleensä näissä vanhemmissa koneissa vaihetaan myös letkun kiristimet,

    • Anonyymi

      Ellei suurempia nestevuotoja havaita, voi se jopa päätyä moottoriin kannentiivisteen pettäessä, moottori tällöin savuttaa normaa enemmän ja katsastusmies on ankara,, lännen laki on kova.

    • Anonyymi

      " huomasi glykolin hajun"

      Lämmityslaitteen kenno ja/tai kennon putkiston O-renkaat vuotaa ja laskee nestettä lattialle.

      Kun järjestelmään pääsee ilmaa, neste ei kierrä kunnolla ja moottori kuumenee, samalla keräten ilmataskut kerää painetta joka lopulta "potkaisee" nesteet ulos.

    • Anonyymi

      Paaliin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7512
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2936
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1776
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1404
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1153
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      77
      853
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      745
    Aihe